Najväčšie mýty a fakty o kolagéne
Mnoho expertov na zdravý životný štýl nazýva kolagén "bielkovinou mladosti" alebo "fontánou mladosti". Niet divu, pretože kolagén tvorí až 75% ľudskej kože. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v šľachách, väzive, kĺboch, nechtoch a vlasoch. Práve kolagén prepožičiava koži pevnosť, elasticitu, objem a pružnosť. O doplnkoch stravy s jeho obsahom ale koluje veľa dezinformácií. Tu máte súhrn toho najdôležitejšieho, čo by ste o kolagéne mali vedieť.
MÝTUS: Doplnky stravy s kolagénom nepotrebujem
Zhruba po tridsiatke telo stráca schopnosť vytvárať adekvátne množstvo kolagénu, čo sa prejavuje ako povolením pleti, tak aj vráskami, ale aj na hybnosti kĺbov. V literatúre sa uvádza, že produkcia kolagénu v tomto veku je približne o 50% menšia ako v priebehu dospievania. S príchodom menopauzy sa situácia ešte výrazne zhorší. Bohužiaľ, z mäsa a potravín, aj keď je v nich dostatok bielkovín, dokáže človek asimilovať asi len 1 % na znovu vytvorenie kolagénu v tele. Takže ak si chcete zachovať mladistvú pleť a kĺby, doplnky stravy s kolagénom sú na to ideálne prostriedok.
MÝTUS: Na doplneniu kolagénu mi stačí pestrá strava s dostatkom bielkovín
Molekula kolagénu je príliš veľká - má hmotnosť 300 000 Daltonov. Tenké črevo ju preto nie je schopné vstrebať. Tráviacim traktom preto kolagén napríklad z hovädzieho vývaru prejde bez toho, aby z neho organizmus akokoľvek ťažil. Pred približne 15 rokmi však v Japonsku vyvinuli patentovanú metódu, tzv. enzymatické štiepenie kolagénu na malé molekuly. Výsledkom tejto metódy je hydrolyzovaný kolagén. Aminokyselinové reťazce sú pri enzymatickom štiepení prerušené, konečným produktom sú malé molekuly s veľkosťou 5000 a menej Daltonov. Tie je už tenké črevo schopné vstrebať a dopraviť ich do krvného obehu.
FAKT: Kolagén sa dostane cez črevo do kože
Kolagénové peptidy sa po orálnom užití vstrebávajú cez tenké črevo do krvného obehu a krvou sú distribuované do celého tela, podobne ako iné živiny získané zo stravy. Krvou sú transportované do kože, kĺbov, kostí, srdca, nechtov, mozgu, šliach a iných častí tela. Klinické štúdie demonštrovali zvýšené množstvo kolagénových peptidov v krvi po tom, čo zúčastňujúci štúdie užili hydrolyzovaný kolagén. Akonáhle sa kolagén dostane do tela, spustí sa reťazová reakcia, ktorá už po niekoľkých týždňoch priaznivo ovplyvňuje kožu, kĺby, šľachy väzivá.
MÝTUS: Kolagén z doplnkov stravy putuje priamo do kože, kde pôsobí
Nie je to také jednoduché, že by sa po užití kolagénového doplnku stravy kolagénové peptidy v koži hneď premenili na kolagén, ktorý okamžite vyplní kožu. Potom, čo sa kolagénové peptidy dostanú do krvi, spúšťa sa mnoho procesov a musí byť splnených niekoľko podmienok, aby začala syntéza kolagénových vlákien v koži. Kolagén sa v tenkom čreve absorbuje v podobe malých kolagénových peptidov, je distribuovaný krvou do dermis (kože). Tieto kolagénové peptidy potom stimulujú bunky fibroblasty k produkcii vlákien kolagénu tým, že sa viažu na ich receptory. Je preto dôležité, aby kolagénových peptidov v doplnku bolo dostatočné množstvo. Dôležitým kofaktorom syntézy kolagénu je tiež prítomnosť vitamínu C, ktorý celý proces urýchľuje.
FAKT: Na čím menšie kúsky je kolagén rozštiepený, tým lepšie
Kolagén v doplnku stravy Collagen + 11 je hydrolyzovaný do tej miery, že je rozštiepený až na dipeptidy a tripeptidy. Toto je dosiahnuté pomocou špeciálnej zmesi starostlivo vybraných štiepiacich enzýmov. Preto má výnimočne vysokú využiteľnosť a schopnosť vstrebať sa.
MÝTUS: Čím viac kolagénu v doplnku stravy je, tým je účinnejší
Áno aj nie. V našom doplnku je 2500 mg kolagénových peptidov značky Naticol®. Francúzsky výrobca pripravil dve štúdie, a to s 2500 mg / na deň a s 5000 mg na deň. Pri užívaní dvojnásobnej dávky sa síce účinky ešte zvyšovali, však len nesignifikantné. Do nášho doplnku sme sa preto snažili dať takú dávku, ktorá je účinná, a doplnok zároveň doplnili ďalšími bioaktívnymi látkami, ktoré majú synergický účinok a priaznivý vplyv na stav kože. 2500 mg kolagénu denne v podobe doplnku stravy môže podľa štúdie výrazne zvýšiť hustotu kolagénu v koži a znížiť fragmentáciu kožnej kolagénovej siete. Neplatí teda, že viac je viac. Na druhú stranu, veľmi nízke dávky pod 1000 mg na deň už signifikantný vplyv na zlepšenie stavu kože mať nemusia.
MÝTUS: Všetky kolagény fungujú rovnako
Existujú 4 druhy živočíšnych kolagénov: hovädzí, hydinový, bravčový a morský (rybí). Nie všetky hydrolyzované kolagény ale účinkujú rovnako. Hovädzí, hydinový a bravčový kolagén obsahujú prevažne kolagén typu II, ktorý je dobrý pre kĺby, zatiaľ čo morský kolagén je hlavne kolagén typu I. Ten sa nachádza v koži, má na ňu vďaka tomu lepší účinok.
Kolagén typu I a kolagén typu II pochádzajú z rôznych zdrojov. Kolagén typu I má navyše menšie molekuly, čo znamená, že sa lepšie vstrebáva a je lepšie využiteľný organizmom k syntéze vlastného kolagénu v koži. Kolagény typu II majú lepší účinok na kĺby než na kožu. Preto je potrebné vedieť, čo od kolagénu očakávate. V prípade, že chcete zlepšiť zdravie svojich kĺbov, je lepšie brať doplnky stravy s kolagénom typu II. V prípade, že chcete zlepšiť vzhľad kože a vyhladiť vrásky, je zásadné a rozhodujúce aby ste užívali doplnok stravy, ktorý obsahuje prevažne kolagén typu I.
FAKT: Rybí kolagén využije organizmus najlepšie
Hovädzí, bravčový a hydinový kolagén sa v doplnkoch stravy vyskytujú často, a to hlavne preto, že sú lacnejšie, pretože sa ľahšie extrahujú. Morský kolagén je však nadradený ostatným typom kolagénu kvalitou, pretože ho telo absorbuje lepšie. Morský kolagén získaný z rybích koží a šupín zo studenovodných rýb má 1,5-krát vyššiu využiteľnosť ako hovädzí či bravčový kolagén.
MÝTUS: Proteínové doplnky stravy fungujú rovnako ako kolagénové
Na trhu je veľa doplnkov stravy s aminokyselinami, ktoré vyhlasujú a tvrdia, že pomáhajú budovať kolagén v koži, pretože aminokyseliny sú stavebnými prvkami všetkých proteínov, a tým pádom aj kolagénu. Aminokyseliny majú skutočne veľmi priaznivý vplyv na zdravie človeka, ale príjem týchto aminokyselín nezaručuje produkciu peptidov a kolagénu ako takého. Oproti hydrolyzovanému kolagénu pôsobí v organizme totiž inak.
Molekula kolagénu je zložená z viac ako 20 aminokyselín, ktoré sú spojené dohromady a vytvárajú skrutkovicu. Kolagén je trojitá špirála, obyčajne tvorená z dvoch rovnakých reťazcov a tretieho s trochu odlišným zložením. Kolagén je prevažne tvorený aminokyselinami glycín, prolín a hydroxyprolín, ktoré tvoria cca 50% celého obsahu aminokyselín. V celom kolagéne je však viac než ďalších 10 aminokyselín, ktoré utvárajú štruktúru skrutkovice. Potrebujeme preto až 18 aminokyselín v správnych množstvách a pomeroch, aby sa vytvorila kompletná molekula kolagénu. Užívanie kolagénových peptidov je viac účinné, pretože máme k dispozícii všetky potrebné aminokyseliny.
FAKT: Forma kapsúl je pre doplnky stravy s kolagénom najvhodnejšia
Forma kapsúl je považovaná za lepšiu ako prášok vo vrecúškach alebo gél, pretože kapsuly neobsahujú ochucovadlá, konzervačné látky, cukor, umelé sladidlá a iné prídavné látky. V prípade, že chcete mať čistý produkt bez zbytočných alebo škodlivých prímesí, vyberte si kolagén v tobolkách.
FAKT: Na omladenie pleti nestačí len kvalitná kozmetika
Kozmetické krémy a séra nanášané na pleť a pokožku pôsobia väčšinou len vo vrchnej časti pokožky. Do strednej časti kože sa ich dostane len malé percento. Kolagén pri vnútornom užití naopak pôsobí zvnútra od najspodnejších častí kože. Je to nový trend, ktorý sa nazýva beauty inside out, teda krása, ktorá vychádza zvnútra.
MÝTUS: "Botox" je na omladenie pleti lepší ako doplnky stravy s kolagénom
Po aplikácii botulotoxínu sa vrásky skutočne rozplynú veľmi rýchlo, sám o sebe však kvalitu a pevnosť kože nijako nezlepšuje. Navyše jeho efekt po pol roku vyprchá, a preto je nutné jeho aplikáciu opakovať, pretože vrásky sa v priebehu pár týždňov objavia znovu. Botulotoxín funguje tak, že dočasne vyradí z prevádzky mimické svaly pod kožou. Tie sa prestanú hýbať, a mimické vrásky sa tým vyhladia. Bohužiaľ, svaly pod kožou tým atrofujú a koža povoľuje. Kto chodí pravidelne na "botox" sa po niekoľkých aplikáciách stáva kandidátom na plastiku horných viečok, ktoré môžu poklesnúť.
Doplnky stravy s kolagénom naopak kožu spevnia a posilnia zvnútra. Veľkou výhodou je i to, že nepôsobia len na pleť na tvári, ale na celom tele. Na druhej strane ale nemá ich účinok tak rýchly a výrazný WOW efekt. Je potrebné byť trpezlivý a trojmesačnú kolagénovú kúru opakovať jedenkrát za rok. Týmto spôsobom dokážeme oddialiť potrebu aplikácie botulotoxínu či plastických operácií, ku ktorým vo výsledku nemusí vlastne vôbec dôjsť.
Poznáte vitamíny, ktoré potrebuje pre omladenie a zdravie vaša pleť?
Pretože je koža najväčším telesným orgánom, treba jej tiež dostatočne vyživovať a starať sa o ňu.
Glukosamín môže uľaviť pri bolestiach kĺbov, zlepšuje aj zlé trávenie
Glukosamín je prirodzenou zložkou kĺbových chrupaviek. Tvorí jej reťazce prepojených cukrov a proteínov. Zvlhčuje kĺby a telu napomáha tlmiť nárazy, umožňuje tiež bezbolestný pohyb kĺbov, kostí a svalov.
Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!
Deadline, termíny, prázdniny ... Jedným slovom stres, ktorý dokáže poriadne zarobiť na vrásky nielen na čele.
Kyselina listová ochráni vašu pleť pred predčasným starnutím
Spomaliť starnutie pleti a zvrátiť jeho prejavy, aj to zvládne kyselina listová čiže vitamín B9, ta býva obvykle spájaná skôr s výživou než topickou aplikáciou.
Erektilná dysfunkcia je síce častý problém, ale možno sa mu vyvarovať prevenciou
V súvislosti s narastajúcim vekom sa erektilná dysfunkcia stáva stále bežnejším problémom. To však neznamená, že sa jej nemožno vyvarovať!