Látka využívaná pre boj proti akné
Pre akné sú typické zapálené pupienky obsahujúce kožný maz, baktérie a odumreté kožné bunky, cieľom starostlivosti o aknóznu pleť by preto malo prečistenie vriedkov, ich vysušenie a podpora regenerácie pleti, a presne takto na pleť pôsobí benzoyl peroxid. Po aplikácii priamo na jednotlivé prejavy akné prečisťuje ich obsah, a tým podporuje zdravie pleti.
Bojuje proti akné priamo v pleti
Benzoyl peroxid pôsobí pri topickej aplikácii antisepticky. Propionibacterium acnes, baktérie majúce za následok rozvoj akné, žijú na pleti a v nej, benzoyl peroxid však dokáže dramaticky znížiť ich množstvo.
Popri tom na pleti pôsobí oxidatívne, čo znamená, že po aplikácii umožní vstup kyslíka do kožných pórov. Dôjde tak k uvoľneniu obsahu póru, rovnako ako jeho stien, čo napomôže extrakcii nežiaducich látok a jeho hĺbkovému prečisteniu. Súčasne pôsobí protizápalovo, znižuje začervenanie a opuchy spojené s akné.
Účinný je benzoyl peroxid pri pravidelnom používaní, v takom prípade redukuje všetky typy akné vrátane zapálených vriedkov a čiernych bodiek. Ako také však akné nelieči, iba odstraňuje jeho symptómy tým, že znižuje množstvo baktérií na pleti. Po prerušení jeho užívania sa môže akné na pleť opäť vrátiť.
Rôzne koncentrácie proti akné
Benzoyl peroxid je dostupný v mnohých typoch kozmetických produktov, v mydlách, krémoch, géloch, čistiacich tonikách alebo napustených vankúšikoch. Tieto produkty môžu byť určené na väčšie plochy kože, ako je tvár, ramená či chrbát, alebo na cielenú aplikáciu priamo na jednotlivé zapálené pupienky, ktorých hojenie urýchľujú. Koncentrácia v produktoch sa pohybuje medzi 2,5%, 5% až 10%.
Čím vyššia je koncentrácia benzoyl peroxidu, tým vyššie je riziko podráždenia pleti po aplikácii. Medzi vedľajšie účinky patrí predovšetkým zvýšená suchosť pleti, svrbenie a pálenie. Ako si ale pleť na aplikáciu benzoyl peroxidu zvykne, tieto nežiaduce účinky začnú ustupovať.