Morské riasy vyznačujúce sa jasne červenou či hnedočervenou farbou s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus
Červené morské riasy patria do triedy Rhodophyta. Po tisíce rokov ich východné civilizácie využívali ako výživný zdroj potravy, ale aj v tradičnej medicíne pre ich pozitívny vplyv na zdravie. Obsahujú veľké množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré telo dokáže dobre vstrebať a využiť, a naviac bielkoviny a vlákninu.
Pre zdravie srdca a ciev
Medzi najväčšie pozitíva červených rias patrí ich vplyv na krvný obeh, vyrovnávajú tiež hladinu krvného cukru a znižujú hladinu škodlivého LDL cholesterolu vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny. Obsiahnutý horčík a vápnik podporujú zdravie kostí, antioxidanty podporujú obranyschopnosť a zdravie pleti.
Existuje viac ako 4 tisíc druhov červených rias
Medzi hlavných zástupcov červených rias patria riasy Nori, ktoré sa v Japonsku používajú pri varení miso polievky alebo príprave sushi. Ďalším typom je riasa Dulse, ktorá je na železo najbohatšia zo všetkých rias, a tiež na vápnik, horčík, jód a fosfor. Po Nori má z bežne dostupných druhov rias najvyšší obsah bielkovín.
Ďalšími zdravotne prospešnými riasami sú Gigartina spp a Dumontiacea.
Riasy podporujú obranyschopnosť
Čoby antioxidanty pôsobia riasy proti poškodeniu buniek spôsobených voľnými radikálmi, červené riasy pôsobia tiež antivírovo. O karagénane, type cukrov vyskytujúcom sa v červených morských riasach, sa predpokladá, že stimuluje produkciu interferónu v imunitnom systéme, a môže byť tým pádom prevenciou pásových oparov, oparov či rozvoja HIV.
Fungujúci imunitný systém je základom zdravia celého organizmu, červené riasy preto môžu byť nápomocné aj v prípade dlhodobých kožných ochorení, ako je lupienka, ekzém a opary, podporujú tiež hojenie kožných lézií. Napomáhajú i počas chronických a infekčných ochoreniach a ďalších dlhodobých zdravotných problémoch, napríklad pri mononukleóze, ale aj chrípke.