Karnosin

Silný antioxidant podporujúce hojenie a omladenie pleti

Vedecká skúmanie prisudzujú karnosinu rad pozitívnych účinkov, okrem iného podporuje hojenie, pôsobí preventívne proti poškodeniu tkanív glykácií a imunomodulačne. Zlepšuje tiež stav a stimuluje regeneráciu poranenej či popálené kože.

Zlepšuje hojenie poškodenej pleti

Hojenie kože podporuje topicky aplikovaný karnosin tým, že stimuluje v raných fázach tvorbu výpotku a navyše navyšuje biosyntézu kolagénu. Vhodný je pre pleť liečenú kortikoidy. U nej podporuje granuláciu, teda výstavbu nového väziva. Funguje tiež ako zásobáreň histidínu nevyhnutného pre hojenie poranení.

Pri topickej aplikácii na citlivú pleť tento antioxidant obnovuje fungovanie ochrannej kožnej bariéry a znižuje transepidermálnej stratu vody, čo prináša vítanú úľavu od pnutia, svrbenia či suchosti pleti. Karnosin navyše obnovuje hydratáciu pleti.

Omladenie pleti vďaka karnozínu

Účinky karnozínu sa však zďaleka neobmedzujú len na podporu hojenia pleti a jej hydratáciu. Jeho doménou je tiež omladenie. Vypína vrásky a zjemňuje a vyhladzuje pleť. Ďalšie pozitívne skutočnosťou je, že pleť nijako nedráždi. Navyšuje tiež odolnosť pleti voči poškodeniu opakovaným či dlhodobým vystavením ultrafialovému žiareniu, a pôsobí tak preventívne ako proti vzniku známok fotostarnutia pleti, tak rozvoju nemelanómových karcinómov kože. Ako silný antioxidant navyše bráni poškodeniu pleti voľnými radikálmi, a nimi indukovanej degradácii kolagénových a elastínových vlákien.

Syntetická a prirodzená forma

Karnosin sa prirodzene vyskytuje v tkanivách cicavcov, najmä v mozgu a svalstve. Stavbou ho môžeme popísať ako dipeptid alanínu a histidínu. Izolovaný bol v roku 1900 v Rusku vedcom Gulewitschem zo svalového tkaniva.

Vedľa prirodzeného karnozínu tvoreného alfa-alanínom a L-histidín existuje samozrejme aj jeho syntetické verzie, L-karnozín, ktorej tvorí beta-alanyl a L-histidín.