Aktívna látka v korení kurkuma
Kurkumín patrí do skupiny látok nazývaných kurkuminoidy. Tieto polyfenoly majú žlto-oranžovú farbu a sú hlavnou zložkou korenia kurkuma získavaného z kurkumovník dlhého, juhoázijské rastliny spadajúce do rodiny zázvorovitých. Práve vďaka nim má korenia kurkuma svoju typickú žltú farbu.
Proti zápalom
Kurkumín pôsobí podľa laboratórnych štúdií protizápalovo a podľa niektorých zistení inhibuje aj rast rakovinových buniek. Podľa týchto názorov môže byť doplnkom v liečbe autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída, psoriáza či diabetes I. typu.
Proti bolestiam kĺbov
Ďalšie výskumy kurkumínu sa zameriavajú na to, ako môže uľaviť a zlepšiť stav kognitívneho úpadku spojeného so starnutím organizmu a nakoľko ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie. Znižovať totiž môže ukladanie plaku v cievach. Medzi ďalšie oblasti, kde sa skúma účinok kurkumínov, sú bolesti kĺbov, ktoré môže redukovať vďaka svojmu protizápalovému pôsobeniu.
Jeho biodostupnosť však nie je vysoká, jeho vstrebávanie a využitie organizmom je preto potrebné podporiť užívaním ďalších látok. Najväčšou podporou je v tomto ohľade extrakt z pieporu čierneho obsahujúceho piperín.