Jeden z typov retinoidov, foriem vitamínu A
Pojem retinoidy v sebe zahŕňa na 4 tisíc látok získaných či odvodených od vitamínu A. Ten si organizmus cicavcov nevie sám vytvoriť, preto je potrebné prijať ho v strave, či topickou aplikáciou na zlepšenie stavu pleti. V tele sa ukladá v pečeni, ktorá je tiež jeho najväčším potravinovým zdrojom.
Syntéza z retinolu a retinalu
Kyselina retinová vzniká pomocou dvoch enzymatických reakcií, kedy ako prvá premieňa retinol na retinal reverznou oxidáciou, a následne dochádza k ďalšej oxidácii na kyselinu retinovú. Rovnako ako ostatné retinoidy je aj kyselina retinová na svetlo citlivá a v tukoch rozpustná.
Kyselina retinová je vysoko biologicky aktívna, zúčastňuje sa procesu rastu mnohých typov buniek vrátane epitelových, ich dozrievania aj apoptózy, nevyhnutná je tiež pri embryonálnom vývoji orgánov. Dôležitá je kyselina retinová aj pre zdravie zrakového ústrojenstva.
Pozitívny vplyv na pleť
Pozoruhodný je ale predovšetkým vplyv kyseliny retinovej na pleť a rad kožných ťažkostí. Preventívne pôsobí proti akné a starnutiu pleti. Kyselina retinová sa ľahko vstrebáva do kože, a pôsobí proti vzniku vrások, stareckých škvŕn a ďalších známok starnutia pleti tým, že pozitívne pôsobí na vznik buniek kože.
Pretože je ale kyselina retinová pri topickej aplikácii veľmi dráždivá a pleť vysušuje, väčšina produktov sľubujúcich tieto pozitívne účinky, obsahuje skôr retinol či retinaldehyd, ktoré sa v koži na kyselinu retinovú ešte len premieňajú.
Kyselina retinová na predpis
Produkty obsahujúce priamo kyselinu retinovú preto nie je možné kúpiť voľne, ale iba na lekársky predpis. Ich užívanie sa odporúča len na krátku dobu. Koncentrácia kyseliny retinovej sa v produktoch pohybuje medzi 0,05 a 0,025% pre veľmi citlivú pleť.