Starecké škvrny

Inak tiež pečeňové škvrny

Rovné tmavo hnedé (pečeňové), opálené alebo čierne škvrny na pleti sú prejavom hyperpigmentácie. Líšia sa vo veľkosti a väčšinou sa objavujú na tvári, rukách, ramenách a pažiach, teda v oblastiach najviac vystavených slnečnému žiareniu.
 
U ľudí nad päťdesiat rokov veku sa jedná o veľmi častý jav. Objaviť sa môžu aj u mladších osôb, najmä ak trávia veľa času na slnku. Hoci tieto škvrny môžu vyzerať ako rakovinové bujnenie, skutočné starecké škvrny sú úplne neškodné a nevyžadujú žiadnu liečbu. Kvôli estetickým dôvodom však samozrejme existujú možnosti ich vybielenia či priamo odstránenia. Najjednoduchšou cestou je samozrejme prevencia - netráviť príliš času na slnku a dôsledne používať prípravky s ochranným SPF faktorom.
 

Ako vznikajú starecké škvrny

Starecké škvrny sú primárne spôsobené rokmi, kedy bola pleť vystavená ultrafialovému žiareniu zo slnka. Rovnako tak sa však na ich vzniku môžu podieľať aj návštevy solárií. Pigment vo vrchnej vrstve kože (epidermis), ktorý pleť sfarbuje do normálneho odtieňa, sa nazýva melanín. UV žiarenie však urýchľuje jeho produkciu, čím vytvára opálenie, ktoré napomáha chrániť hlbšie vrstvy kože pred škodlivým žiarením. V oblastiach, v ktorých dochádzalo kvôli dlhodobému vystavovanie slnku k nadmernej produkcii melanínu po dlhú dobu, sa však melanín môže zhlukovať vo vyšších koncentráciách, a dochádza tak k vzniku stareckých škvŕn
 
 Starecké škvrny