Existuje veľa produktov a metód, ako zlepšiť celkový vzhľad pleti a redukovať prejavy jej starnutia. Niektoré z nich sú k dispozícii pre domáce použitie, iné musí vykonať doktor či iný odborne vyškolený personál. My sme pre vás pripravili súpis toho najlepšieho, čím môžete v domácich podmienkach bojovať proti vráskam a jemným linkám.
Hydratačné prípravky
Pokiaľ chcete mladistvo vypnutú pleť, pomôžu vám hydratačné prípravky ako sú krémy, séra, emulzie a ďalšie. Predchádzajú vzniku suchej kože, modriniek alebo poškodeniu pokožky, a tým pádom aj nepriamo vzniku
vrások. Samy o sebe však vrásky nevyhladzujú, odporúča sa ich preto kombinovať ešte s ďalšími prípravkami cielenými priamo na boj s vráskami. Nanášajú sa po umytí pleti vodou, kedy dokážu udržať pleť krásne hydratovanú. Deje sa tak nasledujúcimi spôsobmi:
-
Látky ako vazelína zamedzujú vyparovaniu vlahy z pleti a v podstate ju v koži "uzamknú".
-
Humektanty vrátane glycerínu zase vyťahujú vodu na povrch pleti z hlbších tkanív. Práve preto sú prípravky na báze glycerínu vhodné pre osoby s mastnou pleťou.
-
Ďalšie zložky ako monolaurín obsahujú zmes molekúl tukov, lipidov. Tieto napomáhajú zachovať a obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru kože, ktorá funguje okrem iného ako ochrana pred stratou vlhkosti a poškodením.
-
Kyselina hyaluronová má skvelú schopnosť viazať na seba vodu, preto vyberajte produkty s jej obsahom. Avšak pozor, dbajte na to, aby tieto produkty obsahovali aj technológiu, ktorá je schopná kyselinu hyalurónovú do pleti dopraviť. Sama má totiž príliš veľké molekuly, než aby vrstvami pokožky prešla.
Väčšina hydratačných prípravkov obsahuje kombináciu týchto zložiek. Zvyčajne obsahujú ešte ďalšie látky ako
alfa-hydroxykyseliny, ochranný SPF faktor,
kolagén či keratín. Kolagén a keratín zanechávajú na pleti proteínový film a dočasne ju vypínajú, čo už vrásky skutočne vyhladzuje.
Očné krémy
Pokožka pod očami je veľmi tenká. Neprodukuje mnoho ochranných olejov, ktoré ju udržujú jemnú a vypnutú. A preto sú tu očné krémy, ktoré majú za úlohu obmedziť opuchy a tmavé kruhy pod očami. Pôsobia dvoma spôsobmi:
-
Dočasne sťahujú krvné cievky, čím znemožňujú hromadenie kvapalín pod očami (a redukujú tým pádom opuchy).
-
Spevnia pleť neviditeľným filmom.
Pre správne fungovanie očných krémov je naozaj nutné si poriadne prečítať ich návod na použitie. Zvyčajne sa jemne vťukajú do pleti, aby sa stimulovala absorpcia krému do pokožky. Krém na pleti určite silno nedrhnite, skôr než na dokonalú absorpciu prípravku by ste si zarobila na vznik ďalších vrások, ktoré sa postupom času môžu zmeniť na permanentné.
Antioxidačné krémy, pleťové vody a masti
Antioxidanty sú látky, ktoré pôsobia proti negatívnym efektom
voľných radikálov, medzi ktoré okrem iného patrí
predčasné starnutie pleti. A predčasné starnutie pleti, to predsa nikto nechce. Lenže počet antioxidantov v pleti a organizme znižuje potrebné ultrafialové slnečné žiarenie a množstvo ďalších environmentálnych faktorov. Našťastie je možné antioxidanty pleti dodať!
Antioxidačné mastičky, vody a krémy znižujú riziko vzniku vrások a navyše pleť chránia pred poškodením slnečným žiarením. Na rozdiel od prípravkov s SPF faktorom sa antioxidačné prípravky neumývajú a zostávajú priamo v pleti, takže ochrana vydrží dlhšie. Ideálne je však kombinovať prípravky s antioxidantmi a SPF faktorom, pretože antioxidanty síce vydržia v pleti dlhšie, ale nechránia tak vysokým stupňom ochrany ako prípravky s SPF faktorom.
Selén, koenzým Q10, kyselina alfa-lipoová, vitamíny C a E (a ďalšie) sú antioxidanty, ktoré je možné aplikovať priamo na pleť, takže ich efekt a pokožku je zaručený.
Prečítajte si o tom, prečo je pre pleť lepšie aplikovať vitamín C topicky a nie konzumovať orálne:
Účinky jednotlivých antioxidantov na pleť sa odlišujú, pre voľbu toho najvhodnejšieho pre vás sa odporúčame poradiť s odborníkom, napríklad na našom chate v pravom spodnom rohu nášho internetového obchodu.
Vitamín A je dôležitý pre zdravie pleti. Topicky aplikovaný napomáha riešiť rôzne problémy spojené so starnutím, ako sú vrásky, jemné linky, starecké škvrny a ďalšie prejavy
hyperpigmentácie aj hrubej pleti. Pre skutočne viditeľné výsledky je však nutné používať vitamín A pravidelne po dobu aspoň jedného mesiaca. Pri počiatočných aplikáciách je treba počítať s miernym začervenaním pleti či pálením a svrbením. Pleť si však postupom času na vitamín A zvykne a tieto negatívne efekty zmiznú. Počas používania vitamínu A je vhodné na pleť nanášať aj prípravky s SPF faktorom, pretože pleť býva náchylnejšia na poškodenie slnečným žiarením. Mimochodom,
ultrafialové žiarenie vedie k znižovaniu obsahu vitamínu A v pleti, preto je viac ako vhodné ho dodať pokožke prostredníctvom kozmetických prípravkov.
Vitamín C či kyselina askorbová je silný antioxidant, ktorý napomáha v pleti budovať kolagén. Ďalej podporuje ochranu buniek kože pred ultrafialovým žiarením a napravuje ich prípadné poškodenie UV lúčmi.
Medzi ďalšie antioxidanty patrí
vitamín E, ktorý znižuje hrubosť pleti a hĺbku tvárových vrások, niacinamid pôsobí pozitívne na vrásky a najmä vrásky okolo očí. Extrakty z granátového jablka alebo sóje napomáhajú celkovému omladeniu starnúcej pleti. Pre pleť sú zdravé tiež extrakty z
Aloe Vera, zázvoru a hroznových semienok.
Domáca exfoliácia: Abrazívne scruby a alfa-hydroxykyseliny
Exfoliácia je jedna zo základných metód ako zlepšiť vzhľad pleti a eliminovať jemné vrásky. Dochádza pri nej k odstráneniu vrchnej vrstvy pleti, čo odkryje novú pleť a stimuluje jej rast. Medzi domáce metódy exfoliácie patria jednoduché peelingy a špeciálne krémy. Silné exfoliačné metódy nie sú vhodné pre osoby s tmavším tónom pleti, pretože môže dôjsť k vzniku jazvičiek a farebných nerovností. Ak si s voľbou produktu nie ste istí, konzultujte všetko so svojim dermatológom alebo iným odborníkom.
Abrazívne gély sa využívajú pre exfoliáciu abrazívneho materiálu, ktorý odstráni vrchnú starú vrstvu pleti. Patria medzi nich zrnká soli, mleté ovocné kôstky, častice oxidu hlinitého, malé plastové guľôčky a ďalšie. Mikroguľôčky patria k najjemnejším typom tzv. scrubov (domácich peelingový prípravkov), pretože ich abrazívne sila je vďaka tomu, že guličky sú mäkké a guľaté, len ľahká. Medzi silné scruby patria prípravky s ovocnými kôstkami a oxidom hlinitým, čo je dané tým, že ich čiastočky majú hrubé ostré hrany a môžu pleť dokonca mierne poškriabať.
Čo sa týka zloženia takého scrubu, abrazívny materiál je v ňom zmiešaný so základom, väčšinou výživnou či čistiacou tekutinou či gélom. Síce scruby napomáhajú obnove pleti, ale nie sú vhodné pre každého, určite by ich nemali používať osoby s citlivou pleťou a môžu tiež zhoršovať stav
akné či popraskaných žiliek. Ideálne je ich použitie opäť konzultovať s dermatológom alebo kozmetičkou.
Ďalšou možnosťou, ako dosiahnuť exfoliáciu je topická aplikácia alfa-hydroxykyselín (a im podobných látok). Aj ony uľahčujú odstránenie odumretých kožných buniek a navyše stimulujú produkciu kolagénu a
elastínu. Medzi prírodné alfa-hydroxykyseliny patrí kyselina mliečna, kyselina glykolová, kyselina jablčná, kyselina citrónová a kyselina vínna. Väčšina produktov s alfa-hydroxykyselinami obsahuje kyselinu glykolovú. Na trhu sú však aj produkty, ktoré obsahujú
beta-hydroxykyseliny a poly-hydroxykyseliny.
K voľnému použitiu je možné zakúpiť iba produkty s nižšou koncentráciou týchto kyselín, produkty s vyššou koncentráciou patria do rúk len preškoleného odborníka (jedná sa potom o chemické peelingy alebo enzymatické peelingy).
Plus niečo navyše
Proti vráskam vám môžu pomôcť okrem spomínaných ešte ďalšie látky, a to napríklad peptidy obohatené o meď. Meď sa radí k antioxidantom a v pleti stimuluje rast kolagénu a elastínu. Mnoho medi v organizme však môže skôr uškodiť, preto dôsledne dbajte pri produktoch s jej obsahom na dodržiavanie návodu na použitie a správne dávkovanie.
Bojovať proti známkam starnutia napomáha tiež topicky aplikovaný fluóruracil. Tento liek na predpis sa síce využíva na liečbu osôb trpiacich rakovinou kože a osôb, ktorým rakovina kože hrozí, ale tiež dokáže zlepšiť vzhľad pleti poškodenej slnečným žiarením, redukovať vrásky aj prejavy hyperpigmentácie. Jeho efekt býva porovnateľný s laserovým ošetrením.