Kyselina azelaová vám pomôže s akné, ružovkou aj nadmernou pigmentáciou

Kyselina azelaová vám pomôže s akné, ružovkou aj nadmernou pigmentáciou

Už ste počuli o látke menom kyselina azelaová? Táto hviezda starostlivosti o pleť je stále obľúbenejšia. Nielen, že dokáže uľaviť od akné a rosacey, ale pôsobí aj proti nadmernej pigmentácii.

Kyselina azelaová je efektívnym riešením mnohých problémov s pleťou, najmä akné, zápalov a hyperpigmentácie. Je prirodzene prítomná v pleti, ale nájdeme ju aj v ďalších zdrojoch, napríklad v pšenici, žite a jačmeni.
 
Kyselina azealová je zo svojej podstaty antibakteriálna, práve preto je tak vhodná pre starostlivosť o pleť postihnutou akné. Ak je aplikovaná topicky, redukuje rast baktérií v pleti, napomáha zmierňovať zápal a odstraňuje odumreté kožné bunky, čím zamedzuje ďalšiemu rozvoju akné. Môžte ju používať na všetky typy pleti vrátane citlivej a to práve vďaka jej schopnosti uľavovať od zanietenia. Pre každého s rosaceou je kyselina azealová skvelým prostriedkom, ako pleť upokojiť a zjemniť.
krásna pleť

Kyselina azelaová vás zbaví akné

Zvyčajne sa kyselina azealová vyrába priemyselne, avšak je možné ju nájsť v istých druhoch obilnín. Vo svojej prírodnej podobe hrá dôležitú úlohu v ochrane buniek rastlín. Keď sa druh, ktorý ju produkuje, dostane do kontaktu s potenciálne škodlivým patogénom či látkou, rastlina vypustí kyselinu azelaovú. Tá spustí sekréciu kyseliny salicylovej, ktorá možnú hrozbu odstráni.
 
Priemyselne sa kyselina azelaová vyrába priechodom ozónu skrze kyselinu olejovú alebo inú syntézu. Následne sa zmieša s ďalšími látkami, a vytvára tak kozmetické krémy, vody či gély.
 

Likviduje baktérie v pleti

Najčastejším problémom na svete, ktorý našu pleť trápi je akné. Vzniká, keď sa póry upchajú a rozvinie sa v nich infekcia. V materiáli, ktorý "upcháva" póry, sa zvyčajne nachádzajú baktérie, ktoré sa na rozvoji infekcie podieľa značnou mierou. Kyselina azealová pri topickej aplikácii prechádza póry a spôsobuje odumieranie bakteriálnych buniek. Hoci tento proces zatiaľ nie je úplne objasnený, predpokladá sa, že kyselina azealová zastavuje v bakteriálnych bunkách produkciu bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie týchto buniek. V momente, keď odumrú bakteriálne bunky, infekcia v póroch sa rýchlo vyčistí, čo v dôsledku vedie k vymiznutiu prejavov akné. Kyselina azelaová tiež reguluje produkciu kožných buniek keranocytov, a tým pádom tiež reguluje množstvo keratínu, ktorý spôsobuje rozvoj akné.
 
Pretože je však účinnosť kyseliny azealovej postavená na eliminácií baktérií, prípravky s jej obsahom fungujú iba na akné vznikajúce práve kvôli baktériám. Na ostatné typy akné, ktoré pramenia z iných príčin, napríklad hormonálnych, tieto produkty bohužiaľ nie sú efektívne.
 

Zbaví vás tmavých škvŕn

Podľa klinický štúdií má kyselina azelaová ešte ďalšiu zaujímavú schopnosť, a to zosvetľovanie pleti. Vedci veria, že narúša produkciu kožného farbiva melanínu. Tento pigment je zodpovedný za prírodné sfarbenie tkanív. Keď dôjde k jeho nadprodukcii, vznikajú na pleti farebné nerovnosti. Pre túto schopnosť je kyselina azealaová tiež obľúbenou zložkou produktov zameraných na redukciu melazmy, stareckých škvŕn a pieh.
 
Kyselina azelaová však pôsobí iba na hyperaktívne melanocyty (bunky produkujúce pigment), v podstate nemá žiadny efekt na normálne melanocyty, čím je zaručená eliminácia iba nežiaduceho melanínu.
 
Obvykle tieto produkty cielené na zosvetlenie pleti obsahujú ešte kyselinu glykolovú. Táto alfa-hydroxykyselina rozpúšťa chemické väzby medzi bunkami kože. Produkty, ktoré obsahujú obe spomínané kyseliny, znižujú množstvo melanínu v pleti a zároveň odstraňujú nežiaduco zafarbené bunky. Výsledkom je oveľa rýchlejšia redukcia prejavov hyperpigmentácie.
Staršie články:
Myslíte si, že pehy sú neškodné? Kdeže, môže sa z nich rozvinúť i rakovina
Problémy s pleťou18.4.2016

Myslíte si, že pehy sú neškodné? Kdeže, môže sa z nich rozvinúť i rakovina

Veľa z nás má pehy už od detstva a považujeme ich za normálnu súčasť nášho života. Ale ony sa tie roztomilé pehy môžu v priebehu času pretransformovávať v niečo veľmi zlovestné...

Ako bojovať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok
Problémy s pleťou28.3.2016

Ako bojovať s hyperpigmentáciou? Urobte si v tom poriadok

Hyperpigmentácia je jedným z najčastejších problémov, ktoré sa môžu prejaviť na pleti, je veľmi zložité ju liečiť a zbaviť sa jej. Práve preto má často negatívny vplyv na sebavedomie a život jedinca.

Ultrafialové žiarenie vás na horách ohrozuje niekoľkonásobne viac než normálne. Prečo tomu tak je?
Problémy s pleťou8.2.2016

Ultrafialové žiarenie vás na horách ohrozuje niekoľkonásobne viac než normálne. Prečo tomu tak je?

Ak sa radíte medzi milovníkov zimných športov, zbystrite! Škodlivému ultrafialovému žiareniu ste totiž na svahu vystavení niekoľkonásobne viac, ako keď napríklad idete v meste na nákup, a to aj za predpokladu, že vám na cestu svieti slniečko. Ako je to možné?

Keloidná a hypertrofická jazva nie je to isté!
Problémy s pleťou9.10.2015

Keloidná a hypertrofická jazva nie je to isté!

Veľa ľudí sa domnieva, že keloidné a hypertrofické jazvy sú jedno a to isté. To, ale nie je vôbec pravda. Síce majú spoločné znaky, ale zároveň sa od seba tiež odlišujú. A to dosť zásadne.

Nie je jazva ako jazva, líšia sa pôvodom i svojou liečbou. Urobte si v tom poriadok!
Problémy s pleťou3.10.2015

Nie je jazva ako jazva, líšia sa pôvodom i svojou liečbou. Urobte si v tom poriadok!

Každá jazva má svoj príbeh. Lenže my už nežijeme v rezervácii s indiánmi a nie sme nútení si tieto "známky z boja" nechávať na koži pre určitú spoločenskú prestíž. Pokojne si ich môžeme nechať odstrániť, v súčasnej dobe už existuje mnoho spôsobov.