Prečítajte si súpis všetkých možností, ako sa zbaviť keloidov
Publikované:26.5.2016
Keloidy patria medzi najhoršie problémy s pleťou, ktorých sa dá len veľmi ťažko zbaviť. Žiadna z liečby nie je 100% efektívna, najmä ak sa jedná o staršie jazvy. Navyše sa často keloidné zjazvenie vracia, dokonca až po niekoľkých rokoch. Ale aj tak sa ponúka veľa možností, ako tieto jazvy liečiť.
Steroidné injekcie
Steroidné injekcie môžu úplne odstrániť menšie keloidy. U väčších jaziev sa steroidy využívajú na zmäkčenie keloidov a tiež dôjde k zmenšeniu objemu, ktorý treba odstrániť. Steroidné injekcie navyše pripravia keloidy na excíziu a predchádzajú jeho návratu, a taktiež ho dokážu vyhladiť. Je však potrebné zdôrazniť, že po ošetrení môžu keloidy ešte viac sčervenať kvôli zvýšenej stimulácii povrchových krvných ciev.
Väčšina keloidov reaguje na steroid zvaný triamcinolón. Ďalšou metódou je potom použitie steroidmi naimpregnovanej náplasti, ktorá sa aplikuje na jazvu vždy na 12 hodín denne.
Terapia steroidovými injekciami často vyžaduje viac ošetrení. Ak je navyše keloid väčší, po úspešnej terapii sa môže objaviť aj prebytočná koža. Steroidná terapia môže zapríčiniť atrofiu tkaniva alebo spôsobiť hypopigmentáciu (stratu pigmentu), a to najmä u osôb s tmavšou pleťou.
Silikónové náplasti
Po excízii napomáha stavu jazvy aplikácia silikónového krytia a tlakových masáží. Dochádza tak k zlepšeniu stavu rany a znižuje sa riziko opätovného návratu keloidov. Silikónové náplasti nosí pacient na danej oblasti tela počas niekoľkých hodín denne po týždne či mesiace, aby došlo k redukcii viditeľnosti keloidov.
New Gel+ Priehľadná náplasť na brucho (2 ks)Trápi vás veľká jazva? New Gel+ ponúka aj telovú farbu náplasti dĺžky 20 cm, ktorá je prispôsobená napr. na pooperačné jazvy v oblasti brucha. Tento tvar je určený na jazvy po abdominoplastike, cisárskom reze a ďalších chirurgických zákrokoch. Túto náplasť je možné v prípade potreby zastrihnúť alebo skrátiť a je možné ju nosiť pod oblečením.63 €
Zároveň je možné ich kombinovať aj s aplikáciou silikónového gélu na jazvy.
New Gel+ EChcete naozaj vyhladiť vaše jazvy, či strie? Máme pre Vás riešenie v podobe silikónového gélu New Gel+ E, ktorý navyše obsahuje vitamín E. Tento gél je ideálny v kombinácii so silikónovými náplasťami New Gel+.37 €
Veľký výber rôznych rozmerov i tvarov silikónových náplastí nájdete v sekcii Jazvy a strie v našom e-shope.
Excízia
U veľkých keloidov je nutné podstúpiť ich excíziu. Popri nej je však potrebné vykonať ešte ďalšiu liečbu, ktorá zníži pravdepodobnosť návratu keloidov. Bez tejto nadstavby je takmer 100% riziko, že sa keloid po chirurgickej excízií vráti a to ešte s väčšou rozlohou.
Mechanizmus rozvoja keloidnej jazvy nie je v súčasnosti úplne známy. Vyššie riziko rozvoja keloidov sa objavuje u zranení, ktoré majú problémy s kontamináciou či infekciami. Excízia keloidov s dôkladným ohraničením môže byť efektívnym riešením aj pre stále sa vracajúce keloidy. Po excízii je vhodná rádioterapia, či už pomocou röntgenového žiarenia či karbónových iónov, kedy dochádza k zníženiu rizika opakovaného návratu keloidov. Vhodným pozákrokovým ošetrením sú aj steroidné injekcie či tlakové obväzy, ktoré sa prikladajú na oblasť, kde bol keloidov vyrezaný.
Rádioterapia
Rádioterapia patrí medzi najagresívnejšie typy liečby keloidných jaziev. Najprv dochádza k jeho excízii, po ktorej práve nasleduje krátka rádioterapia. K tomuto typu ošetrenia je však vhodné siahnuť až v prípade urputne vracajúcich sa keloidov, kedy nie je možné zabrániť návratu inými cestami, pretože rádioterapia zvyšuje v dlhodobom horizonte riziko rozvoja onkologických ochorení. Toto ošetrenie je kvôli svojej karcinogénnej povahe vhodné iba pre keloidy na končatinách, nie napríklad na hrudi či bruchu. U extrémne odolných či veľmi deformovaných keloidov môže byť však rádioterapia efektívnym mechanizmom, ako znížiť riziko ich návratu, spoločne v kombinácii s chirurgickou excíziou. V tomto prípade sa niekedy implantujú malé častice ( "semienka") rádioaktívneho materiálu do zóny rany po odstránení keloidov.
Tlakové krytie
Podľa niektorých dermatológov pôsobí rovnako ako silikónové krytie tiež kompresné krytie z iných materiálov. Ideálne je, keď sú vzduchotesné a chránia jazvu pred priamym kontaktom so vzduchom. Toto krytie sa používa 12 až 24 hodín denne po dobu niekoľkých týždňov.
V prípade keloidov, ktoré sa formujú na ušných lalôčikoch v dôsledku neodborného piercingu či náušníc, sa odporúčajú kompresné náušnice. Zvyčajne sa toto krytie využíva potom, čo je keloid odstránený chirurgicky a potom je nutné ho nosiť 24 hodín denne.
Laser
Pulzné lasery na báze farbív tiež môžu byť efektívne vo vyrovnávaní keloidov, navyše dokážu redukovať výraznú červenú farbu jaziev. Účinnosť je vyššia pri odstránení začervenania, veľkosť keloidov bohužiaľ býva často zachovaná. Liečba je bezpečná a nie príliš bolestivá, ale býva tiež treba viacero ošetrení. Lasery na báze oxidu uhličitého sa väčšinou využívajú po aplikácii steroidných injekcií pri liečbe keloidov na chrbte.
Cryoshape / kryoterapia
Technika známa ako Cryoshape zmrazí keloid zvnútra. Ide v podstate o revolučnú metódu v liečbe keloidov, pretože pri tomto ošetrení sa počas jediného sedenia odstráni 100% keloidných jaziev na tvári, a 75-95% keloidov inde na tele. Táto technika tiež znižuje riziko opätovného rozvoja keloidné jazvy.
Pri kryoterapii dochádza ku zmrazeniu tkaniva. Využíva sa buď samostatne alebo v kombinácii s ďalšími typmi ošetrení, najmä so steroidovými injekciami. V raných fázach môže i zastaviť rast keloidov. Zároveň však môže spôsobiť vznik bledých oblastí v miestach ošetrenia.
Keloidná a hypertrofická jazva nie je to isté!Veľa ľudí sa domnieva, že keloidné a hypertrofické jazvy sú jedno a to isté. To, ale nie je vôbec pravda. Síce majú spoločné znaky, ale zároveň sa od seba tiež odlišujú. A to dosť zásadne.
Kryochirurgia
Ďalšou metódou, ako odstrániť keloidy, je kryochirurgia. Je veľmi podobná metóde, ako sa zmrazujú bradavice za použitia tekutého vodíka. Ošetrenie je potrebné opakovať každé tri až štyri týždne. Pre lepšie výsledky je možné kryochirurgiu kombinovať so steroidovými injekciami.
Interferón
Interferóny sú bielkoviny, ktoré produkuje imunitný systém a napomáhajú organizmu zbaviť sa vírusov, baktérií a ďalších problémov. Súčasné štúdie sľubujú, že interferónne injekcie dokážu zmenšiť veľkosť keloidov. V súčasnosti je v hľadáčiku dermatológov imiquimod, ktorý stimuluje organizmus k vlastnej produkcii interferónu.
Cytotoxické lieky
Tento typ liekov spomaľuje rast tkaniva a často sa využíva pri chemoterapii. Medzi dva najčastejšie využívané typy liekov sa radí 5-fluorouracil a bleomycín. Injekčne sa aplikujú do jazvy a môžu sa využiť opäť samostatne alebo v kombinácii s ďalšími typmi ošetrenia. Medzi nežiaduce efekty tohto ošetrenia sa radí bolestivosť, zosvetlenie a kožné poruchy.
Fluorouracil
Injekcia tejto látky využívanej pri chemoterapii, samostatne alebo so steroidmi, sa využíva aj pre liečbu keloidov.
Zvyčajne sa síce využívajú v prípadoch akné alebo proti vráskam, vykazujú však tiež efekt pri topickej či injekčnej aplikácii na keloidy. Lekári ich však príliš často ako prvú terapiu neodporúčajú, pretože sa pri ich použití tradične nedosahuje veľmi výrazných výsledkov.
Už ste počuli o látke menom kyselina azelaová? Táto hviezda starostlivosti o pleť je stále obľúbenejšia. Nielen, že dokáže uľaviť od akné a rosacey, ale pôsobí aj proti nadmernej pigmentácii.
Veľa z nás má pehy už od detstva a považujeme ich za normálnu súčasť nášho života. Ale ony sa tie roztomilé pehy môžu v priebehu času pretransformovávať v niečo veľmi zlovestné...
Hyperpigmentácia je jedným z najčastejších problémov, ktoré sa môžu prejaviť na pleti, je veľmi zložité ju liečiť a zbaviť sa jej. Práve preto má často negatívny vplyv na sebavedomie a život jedinca.
Ak sa radíte medzi milovníkov zimných športov, zbystrite! Škodlivému ultrafialovému žiareniu ste totiž na svahu vystavení niekoľkonásobne viac, ako keď napríklad idete v meste na nákup, a to aj za predpokladu, že vám na cestu svieti slniečko. Ako je to možné?
Veľa ľudí sa domnieva, že keloidné a hypertrofické jazvy sú jedno a to isté. To, ale nie je vôbec pravda. Síce majú spoločné znaky, ale zároveň sa od seba tiež odlišujú. A to dosť zásadne.