S týmto ročným obdobím, jeseňou, sa spája veľa pekných vecí - listy sfarbené do oranžova, púšťanie šarkanov, zapaľovanie sviečok ... Lenže mimo tieto pozitíva máme s jeseňou spojenú aj jednu dosť nepríjemnú záležitosť, a to zvýšené vypadávanie vlasov.
Jeseň je vôbec, čo sa týka účesu, tak trochu rizikové ročné obdobie. Nielen, že fúka a prší, takže poriadny styling je takmer nemožný, ale švajčiarskí vedci okrem toho preukázali, že na jeseň nám naozaj vypadáva viac vlasov než počas iných ročných období.
V
štúdii publikovanej v žurnálu Dermatology vedci skúmali 823 žien po dobu viac ako šestich rokov a zistili, že ženy strácajú najviac vlasov počas jesene.
Za všetko môže ... slniečko?
Pre logické vysvetlenie však najprv treba povedať niečo o normálnom
rastovom cykle vlasu. Vlas sa v rastovej fáze nachádza väčšinou po dobu dvoch až šiestich rokov. V jednej chvíli sa zvyčajne 90% vlasov na hlave nachádza práve v tejto rastovej fáze, zatiaľ čo zvyšok zostáva vo fáze pokojovej, tzv. telogénnej. Ta trvá medzi dvomi až šiestimi týždňami. Po jej skončení vlas vypadne a vlasový vačok začne produkovať nové vlasové vlákno (ak nie je postihnutý niektorým z vlasových ochorení ako napríklad alopécia areata či androgénna alopécia).
Prieskum uskutočnený švajčiarskymi vedcami priniesol jedno poznanie - ženy zahrnuté do štúdie mali najväčší pomer vlasov v pokojovej, telogénnej fáze v júli, pričom táto fáza u väčšiny z nich skončila zhruba po sto dňoch, teda v októbri. A ako táto fáza končí? Áno, vypadnutím vlasu.
Ale prečo máme zrovna počas júla v telogénnej fáze najviac vlasov? Vedci došli k hypotéze, že sa jedná o evolučnú záležitosť: organizmus sa snaží zadržať vlasy na hlave, aby chránili pleť pred ostrým letným slnkom.
Stav vlasov ako varovanie
Okrem toho sú vlasy neuveriteľne citlivý barometer. Bunky vlasov sú druhými najrýchlejšie produkovanými bunkami v tele (po kostnej dreni), takže sú to práve vlasy, na ktorých býva ako prvých vidieť, že v organizme niečo nie je v poriadku. Zlý stav vlasov tak môže byť varovným signálom v momente, keď sa ešte žiadne iné symptómy problému neobjavujú.
Vlasy totiž v podstate nepotrebujeme na prežitie. Ak sa organizmus rozhoduje, či podporiť v raste vlasové vlákna alebo zásobiť krvou s vitamínmi dôležité životné orgány, "rozhodne" sa vždy pre druhé spomínané.
Zaujíma vás tématika plešatenia a padania vlasov? Pozrite sa do našej sekcie
Starostlivosť o vlasy, kde sa tejto téme venujeme.
Ako proti jesennému padaniu vlasov bojovať?
Dohodnite si termín u kaderníka
Odborník vám pomôže toto prechodové obdobie z teplého do relatívne studeného počasia prekonať. Nový zostrih dodá vlasom novú silu a lesk.
Dávajte si pozor, čo jete
Všetci vieme, že vlasy je potreba vyživovať. Najlepšie urobíte, ak im dodáte všetky živiny, ktoré pre svoj rast potrebujú - proteíny, vitamíny a minerály. Strava by preto mala byť bohatá na ryby, mlieko, mliečne výrobky a mäso. Vitamín A, vitamín E a vitamín D3 sú obzvlášť dôležité, rovnako ako selén, luteín, koenzým Q10, zinok, meď a železo. Vynechať by ste naopak mali saturované tuky a naopak konzumovať jedlá bohaté na nenasýtené tuky. A tiež je samozrejme dôležité piť veľa vody. Viete, že 24% vlasu je vlastne voda?
Vodu teda dodajte telu sami, o všetky živiny sa postará napríklad doplnok stravy BEAUTIFUL HAIR By Brandeis Clinic.
BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic
Zbavte sa stresu
Zvýšený stres vedie k stiahnutiu ciev, a tie potom obmedzujú "dodávky" prospešných živín do vlasov. Čím viac stresových udalostí prežívame, tým menej sú naše vlasy vyživené. Existuje veľa možností, ako sa stresu zbaviť. A menej stresu pomôže ako vašim vlasom, tak celkovému zdraviu organizmu, kvalitnému spánku a životnej pohode.
Podľahnite športu
Šport je univerzálny prostriedok k zachovaniu krásy. Nielen preto, že nám napomáha získať krásnu postavu, ale aj preto, že sa vďaka fyzickej aktivite a poteniu zbavíme toxínov, ktoré sa v našom tele prirodzene kumulujú.
Keď sa stane fyzická aktivita neoddeliteľnou súčasťou vašej dennej rutiny, nezabudnite si po každom náročnom cvičení, kedy sa z vás pot "len lial", vlasy poriadne umyť. Znížite tak kyslosť pokožky hlavy. Šampón na vlasy aplikuje krúživými pohybmi pripomínajúcimi masáž, podporíte tak cirkuláciu krvi v pokožke, a tým pádom jej väčšie zásobenie potrebnými živinami. Hlavu masíruje jednu až dve minúty, potom už môžete pokračovať v oplachovaní a nanášaní kondicionéru, balzamu či masky.