Vypadávanie vlasov u žien. Zoznámte sa s najčastejšími príčinami
Nachádzate si v poslednej dobe na kefe viac a viac vlasov? Zoznámte sa s najčastejšími dôvodmi, prečo ženám padajú vlasy. A existuje padanie vlasov na jar?
Málo živín a padanie vlasov
Anémia daná nedostatkom železa
U žien je jednou z najčastejších príčin nadmerného vypadávania vlasov nedostatok železa. Tento stopový minerál je nevyhnutný pre produkciu hemoglobínu v krvi. Hemoglobín je v podstate transportér, vďaka ktorému sa krvným obehom pohybuje kyslík nevyhnutný pre regeneráciu a rast telesných buniek vrátane buniek stimulujúcich rast vlasov. Ak je kyslíka málo, vlasom to neprospieva a chradnú.
Nedostatok vitamínu B12 nie je len únava
Vitamín B12, s ktorého dostatočným príjmom majú najčastejšie problém vegáni a vegetariáni, môže tiež potrápiť. A vôbec nemusíte byť vegánom či vegetariánom, deficit sa môže objaviť aj tak, keď skrátka prijímate málo potravín živočíšneho pôvodu alebo máte problém so vstrebávaním vitamínov zo stravy.
Bez vitamínu B12 chýba človeku energia, je neustále unavený. To ale zďaleka nie je všetko. Vitamín B12 má podobne ako železo vplyv na kvalitu krvi, taktiež ovplyvňuje zdravie červených krviniek, ktoré privádzajú prostredníctvom krvi kyslík do telesných tkanív. Ak bunky vo vlasovej časti hlavy nedostanú dostatočnú dávku kyslíka, kvalita vlasov sa začne zhoršovať.
V oboch prípadoch, keď je príčinou vypadávania vlasov nedostatok niektorej zo živín, nejedná sa o trvalú stratu vlasov, ale iba dočasnú. Keď upravíte stravu, začne sa postupne zlepšovať aj kvalita a hustota vašich vlasov. Vlasy sú ale veľmi citlivá "komodita" na tele, na viditeľný výsledok môžete čakať aj tri až šesť mesiacov. Ich rast podporte zlepšením stravy, ktorá by mala byť pestrá a zahŕňať všetky makroživiny, rovnako ako potraviny rastlinného aj živočíšneho pôvodu a osem porcií ovocia či zeleniny denne.
Vypadávanie vlasov kvôli hormónom
Hormonálna nerovnováha môže viesť k sérii nepríjemných prejavov, a to ako estetických, tak zdravotných. Trebárs akné alebo priberaniu dospelých, a hormóny majú vplyv aj na vlasy. Regulujú totiž rastový cyklus vlasu. Estrogény, teda ženské pohlavné hormóny sú k vlasom priaznivejšie a udržujú ich po dlhšiu dobu v rastovej fáze. Za to s androgénmi je problém. Tie životný cyklus vlasu naopak skracujú. A viete, čím vlasový cyklus končí? Vypadnutím vlasu. Androgény teda urýchľujú to, kedy nám vlasy vypadnú. A to nechceme!
Nadbytok androgénov potom vyložene stimuluje vypadávanie vlasov. Vplyv v tomto smere má aj naša genetická výbava. Ak sme predurčení tomu, aby boli naše vlasové vačky na androgény citlivejšie, bude hormonálna nerovnováha ovplyvňovať kvalitu a hustotu našich vlasov viac ako u niekoho, kto podobné predispozície nemá.
Kde sa prebytočné množstvo androgénov v organizme vezme? Typicky sa jedná o niektorú z endokrinných porúch, ako je syndróm polycystických vaječníkov.
Nielen androgény, ale aj hormóny štítnej žľazy toho dokážu v organizme dosť napáchať. Štítna žľaza produkuje svojimi folikulárnymi bunkami hormóny tyroxín a trijódtyronín, ktoré okrem iného regulujú telesný metabolizmus, využitie kyslíka tkanivami aj produkciu bielkovín. Niet preto divu, že ovplyvňujú aj životnosť a zdravie vlasových folikul. Hypotyreóza čiže znížená činnosť štítnej žľazy môže viesť k anémii, ktorá je navyše sama o sebe príčinou vypadávania vlasov. Pokiaľ chcete mať hustú hrivu, na štítnu žľazu si dajte pozor. Pri pochybnostiach či nevysvetliteľných váhových výkyvoch sa obráťte na svojho lekára, ktorý prípadné problémy so štítnou žľazou diagnostikuje a nasadí liečbu.
Sledujte tiež príjem jódu. Tento stopový prvok je totiž súčasťou molekúl tyroxínu a trijódtyronínu, bez jeho prítomnosti preto ani jeden z hormónov nemôže vznikať.
Menopauza a vlasy
Aj menopauza môže hustotu a kvalitu vlasov negatívne ovplyvniť, a na vine sú samozrejme opäť hormóny a telesné zmeny, ktorými organizmus prechádza. Vlasy vypadávajú predovšetkým v období pred menopauzou a potom po nej. Vlasy skrátka starnú, tak ako celý organizmus. S rastúcim vekom sa navyše stávajú jemnejšie, čo je tiež prirodzenou súčasťou starnutia.
Vypadávanie vlasov kvôli stresu
Dokonca aj stres môže byť dôvodom nadmerného vypadávania vlasov. Ako je to možné? Stres v organizme svojím pôsobením zvyšuje hladinu mužských pohlavných hormónov ... a výsledkom je opäť vypadávanie vlasov.
Okrem toho môže stres spúšťať ďalšie problémy s vlasmi, ako sú lupiny. Výrazná či dlhodobá stresová udalosť môže vlasové folikuly prepnúť z rastovej fázy do fázy telogénnej, keď nerastú, naopak ich čaká len jediný osud, a to vypadnutiu. Tento spôsob vypadávania vlasov má dokonca svoje meno, a to telogénne efluvium.
Typy plešatenia: Telogénne efluvium spôsobuje šok a stres. Takže radšej relaxujte! Efluvium je strata vlasov, ktorú definuje neprirodzený vývoj rastového cyklu vlasu. Rozlišujeme dva druhy: - telogénny - anagénny. My sa dnes zamieriame na ten telogénny druh.
Chudnutím k padaniu vlasov
Drastické chudnutie nevedie len k tomu, že stratíte prebytočné kilá, ale bohužiaľ môže dôjsť aj k strate vlasov. Príčiny sú podobné ako v predchádzajúcom prípade, organizmus skrátka vystavíte nadmernej dávke stresu, navyše sa v dôsledku zanedbávania pestrej stravy môže objaviť nedostatok niektorého z pre vlasy "životne" dôležitých vitamínov či minerálov.
Pre vlasy sú ale dôležité aj bielkoviny, pokiaľ teda držíte diétu pozostávajúci iba zo zeleniny, kedy prijímate minimum živočíšnych produktov a komplexných sacharidov, problémy s vlasmi si vyložene vytvárate.
Vypadávanie vlasov na jar. Existuje vôbec?
Máte pocit, že vám s príchodom jari začali padať vlasy a stav sa ešte stále nezlepšil? Na vine môže byť sezónne vypadávanie vlasov. To sa síce častejšie objavuje na jeseň, keď vlasy prechádza po lete, keď sa udržujú po dlhšiu dobu v rastovej (anagénnej) fáze, do fázy telogénna. Nie je to teda tak, že by vlasov padalo viac, ale skôr ich počas leta vypadáva menej, aby potom vyzerali na jeseň. Vám sa tak môže sezónne vypadávanie vlasov javiť ako katastrofa, v skutočnosti sa ale o žiadnu nejde. Všetko je dané geneticky, v dobách dávno minulých nás mal porast na hlave v lete chrániť pred nemilosrdnými slnečnými lúčmi.
Podobne ako na jeseň môžu vlasy reagovať aj z jari. Aj v zime vlasy totiž rastú viac a opäť sú na vine naši dávni predkovia. Im sa v zime porast na hlave hodil z jednoduchého dôvodu, aby ich zahrial, na jar už však nebolo treba vlasy držať aj naďalej v rastovej fáze, čo nám zostalo od našich pravekých predkov dodnes. Až budete mať teda zase pocit, že vám na jar strašne padajú vlasy, nestresujte sa. Nie je na to dôvod.
Trápi vás padanie vlasov? Vyskúšajte kolagén
Kolagén je aminokyselina, o ktorej sa všeobecne vie, že pôsobia blahodarne na kvalitu pleti i zdravie kĺbov. Vedeli ste ale, že môže podporiť rast a obmedziť padanie vlasov?
Je vypadávanie vlasov u žien iné ako u mužov? Aspoň z psychologického hľadiska určite
Vypadávanie vlasov u žien nebýva tak často v hľadáčiku médií ani kozmetických firiem ako vypadávanie vlasov u mužov. Problém je to pritom rovnako, ak nie viac pálčivý. Aké sú najväčšie rozdiely v prejavoch nadmerného vypadávanie vlasov u mužov a žien a je rozdielne aj riešenie týchto problémov?
Počas tehotenstva a najmä po pôrode mnohým ženám padajú vlasy. Môžu za to väčšinou hormóny
Tehotenstvo a pôrod sú dôležité míľniky v živote ženy. Telo ženy prechádza mnohými zmenami. "Požehnaný stav" má veľký vplyv tiež na kvalitu vlasov.
Vypadávajú vám vlasy? Pozor na cukrovku
Vypadávanie vlasov môže mať veľa príčin. Ak ste v poslednej dobe zaregistrovali zvýšené množstvo vlasov na hrebeni či kefe, dajte si pozor na diabetes.
Vypadávanie vlasov možno zastaviť. Vieme ako, ale je to beh na dlhú trať
V niektorom životnom období sa každý z nás stretne s vypadávaním vlasov. Čo by sme si však radi odpustili.