Jeden z typov hyperpigmentácie, objavuje sa spravidla u tehotných žien
Tieto tmavé škrvny na pleti môžu postihnúť kohokoľvek, spravidla sa však objavujú u žien, najmä v období tehotenstva, a tiež u užívateliek hormonálnej antikoncepcie.
Za symptómy melazmy sa považuje vznik tmavých, nepravidelných, avšak výrazne ohraničnených hyperpigmentovaných štruktúr na koži, ktoré sa zvyčajne objavujú na miestach, ako sú tváre, nos, pery, horná pera a čelo. V priebehu času ich väčšinou pribúda. Okrem tohto sprievodného kozmetického javu nemá melazma žiadne ďalšie symptómy. Okrem tehotenstva sa u žien môže objaviť aj v obdodí prechodu. Odborníci usudzujú, že ich vznik súvisí s hormonálnymi zmenami.
Ako hlavnú príčinu vzniku lekári vidia v stimulácii melanocytov (buniek v epidermálnej vrstve kože, ktoré produkujú pigment melanín) ženskými pohlavnými hormónmi estrogénom a progesterónom, pričom dochádza k produkcii väčšieho množstva melanínu, keď je pleť vystavená slnečnému žiareniu. Ženy so svetlo hnedým odtieňom pokožky, ktoré žijú v regiónoch, kde je zvýšené slnečné žiarenie, sú náchylnejšie k vzniku melazmy.
Ďalším výrazným faktorom vzniku a rozvoja melazmy sú aj genetické predispozície. Okrem toho môže melazma postihnúť osoby trpiace poruchou činnosti štítnej žľazy. Veľmi zriedka sa melazma prejaví ako dôsledok alergickej reakcie na lieky či kozmetické prípravky.
Farebné nerovnosti pleti zvyčajne zmiznú samé po nejakom období po pôrode, po ukončení užívania hormonálnej antikoncepcie alebo po ukončení hormonálnej terapie, ktorá môže byť tiež príčinou vzniku Melasma. Liečba býva často neefektívna, ak stále dochádza k vystavovaniu postihnutej pokožky slnečnému žiareniu.
Prejavy Melasma možno redukovať napríklad:
- Depigmentačními prípravkami aplikovanými topicky
- Kyselinou azealovou
- Chemickým peelingom
- Mikrodermabráziou alebo dermabráziou
- Galvanickými alebo ultrazvukovými kozmetickými procedúrami
- Laserovou terapiou