Kozmetické laserové ošetrenie, ktoré redukuje vrásky a nerovnosti (škrvny, jazvy po akné) odstránením vrchnej vrstvy pleti
Princíp techniky resurface spočíva v zacielení koncentrovaného pulzného svetelného lúča na kožu, pričom dochádza k jej odstránení vrstva za vrstvou. Medzi ďalšie označenie tejto metódy patrí laserový peeling alebo laserová vaporizácia.
Resurface redukuje vrásky a jemné linky okolo očí, úst alebo na čele, plytké jazvy po akné či necitlivú pleť po facelifte. Pre resurfacing je nevhodná pleť s akné a s tmavým odtieňom. Rovnako nie je vhodné podstupovať resurfáciu, ak sú na pleti strie.
Pri resurfacii sa zvyčajne používajú dva typy laserov: CO2 laser a erbiový laser. Každý z nich rozpúšťa poškodené bunky na povrchu pleti.
CO2 laser
Táto metóda sa roky využíva pre liečbu rôznych kožných problémov vrátane vrások, jaziev, bradavíc, zväčšených mazových žliaz na nose a ďalších.
Najnovšia verzia CO2 lasera (frakčný CO2 laser) využíva veľmi krátkeho pulzného svetla (ultrapulzu) alebo plynulého svetelného lúča, ktorým sa pleť ožiari za účelom odstránenia jej tenkej vrchnej vrstvy, bez toho aby došlo k poškodeniu tepelným žiarením. Rekonvalescencia po tomto zákroku trvá približne dva týždne.
Erbiový laser
Resurfacing erbiovým laserom odstraňuje povrchovú vrstvu kože a tiež mierne hlboké linky a vrásky na tvári, rukách, krku či dekolte. Medzi jeho hlavné pozitíva patrí menšie popálenie okolitých tkanív. Má menej nežiaducich účinkov ako sú opuchy, modriny a začervenanie pleti, teda rekonvalescencia je kratšia ako u CO2 lasera. V niektorých prípadoch stačí pre zotavenie jediný týždeň. Pre svoju šetrnosť je vhodnejší pre osoby s tmavším farebným tónom pleti.
Čo očakávať
Resurfacing môže odstrániť samostatne vrásky okolo očí, úst a na čele alebo možno ním ošetriť celú oblasť tváre. Malé oblasti lekár umŕtvuje lokálnou anestéziou, možné je aj použitie sedatív. Pri ošetrení celej tváre možno zákrok vykonať v celkovej anestézii, kedy zaberie až dve hodiny.
Ošetrované oblasti sú po zákroku prekryté obväzom, po uplynutí 24 hodín je potrebné oblasti omývať zhruba štyrikrát až päťkrát denne. Na pleť je vhodné aplikovať vazelínu, aby sa zamedzilo vzniku chrást. Pleť sa zvyčajne zahojí v priebehu 7 až 21 dní v závislosti na hĺbke a type ošetrenia.
Opuch je po resurfacingu bežným symptómom. Na opuch okolo očí lekár môže predpísať steroidnú masť. Odporúča sa spať na vyvýšenom vankúši, čo tiež napomáha redukcii opuchu.
Pleť je potrebné chrániť
Po ošetrení očakávajte mierne svrbenie pleti po dobu 12 až 72 hodín po zákroku, po piatich až siedmich dňoch sa pleť výrazne vysuší a začne sa olupovať. Keď sa pleť zahojí, je možné na ňu aplikovať make-up (bez obsahu olejov) a prekryť ním mierne začervenanie, ktoré samo zbledne v priebehu dvoch až troch mesiacov.
Pleť je po ošetrení svetlejšia, preto je potrebné používať širokospektrálny ochranný prostriedok (chráni pred UVA i UVB žiarením) aspoň s úrovňou ochrany SPF 30. Obmedzte aj čas strávený na slniečku, najmä v čase medzi 11 - 15 hodinou.
Pleť je nutné dostatočne hydratovať. Ak ste zvyknutá používať produkty s obsahom retinolu alebo kyseliny glykolovej, môžete ich začať používať približne po šiestich týždňoch od zákroku. U osôb s tmavším odtieňom pleti je väčšie riziko vzniku hyperpigmentácie. Proti nemu sa dá účinne bojovať používaním zosvetľujúcich látok na pleť už pred resurfacingom a po ňom, a samozrejme minimalizovaním vystavovania pleti slnečnému žiareniu spoločne s dôsledným používaním ochranných SPF prípravkov.
Možné komplikácie
Hoci úplne bezchybnú pleť resurfacing nezaručí, dokáže jej stav výrazne zlepšiť. Má však aj svoje riziká, medzi ktoré patrí poškodenie pleti laserovým žiarením, vznik jaziev, zmeny pigmentácie pleti (tmavšie alebo svetlejšie oblasti), vznik oparov, bakteriálne infekcie, vznik mílií.