Vitamíny môžete zjesť, alebo ich naniesť na pleť. Čo je pre pokožku lepšie?
Môže byť topická aplikácia vitamínov a živín alternatívou ich ústneho používania pre zdravie pleti?
Ľudská koža je najväčší telesný orgán. Čo sa ale týka efektivity využitia živín z organizmu, v porovnaní s ostatnými inštitúciami je na tom koža nepomerne horšie. Keď človek prijme ústne živiny, či už bežne z potravín alebo z doplnkov stravy, vstrebú sa v žalúdku a následne sú distribuované do najdôležitejších životných orgánov, teda do srdca, mozgu, pečene či pľúc. Koža sa tak stáva jedným z posledných príjemcov vitamínov, minerálov a ďalších látok, ktoré pritom pre svoje zdravie potrebuje.
Výživa alebo aplikácia?
V poslednej dobe sa preto skúma to, aký veľký je vplyv výživy na zdravie pleti a do akej miery môže vyvážiť či doplniť príjem živín stravou ich topická aplikácia na pleť v podobe rozličných kozmetických produktov. Najčastejšie sa ich súčasťou stávajú bylinné a rastlinné výťažky, íl či esenciálne oleje, ktorých pozitívny vplyv ako na kožu, tak na celý organizmus (nechty, vlasy, nervy, svaly, kĺby i kardiovaskulárnu sústavu) je známy po stáročia.
Používanie produktov s obsahom živín je chápané ako prevencia a súčasť zdravého životného štýlu, ktoré chránia náš organizmus pred poškodením vonkajším znečistením.
Otázkou ale zostáva, či kozmetika skutočne dokáže prestúpiť do kože a podporiť jej zdravie či ochranu, alebo či je pre zaručený účinok vhodnejšie živiny konzumovať vnútorne. Vrchná vrstva kože čiže epidermis neobsahuje žiadne cievy, vyživuje ju primárne spodná vrstva zamša (dermis) a podkožie, kde sa už krvné cievy vyskytujú, a môžu tým pádom privádzať živiny krvou. Vzhľadom k absencii ciev je teda výživa epidermis oproti dermis značne znížená. Orálne užívanie vitamínov na pokožku má síce vplyv, zmeny sa ale môžu prejavovať len veľmi pomaly.
Stratum corneum podporí lokálne aplikované produkty
Výživu epidermis zaisťuje len difúzia, prostredníctvom ktorej môžu živiny prúdiť do jej hlbších vrstiev. Čo sa ale týka jej najvrchnejších vrstiev, zásobenie kyslíkom a živinami je minimálne, v dôsledku toho dochádza k odumieraniu buniek a ich prirodzenému odlučovaniu z povrchu kože.
Nemusíte mať ale obavy, že o svoju kožu prídete, bunky v nej vznikajú neustále nové. Cestou k tomu, aby vaša pleť vyzerala a bola zdravá a na pohľad krásna, je aj starostlivosť o jej najvrchnejšiu vrstvu, teda stratum corneum, a to prostredníctvom topicky aplikovaných produktov.
Ako je to s živinami aplikovanými topicky?
Topická aplikácia živín môže oproti orálnemu užívaniu priniesť okamžitý účinok. Je však potrebné strážiť niekoľko faktorov. Predovšetkým ide o molekulárnu hmotnosť jednotlivých účinných látok. Ak je totiž príliš veľká, je pre látku komplikované prestúpiť do hlbších vrstiev kože. Ďalším faktorom je tendencia látok na vzduchu oxidovať, a v dôsledku toho strácať svoju účinnosť.
Pri produktoch britskej značky Medik8 však v tomto ohľade nešliapnete vedľa. Produkty a mechanizmy ich účinkov preveruje tím vedcov vo vlastnom laboratóriu. Zameriavajú sa nielen na priepustnosť, ale aj stabilitu aktívnych látok v kozmetických produktoch, predovšetkým tých s obsiahnutými vitamíny, ako sú vitamínová séra s retinolom (vitamín A) alebo vitamínom E. Fotostabilita účinných látok a ich stabilita za prístupu vzduchu sú podľa Medik8 jednými z hlavných parametrov vyvíjaných produktov.
Hlavné kritérium? Stabilita
Kľúčový vo vzťahu k účinnosti je tiež obal kozmetického produktu. V prípade menej stabilných derivátov aktívnych látok sa Medik8 uchyľuje ku tmavým fľaštičkám, ktoré bránia ich degradácii slnečným žiarením, špeciálnym pumpičkám zamedzujúcim prístupu vzduchu k produktu alebo ďalším unikátnym mechanizmom, ako v prípade séra proti nadmernej pigmentácii White Balance Brightening Serum.
Zvnútra a zvonku
Topická aplikácia produktov s účinnými látkami môže teda byť čiastočnou náhradou výživy, pre zdravú a krásnu pleť je však samozrejme najlepšie kombinovať vnútornú výživu a vonkajšiu starostlivosť. Aj najlepší krém či sérum vám nezaistí zdravie pleti, pokiaľ jej nebudete dodávať dôležité živiny stravou alebo prostredníctvom doplnkov stravy.
Na druhú stranu, ani užívanie optimálnych dávok vitamínov a minerálov vašu pleť nezachráni, pokiaľ ju nebudete vyživovať zvonku, poskytovať jej ochranu pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, ako je ultrafialové žiarenie či znečistenie, a samozrejme ju dôsledne čistiť a hydratovať. Užívanie živín vnútorne a topicky sú skrátka dve spojené nádoby. Ideálny prípad je taký, keď má pleť dostatok vitamínov, minerálov a antioxidantov prijatých vnútorne, za takých podmienok potom správna vonkajšia starostlivosť zdravie a mladistvý vzhľad pleti zvýrazní.
Ďalším faktorom je absorpcia. Napríklad taký kolagén je perfektný v tom, že v sebe dokáže zadržať vodu, a pleť tak krásne hydratuje a vyhladzuje. Ale sám o sebe nie je schopný preniknúť do hlbokých vrstiev kože, a z jej povrchu sa môže zmývať. V hydrolyzovanej forme je to však s jeho absorpciou výrazne lepšie. V procese hydrolyzácie sa totiž kolagén "rozseká" na menšie častice, čím sa jeho vstrebateľnosť významne zlepšuje. Spoliehajte sa preto skôr na látky, ktoré stimulujú produkciu kolagénu priamo v koži. Trebárs ako retinol alebo vitamín C!
RETINOL 3TR Vitamínové sérum obsahujúce Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky. Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii. 40 €
Vitamíny pre vašu pleť
Čo sa týka topickej aplikácie, úplne bez diskusií, a naopak s radom vedecky potvrdených účinkov, máte istotu o účinnosti silných antioxidantov, predovšetkým vitamínov A, C a E. Vitamín A a jeho deriváty, ako práve spomínaný retinol, na koži a v nej skutočne fungujú. Vedľa podpory produkcie kolagénu stimulujú regeneráciu a urýchľujú tvorbu kožných buniek, čím nahrávajú omladenie pleti. Nemenej dôležitý je ale aj orálny príjem vitamínu A a jeho prekurzorov.
Vitamín E je v tukoch rozpustný antioxidant, ktorý je pre zdravie pleti nemenej nevyhnutný. Nenechajte sa mýliť, vitamín E nie je iba jednozložkovú látkou, jedná sa priamo o celú rodinu molekúl s podobnou štruktúrou, z ktorých väčšina pôsobí na pleť viac alebo dokonca ešte viac blahodárne!
Vitamín E nielen pre suchú a poškodenú pleť
Vitamín E sa zvyčajne do kože dostáva prostredníctvom kožného mazu, taký vitamín potom pochádza zo stravy. Zásobiť ním pleť však môžete aj vonkajšou aplikáciou. "Éčko" je silný, a pri lokálnej aplikácii účinný antioxidant, ktorý chráni pleť pred poškodením voľnými radikálmi, navyše napomáha absorbovať energiu ultrafialového žiarenia, čím kožu chráni pred fotopoškodením a posilňuje jej odolnosť voči spáleniu slniečkom. Keďže pri topickej aplikácii významne hydratuje a pôsobí proti zápalovým procesom, napomôže aj pleti, ktorá už od slnka spálená je.
Tiež účinky topicky aplikovaného vitamínu C v podobe kyseliny askorbovej či chirálnej formy kyseliny L-askorbovej sú vedecky podložené. Vitamín C vyrovnáva pH pleti, stimuluje syntézu kolagénu, čím zaisťuje vypnutie pleti a redukciu jemných liniek a vrások, a navyše redukuje tiež nadmernú pigmentáciu, zlepšuje stav fotopoškodenej pleti a posilňuje, podobne ako vitamín E, vlastnú odolnosť pleti voči poškodeniu ultrafialovým žiarením. Spoločne s vitamínom E pôsobia navyše synergicky a vzájomne sa regenerujú, čím pleti poskytujú ešte väčšiu antioxidačnú ochranu.
C-TETRA LUXE Sérum C-TETRA v ešte účinnejšej verzii, to je C-TETRA LUXE. Spomaľuje proces starnutia pleti, rozjasňuje a vyhladzuje vrásky, a navyše ešte silnejšie pôsobí preventívne proti hyperpigmentácii. Obsahuje totiž väčšiu dávku vitamínu C, spoločne s ďalšími rozjasňujúcimi a vyživujúcimi zložkami, ktoré v základnom sére chýbajú. Ideálne pre zrelú pleť alebo ako váš ďalší krok v starostlivosti o pleť s vitamínom C. 72 €
Kyselina hyalurónová môže mať rôznu molekulárnu hmotnosť. Ktorá má najlepší účinok?
V poslednej dobe zaznievajú názory, že kyselina hyalurónová nie je príliš účinná proti vráskam, jemným linkám a povoleným kontúram pleti, ale že je len dobrým hydratačným činidlom. Na vine má byť jej molekulárnu hmotnosť.
Búrame 3 najväčšie mýty o retinole a ďalších retinoidoch
Retinol a retinoidy celkovo si poradia s povolenými kontúrami pleti, upchatými pórmi, a dokonca aj nadmernou pigmentáciou. Bez ohľadu na váš vek alebo typ pleti dokážu s pleťou urobiť priamo zázraky. Koluje však okolo nich dosť mýtov ...
Omladnite o pár rokov, aspoň vzhľadovo. Vďaka týmto aktívnym látkam
Ktoré účinné ingrediencie pôsobia najlepšie proti vráskam, spevňujú pleť, odstráni hyperpigmentáciu a celkovo zlepšujú vzhľad starnúcej pleti?
Medik8 pripravil veľký refresh svojich produktov. Tešte sa na nižšie ceny, a ešte lepšie produkty
Britská značka Medik8, odborník na starostlivosť o pleť, ktorá tvorí lekársku kozmetiku na základe vedeckých výskumov, a predovšetkým na báze vitamínov, vstupuje do ďalšej fázy svojho vývoja. A vy môžete byť pri tom!
Nočný krém proti vráskam, denný krém, sérum. Aké látky by mali obsahovať?
Aké látky skrášlia a omladia vašu pleť ráno a ktoré sú naopak najlepšie večer? Čo by mal obsahovať najlepší nočný krém proti vráskam a čo by nemalo chýbať v hydratačným sére?