Čo jesť, aby vaša pokožka vyzerala mladšia?
Krásnu pleť nevykúzli žiadny zázračný krém, ak sa budete zle stravovať. Kozmetické krémy sú užitočné, ale je to len jeden z mnohých prostriedkov, ako docieliť to, aby ste mali skvelú pleť. Kvalitná strava je pre organizmus nemenej dôležitá. Aby však i vaša pleť vyzerala skvostne, je potrebné oveľa viac než len dobrá strava.
Bez disciplíny to nepôjde. Pite veľa vody, vynechajte alkohol, vyhnite sa cigaretám, doprajte telu dostatok spánku, používajte hydratačné krémy s SPF. Zacvičte si alebo sa aspoň poprechádzajte, naučte sa odbúravať stres. Podporte pokožku zvnútra kvalitnou stravou, jedzte veľa ovocia a zeleniny, obmedzte soľ a cukor. Vytvorte si z toho životný štýl.
Omega-3
Omega-3 mastné kyseliny sú tuky, ktoré eliminujú škodlivé účinky UV žiarenia. Majú blahodarný vplyv na suchú, šupinatú pokožku, zároveň pôsobia protizápalovo. Sú veľmi prospešné pre srdce, mozog, cievy a zrak. Losos, tuniak a sardinky sú ryby plné Omega-3 mastných kyselín. Medzi ďalšie potraviny patria chia semienka, tekvicové a ľanové semienka.
Voda
Doprajte telu i pleti dostatok vody. Hlavne ak mávate často suchú pokožku uvidíte veľmi skoro rozdiel. Vaša pokožka sa rozžiari. Dospelí by mali vypiť denne minimálne 2 litre tekutín. Dôležité však nie je len množstvo, ale aj to čo pijete. Vyhýbajte sa sladkým sýteným nápojom, alkoholu, káve. Doprajte si radšej vodu alebo zelený čaj. Chcete mať zamatovú pokožku? Skúste vymeniť šálku kávy za zelený čaj. Zelený čaj je plný polyfenolu, čo je druh antioxidantu, ktorý sa nachádza v čajových listoch. Tiež melón, uhorky a zeler majú vysoký obsah vody. Doprajte si relax s našou pleťovou maskou Green tea od značky Croma. Uvidíte, ako sviežo bude behom chvíľky vyzerať unavená pokožka!
Vláknina
Jedzte potraviny bohaté na vlákninu. Strava s vysokým obsahom vlákniny pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi, čo často pomáha aj v boji s akné. Ovsené vločky, fazuľa, jablká, banány alebo mrkva predstavujú jednoduchý spôsob, ako do svojej stravy pridať trochu vlákniny.
Jedzte veľa ovocia a zeleniny
Ovocie a zelenina sú plné antioxidantov. Tieto živiny chránia pred voľnými radikálmi, molekulami, ktoré poškodzujú vaše bunky. Ak chcete získať lepšiu imunitu, jedzte pomaranče, zelenú papriku, brokolicu, kivi, jahody, mrkvu, melón, papáju, listovú zeleninu a grapefruit.
Vitamín C je veľmi silný antioxidant, ktorý pomáha potlačiť voľné radikály v bunkách. Niektoré štúdie ukazujú, že vitamín C môže chrániť pokožku pred poškodením UV žiarením, pomáha pri tvorbe kolagénu a hydratácii pokožky.
Vedeli ste, že kivi obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče? Medzi ďalšie dobré zdroje vitamínu C patria čierne ríbezle, čučoriedky, citrusové plody, červená paprika, petržlen, jahody a brokolica. Avokádo je skvelým zdrojom vitamínov C a E, čo sú antioxidanty a pomáhajú chrániť bunky pred poškodením.
Dodajte vášmu telu vitamíny zvnútra i zvonku. Vašej pokožke doprajte vitamínovú terapiu v podobe ampuliek Monoderma E5 a Monoderma C10.
Probiotiká
Jogurt je nielen nabitý bielkovinami, čo z neho robí sýtu desiatu, ale tiež obsahuje probiotiká. Probiotiká sú živé, priateľské baktérie, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalu, vrátane zápalov, ktoré zhoršujú stav kože, ako je akné, atopická dermatitída a psoriáza. Probiotiká napomáhajú tiež pri ochabovaní pokožky a zvyšovaní jej hydratácie. Ďalšími potravinami, ktoré obsahujú probiotiká, sú kefír, kombucha a kapusta.
Orechy
Potraviny s vysokým obsahom vitamínu E ako sú mandle, arašidy a lieskové orechy pomáhajú spomaľovať proces starnutia pokožky. Vitamín E tiež napomáha tvorbe kolagénu. Zároveň je silným antioxidantom, ktorý bojuje proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi.
Mandle, arašidy a para orechy sú bohaté na vitamín E a selén. Tieto živiny chránia bunky pred poškodením a infekciami.
Suchá pokožka a čo s tým môžete robiť
Keď je vaša pokožka suchá...
Ako sa zbaviť pieh? Pomôže laser, retinol i špecializované krémy
Zhluky drobných hnedých bodiek, teda pieh bývajú u detí roztomilé. V neskoršom veku už ale bývajú čoby nadmerná pigmentácia roztomilé menej, či už sa objavujú na tvári, ramenách, pažiach alebo v dekolte. Hoci k ich vzniku môžete mať genetické predispozície, hlavnú úlohu hrá v tomto ohľade slniečko a to, nakoľko ste sa počas života bez adekvátnej ochrany slnili.
Akné vás zbaví tieto vitamíny a minerály
Akné je multifaktoriálne ochorenie. Jeho primárnou príčinou sú baktérie, vplyv majú aj hormóny a ďalšie mechanizmy. Niektoré živiny však môžu stav akné zlepšiť.