Najlepšie a najhoršie potraviny v súvislosti s akné
Strava a akné
Samotné jedlo akné nespôsobuje - ani nie je prevenciou pred jeho vznikom. Veľkú úlohu hrajú vaše gény, životný štýl a i to, čo jete. Niektoré jedlá môžu akné zhoršiť, zatiaľ čo iné napomáhajú pokožke, aby zostala zdravá. Vedci vykonávajú výskumy, aby presne zistili, ako konkrétne potraviny skutočne ovplyvňujú súvislosť stravy s akné. Zatiaľ sa ale pozrime na niekoľko možných spúšťačov nevzhľadných pupienkov.
Mlieko
Čím viac mlieka vypijete, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa vám akné vytvorí - najmä pokiaľ ide o odstredené mlieko. Vedci sa stále snažia prísť na to, prečo. Môže to byť spôsobené hormónmi, ktoré sa vytvárajú, keď sú kravy gravidné. Vďaka tomu sa dostávajú do ich mlieka. Ľudia, ktorí majú vyššiu hladinu týchto hormónov v krvi, mávajú viac akné.
Cukor a niektoré sacharidy
Pravdepodobnosť, že budete mať akné, stúpa, ak je vaša strava plná jedál a nápojov, ako sú sladené sýtené nápoje, biely chlieb, biela ryža a sladkosti. Cukor a sacharidy v týchto potravinách sa obvykle dostávajú do krvi naozaj veľmi rýchlo. To znamená, že majú vysoký glykemický index, čo je meradlom toho, ako potraviny ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Keď vaše telo vytvára viac inzulínu, aby znížilo hladinu cukru v krvi, ovplyvňuje to ďalšie hormóny, ktoré zvyšujú produkciu oleja v pokožke.
Čokoláda
Niekoľko štúdií ukazuje, že ľudia, ktorí jedia viac čokolády, majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu akné. Nie je však jasné prečo. Zdá sa, že kľúčová zložka - kakao - nie je dôvodom. V jednej štúdii u ľudí, ktorí jedli čokoládu s desaťnásobným obsahom kakaa, nebol výskyt akné väčší než u tých, ktorí jedli klasickú čokoládu. Tmavá čokoláda s nižším obsahom cukru a mlieka je vždy lepšou voľbou, ak sa snažíte potlačiť akné.
Potraviny s vysokým obsahom vlákniny
U ľudí, ktorí jedia veľa vlákniny, sa môže akné naopak zlepšiť. Ale ani lekári nepoznajú presný dôvod. Strava s vysokým obsahom vlákniny udržiava stálu hladinu cukru v krvi, čo je prospešné pre elimináciu akné. Ovsené vločky, fazuľa, jablká a mrkva predstavujú jednoduchý spôsob, ako do svojej stravy pridať trochu vlákniny.
Losos
Táto ryba je plná omega-3 mastných kyselín. Tie napomáhajú znížiť pravdepodobnosť zápalov vo vašom tele, a to vám môže pomôcť v boji s akné. Omega-3 mastné kyseliny zároveň pomáhajú znižovať množstvo bielkovín, ktoré vaše telo vytvára, tzv. IGF-1, ktoré súvisia s akné.
Orechy
Ľudia s akné majú často nízku hladinu antioxidantov, ako je vitamín E a selén, ktorých majú mandle, arašidy a para orechy veľa. Tieto živiny chránia bunky pred poškodením a infekciami. Neexistuje jasný dôkaz, že antioxidanty odstránia akné, ale sú pre vaše telo dobré z iných dôvodov. Ich pravidelné zaradenie do vašej stravy teda nie je na škodu.
Nepreháňajte to však: všetko, čo potrebujete, je asi 24 mandlí alebo tri až štyri para orechy denne.
Ustrice
Obsahujú veľa zinku, čo je živina veľmi dôležitá pre vašu pokožku. Zinok okrem iného napomáha ničiť baktérie, ktoré spôsobujú určité typy akné. Tiež sa zdá, že zinok pomáha telu, aby prestalo produkovať chemikálie, ktoré spôsobujú zápaly - niečo ďalšie, čo veľmi úzko súvisí s akné. Príliš veľa zinku však môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Maximálna denná dávka pre dospelých by nemala presiahnuť 40 miligramov.
Morská riasa
Či už jete morskú riasu v sushi rolke, v šaláte alebo samostatne ako slané občerstvenie, je to skvelý zdroj jódu, ktorý vaše štítna žľaza potrebuje, aby správne fungovala. Ale vysoké dávky jódu sú pre telo toxické. Nemali by ste prekročiť dávku 1100 mikrogramov. Väčšina dospelých potrebuje 150 až 200 mikrogramov denne, hoci tehotné a dojčiace ženy potrebujú jódu viac. Spolu s morskými riasami obsahujú jód ďalšie potraviny ako sú ryby, mliečne výrobky a jodizovaná soľ.
A čo mastné jedlo?
Je to bežný mýtus, ale konzumácia mastných potravín akné nespôsobí ani nezhorší. Ak však trávite veľa času varením, môžete si všimnúť viac problémov s pokožkou. Je to preto, že olej z fritézy alebo iného zdroja sa môže na pokožku prichytiť a upchať vlasové folikuly.
Kedy navštíviť lekára
Liečiť akné účinne doma je často jednoduché vďaka širokému spektru voľne dostupných produktov, ale niektoré prípady sú vážnejšie a vyžadujú návštevu dermatológa. Ak nevidíte rozdiel v stave vášho akné i napriek dôkladnej starostlivosti o pleť a zmenám vo vašej strave, mali by ste sa poradiť s vaším lekárom. Môže vám odporučiť návštevu dermatológa. Včasná liečba vám pomôže navrátiť sebavedomie a môže zabrániť vzniku nevzhľadných jaziev.
Ako sa zbaviť pieh? Pomôže laser, retinol i špecializované krémy
Zhluky drobných hnedých bodiek, teda pieh bývajú u detí roztomilé. V neskoršom veku už ale bývajú čoby nadmerná pigmentácia roztomilé menej, či už sa objavujú na tvári, ramenách, pažiach alebo v dekolte. Hoci k ich vzniku môžete mať genetické predispozície, hlavnú úlohu hrá v tomto ohľade slniečko a to, nakoľko ste sa počas života bez adekvátnej ochrany slnili.
Akné vás zbaví tieto vitamíny a minerály
Akné je multifaktoriálne ochorenie. Jeho primárnou príčinou sú baktérie, vplyv majú aj hormóny a ďalšie mechanizmy. Niektoré živiny však môžu stav akné zlepšiť.
Starostlivosť o jazvy je ľahká a prináša vytúžené výsledky. Vyžaduje ale vytrvalosť
V starostlivosti o jazvy je potrebné byť dôslední a venovať sa jej dlhodobo, ideálne už od zacelenia a kompletného zahojenie zranenia. Jedine tak možno dosiahnuť najlepší účinok.
Za hormonálne akné môže nízka hladinu progesterónu
Zabudnite na testosterón a estrogén, hormóny, o ktorých sa často tvrdí, že sú príčinou akné. Ich "zásluhy" na vyrážkach im neberieme, tentokrát sa ale zameriame na iného pôvodcu vriedkov, a to progesterón, respektíve jeho malé množstvo v organizme.