Starostlivosť o jazvy je ľahká a prináša vytúžené výsledky. Vyžaduje ale vytrvalosť
V starostlivosti o jazvy je potrebné byť dôslední a venovať sa jej dlhodobo, ideálne už od zacelenia a kompletného zahojenie zranenia. Jedine tak možno dosiahnuť najlepší účinok.
Keď jazva vzniká, pretvára poškodenú pleť. Proces preto v sebe zahŕňa mnoho faktorov a čiastkových procesov, vplyv má dedičnosť, ochorenie aj životný štýl (fajčenie, slnenie, konzumácia alkoholu). Nezdravý životný štýl môže totiž poškodzovať kožu v jej základe, samozrejme vrátane schopnosti hojenia zranení.
V závislosti na hĺbke poškodenia a vlastnom hojení pleti môžu vzniknúť jazvy rovné, hlboké či vystúpené, začervenané, svetlé aj tmavé, takmer neviditeľné aj viditeľné až príliš. Jazvy sú skrátka širokou témou, objaviť sa môžu v dôsledku jednoduchej odreniny či škrabanca, alebo ako pamiatka na chirurgický zákrok. To všetko ovplyvňuje, či bude výsledná jazva drobná, alebo naopak výrazná.
Existuje len málo problémov pleti, ktorým venujeme takú pozornosť ako jazvám. Nech sa o ne totiž staráme, ako staráme, na pleti jednoducho zostávajú, či už sa jedná o jazvy po akné alebo po zranení. Existuje však niekoľko overených rád, ako si s jazvami poradiť.
Na jazvy je treba trpezlivosť
Jazvy vzniknuté z poškodenia kože vyžadujú pre svoje zahojenie starostlivosť a čas. Organizmus sám v rámci procesov hojenia produkuje kolagén. Rôzne typy ošetrení však môžu tento proces narušiť. Preto je lepšie so starostlivosťou o jazvy vyčkať asi tri až štyri týždne po zranení, kedy je už naplno vyčerpaná vlastná kapacita hojenia.
Chráňte jazvy pred ultrafialovým žiarením
Ultrafialové žiarenie samo o sebe na pleť pôsobí negatívne, zúčastňuje sa na jej predčasnom starnutí, môže byť príčinou nadmernej pigmentácie aj vrások. Zhoršuje aj vzhľad jaziev. Bunky, ktoré v koži produkujú kožné farbivo, sa počas procesu hojenia stávajú aktívnejšími a produkujú farbiva viac, než je obvyklé. Práve preto bývajú väčšinou jazvy tmavšie ako okolité zdravé tkanivo. Siahnite preto po produkte so širokospektrálnou slnečnou ochranou chrániacou pred UVA a UVB lúčmi.
Zamerajte sa na jemnú starostlivosť o jazvy
Aplikácia kyselín vo vyššej koncentrácii môže hojenie jaziev naopak narušiť. Preto by ste na starostlivosť o jazvy mali voliť radšej jemné produkty. V ich zložení hľadajte upokojujúce látky ako je aloe vera či harmanček, ktoré podporujú hojenie jaziev. Starostlivosť o jazvy podporí vitamín E, ktorý pleť vyživuje a hydratuje, a naviac aj navyšuje odolnosť pleti voči UV lúčom.
Jazvy zakrývajte, nepreháňajte to však s korektorom, jeho veľké množstvo by naopak mohlo pritiahnuť nežiaducu pozornosť. Príliš veľké množstvo krycieho produktu môže jazvy skôr zvýrazniť. Voľte preto ľahší minerálny make-up alebo CC krém, ktorý pleť hydratuje, upokojí, farebne zjednotí a navyše chráni pred slnečným žiarením.
Vzhľad jaziev môžu zlepšiť aj ďalšie špecializované produkty
Niektorí ľudia nedajú dopustiť na vazelínu, ktorá na koži utvára ochrannú bariéru, a vďaka nej uzamyká v koži vlhkosť, čo ešte viac podporuje hojenie. Znižuje sa tak vysušenie kože s jazvami alebo svrbenie pleti v priebehu hojenia. Druhá skupina ľudí zase vazelínu úplne odmieta s tvrdením, že pleť pod ňou nedýcha.
Pre utvorenie názoru je teda najlepšie vyskúšať produkt sám. Vhodné tiež je, keď sa nejedná o čistú vazelínu, ale napríklad tú s prímesou nechtíka, ktorý stimuluje regeneráciu a hojenie postihnutej kože.
Atrofické jazvy, ktoré sú vpadnuté oproti okolitej koži, typicky vznikajú kvôli akné, alebo ako nechcená spomienka na kiahne. Pravidelná hydratácia zaistí lepšie hojenie atrofických jaziev a výživou okolitých tkanív sa vzhľad jazvy tkaniva ešte viac zlepší.
Pre minimalizáciu jaziev je vhodná tlaková masáž, ktorú vykonávajte aspoň trikrát denne vždy po dobu niekoľkých minút. Skvele hojenie stimulujú i silikónové náplasti a silikónové gély na jazvy. Tie s obsahom vitamínu E ešte viac podporia výživu pleti a jej správnu regeneráciu.
Za hormonálne akné môže nízka hladinu progesterónu
Zabudnite na testosterón a estrogén, hormóny, o ktorých sa často tvrdí, že sú príčinou akné. Ich "zásluhy" na vyrážkach im neberieme, tentokrát sa ale zameriame na iného pôvodcu vriedkov, a to progesterón, respektíve jeho malé množstvo v organizme.
Špina a znečistenie ničia vašu pleť. Preto by ste si mali dopriať pravidelnú detoxikáciu
Život v mestách a priemyselných zónach kvôli znečistenému životnému ovzdušiu pleti vôbec nesvedčí. Pleť ale môžu poškodzovať aj bežné nečistoty ako prach. Ani na vidieku teda nie je vaša pokožka v bezpečí. Čo pre jej ochranu môžete urobiť?
Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny na pleť. Aký je medzi nimi rozdiel?
Za skratkami AHA a BHA sa skrývajú označenia alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny. Jedná sa o jemné kyseliny podporujúce okrem iného exfoliáciu pleti. Sú preto častou a obľúbenou zložkou kozmetických produktov.
Toto nie je akné! Zoznámte sa nedostatkami pleti, čo pripomínajú akné, ale nie sú ním
Vyrážka akné sa na pleti niekedy objavila snáď každému. Jedná sa teda o celkom bežný kožný nedostatok. Viete ale, s čím si akné môžete pomýliť?
Toto musíte vedieť o citlivej pleti!
Termín citlivá pleť býva často používaný v zmysle typu pleti. To je však omyl. Typ pleti je napríklad pleť mastná či suchá, pričom ako pleť suchá, tak mastná, alebo dokonca aknózna môžu byť zároveň citlivá. Čo teda citlivá pleť je? Toto je 7 vecí, čo by ste o nej mali vedieť!