Špina a znečistenie ničia vašu pleť. Preto by ste si mali dopriať pravidelnú detoxikáciu
Život v mestách a priemyselných zónach kvôli znečistenému životnému ovzdušiu pleti vôbec nesvedčí. Pleť ale môžu poškodzovať aj bežné nečistoty ako prach. Ani na vidieku teda nie je vaša pokožka v bezpečí. Čo pre jej ochranu môžete urobiť?
I vy dodržiavate zásadu, že čistenie je základom starostlivosti o pleť? To len chválime. Pravdepodobne to ale robíte preto, aby ste z pleti odstránili make-up, alebo nečistoty, ktoré sa usadili na pleti počas dňa, keď ste si poškrabali čelo alebo premasírovali oči.
Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko nečistôt sa na kožu dostane jednoducho len tak, z okolitého prostredia, a ktoré sa do nej môže vstrebať a robiť neplechu?
Smog a prach poškodzujú kožu
Medzi nečistoty, ktoré pleť poškodzujú, patria hlavne kombinácia smogu a drobných častíc. Tieto nečistoty môžu pochádzať z mnohých rôznych zdrojov - zo splodín z motorov áut, z fajčenia, priemyselného znečistenia, z tavenia kovov, ale aj z prachu.
Všetky tieto nečistoty uvoľňujú do ovzdušia škodlivé chemické látky, ako je oxid uhličitý, alebo oxidy síry. Zo vzduchu potom môžu vstupovať až do kože. Niektoré častice sú pre jej zdravie rizikové, veľakrát tiež kombinácia týchto častíc. Čo sa veľkosti týka, rôzniť sa môže od 2,5 až po 10 mikrónov. Kožné póry majú pritom zvyčajne šírku medzi 50 až 70 mikrónmi, čo znamená, že aj tie najväčšie častice môžu do kože bez problémov vstúpiť, a pôsobiť tak jej drobné poškodenie.
Jedným z najväčších faktorov, akým ovzdušie kožu poškodzuje, je ozón. Tento toxický plyn vzniká, keď ultrafialové lúče napadnú oxidy dusíka, a predpokladá sa tiež, že je hlavnou príčinou poškodenia kože znečistením.
O aké poškodenie ide?
Predovšetkým predčasný vznik vrások a pigmentačných iregularít, ako je hyperpigmentácia a hypopigmentácia. Podiel na tom majú voľné radikály a zápal pleti, ktoré spoločne oslabujú kolagénové vlákna a spúšťajú nadmernú produkciu pigmentu. Pleť tiež pripravujú o dôležité vitamíny. Plus k tomu pripočítajme tiež zvýšenú citlivosť pleti, podráždenie, dehydratáciu a akné.
Chráňte pleť pred nečistotami
Aby pleť dokázala vzdorovať znečisteniu, je dôležité posilniť jej obrannú funkciu. Ak je narušený kožný plášť, umožňuje to jednoduchý vstup patogénov do kože. Pretože znečistenie má za následok vyčerpanie živín z kože, je pre obnovenie kožného plášťa vhodné živiny pleti dodať.
Vybaviť by ste sa preto mali antioxidantmi, ako je vitamín C alebo vitamín E, ktoré zabránia poškodeniu kože voľnými radikálmi a obnovujú jej ochrannú funkciu.
Pomôže detoxikácii pleti
Je dobré pleť detoxikovať, teda ju pravidelne zbavovať škodlivín. K tomu poslúži napríklad aktivované uhlie v čiernej zlupovacej pleťovej maske Activated Charcoal Mask od Medik8. Na detoxikáciu pleti je ideálny aj chlorofyl, ktorý nájdete v jemnej čistiacej pene Calmwise Soothing Cleanser.
Prečítajte si o tom, ako na pleť pôsobí chlorofyl:
Chlorofyl nám poskytuje kyslík na dýchanie. A je prospešný aj pre pleť Vďaka chlorofylu pre nás rastliny vyrábajú kyslík. Užitočný ale dokáže byť aj pleti a celému organizmu vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov.
Čistenie pleti ako také je dôležité. Nečistoty ale vstupujú aj do jej hlbších vrstiev prostredníctvom kožných pórov, a preto je vhodné sa zamerať na aktívne látky, ktoré pôsobia nielen na jej pokožky, ale aj vo vnútri jej pórov.
Jednou z nich je kyselina mandľová, ktorá pleti poskytuje dvojitú exfoliáciu. Táto alfa-hydroxykyselina s charakterom beta-hydroxykyseliny je rozpustná vo vode aj v tukoch. Práve vďaka tomu ľahko vstupuje aj do vnútra kožných pórov, ktoré detoxikuje. Keďže má relatívne väčšie molekuly, nemusíte mať obavy z toho, že by prípadne podráždila pokožku.
Hydratujte pleť
Nevyhnutná je tiež hydratácia pleti. Chronický zápal vznikajúci pôsobením častíc znečistenia totiž oslabuje fungovanie ochrannej kožnej bariéry, ktorá nielen, že môže prepúšťať nežiaduce častice do organizmu, ale navyše stráca schopnosť zadržiavať v sebe vlahu, a naopak narastá transepidermálna strata vody. Na hydratáciu a obnovu kožnej bariéry voľte produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej, ceramidov a ďalších prirodzene zvlhčujúcich faktorov.
HYDR8 B5 - hydratačné sérum na pokožku Potrebujete svojej pleti dodať vlahu? Spoľahnite sa na ľahký gél HYDR8. Vďaka kyseline hyalurónovej a kyseline pantoténovej bude pleť vyhladená a chránená. Teraz v novom, guľatom balení. 53 €
Rovnako dôležitá je aj vlastná každodenná ochrana kože. Nielen pred rôznymi typmi žiarenia na čele s UV lúčmi, ale aj pred znečistením. V tom vám bude pomocníkom extrakt z moringy olejodarnej. Plody tohto severoindického stromu sú nabité antioxidantmi a ďalšími látkami, ktoré pri lokálnej aplikácii utvárajú nad kožou ochranný štít, ktorý bráni jej poškodeniu.
LIPID-BALANCE CLEANSING OIL Ak vždy po čistení pociťujete nepríjemné pocity pnutia, štípania či svrbenia a vaša pleť je začervenaná a suchá, vyskúšajte hodvábne jemný olejový čistič pleti LIPID-BALANCE CLEANSING OIL. Tak jemné čistenie pleti ste doteraz nezažili! 35 €
Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny na pleť. Aký je medzi nimi rozdiel?
Za skratkami AHA a BHA sa skrývajú označenia alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny. Jedná sa o jemné kyseliny podporujúce okrem iného exfoliáciu pleti. Sú preto častou a obľúbenou zložkou kozmetických produktov.
Toto nie je akné! Zoznámte sa nedostatkami pleti, čo pripomínajú akné, ale nie sú ním
Vyrážka akné sa na pleti niekedy objavila snáď každému. Jedná sa teda o celkom bežný kožný nedostatok. Viete ale, s čím si akné môžete pomýliť?
Toto musíte vedieť o citlivej pleti!
Termín citlivá pleť býva často používaný v zmysle typu pleti. To je však omyl. Typ pleti je napríklad pleť mastná či suchá, pričom ako pleť suchá, tak mastná, alebo dokonca aknózna môžu byť zároveň citlivá. Čo teda citlivá pleť je? Toto je 7 vecí, čo by ste o nej mali vedieť!
Vyvraciame ďalšiu várku kozmetických mýtov, tentoraz na tému suchá pleť a hydratácia pleti
Ohľadom suchej pleti a hydratácie koluje mnoho mýtov. Viete, čo je pravda a čo už nie?
Najväčšie chyby v starostlivosti o pleť. Nerobíte ich tiež?
Každý je presvedčený o tom, že pre svoju pleť robí to najlepšie, čo môže. Nie vždy to ale tak skutočne je. Aké chyby robíme najčastejšie v dvadsiatich, tridsiatich i štyridsiatich rokoch?