Nemáte nedostatok horčíka?
Ako konštatuje Štátny zdravotnícky ústav, Slováci prijímajú zhruba o pätinu menej horčíka, než by mali a ako je odporúčaná denná dávka tohto minerálu. Vo výsledku tak nedostatkom horčíka trpí asi tretina populácie.
Horčík je pritom dôležitým kofaktorom vo viac ako 350 enzymatických reakciách v organizme. Je nevyhnutný pre prenos nervových impulzov, aktivitu svalov, srdcovú aktivitu, reguláciu telesnej teploty, detoxikačné mechanizmy organizmu, a tiež zdravé kosti a adekvátnu inzulínovú senzitivitu.
Medzi symptómy nedostatku patria svalové kŕče, celková slabosť, nespavosť, nechuť k jedlu, obličkové kamene, osteoporóza, nervozita, podráždenosť, chuť na sladké, únava a vysoký krvný tlak. Chronický nedostatok môže zapríčiniť zníženú hustotu kostí a okrem vyššieho rizika osteoporózy tiež anémiu, depresie a nepravidelný srdcový rytmus. Nedostatok sa prejavuje vo všetkých telesných systémoch, pretože všetky spoliehajú na horčík. Dostatočná hladina horčíka je pre zdravie organizmu nevyhnutná. Vhodným spôsobom, ako ju docieliť, je užívanie doplnkov stravy. Tu máte 6 dôvodov, prečo sú doplnky stravy s jeho obsahom dôležité!
Prirodzene prijímame horčíka menej, dopyt organizmu po ňom často rastie
Chemické hnojivá a intenzívne poľnohospodárstvo zapríčiňujú úbytok značného množstva živín z pôdy, okrem iného horčíka. Hlavné zdroje horčíka, medzi ktoré zaraďujeme zelenú listovú zeleninu, bývajú tak nedostatočné. Ďalšími zdrojmi sú orechy, semienka a strukoviny. Kyselina fytová, šťaveľová a inhibítory enzýmov však môžu dokonca znižovať absorpciu horčíka, pokiaľ nedôjde k ich špecifickej úprave, ako je namočenie, fermentácia či naklíčenie.
Techniky používané pre rafináciu obilnín, z ktorých vzniká chlieb či cestoviny, ochudobňujú tieto potraviny až o 97% horčíka. Ľudia, ktorí konzumujú veľa cukru, sú nedostatkom horčíka ohrození tiež, pretože pri konzumácii cukru dochádza k väčšej spotrebe tohto minerálu. Na metabolizácii jednej molekuly cukru, ktorý človek skonzumuje, spotrebuje organizmus viac než 54násobné množstvo horčíka. Problematická je aj konzumácia sladených nápojov obsahujúcich fosfor, ktorý znižuje jeho absorpciu. Tiež užívanie niektorých liekov, napríklad hormonálnej antikoncepcie, statínov, diuretík, antibiotík, kortikosteroidov, liekov na astmu či nepravidelný srdcový rytmus a depresie, to všetko navyšuje spotrebu horčíka.
Doplnok stravy pre športovcov
Ak cvičíte, spotrebováva organizmus väčšie množstvo horčíka, je preto vhodné siahnuť po suplementácii. Nevyhnutný je pre energetický metabolizmus, pretože aktivuje enzýmy ATPázy (adenozín trifosfatázy) potrebné na generovanie ATP, adenozíntrifosfátu. Keď sa ATP rozkladá, uvoľňuje sa energia, ktorú využívajú svaly pre svoje kontrakcie. Pri namáhavom cvičení je teda potrebná rapídna syntéza ATP. Ak je horčíka nedostatok, môže to obmedzovať energetický metabolizmus, a tým pádom viesť k únave, letargii, úbytku energie či kŕčom. U atlétov sú preto požiadavky na príjem magnézia zvýšené.
Popritom horčík svojim účinkom na nervovú sústavu znižuje akumuláciu kyseliny mliečnej a subjektívne vnímanie únavy počas náročného cvičenia. Horčík strácame tiež potením, požiadavky naň teda ešte viac vzrastajú pri cvičení v horúčave či vlhku.
Nevyhnutný je tiež pre syntézu bielkovín, pričom výskumy naznačujú, že čím vyššia je hladina horčíka v tele, tým k väčšiemu nárastu svalových tkanív dochádza vďaka tvorbe bielkovín.
Pôsobí proti prekysleniu organizmu
Magnézium má detoxikačný a chelačný účinok, čím napomáha správnemu fungovaniu pečene. Bráni ťažkým kovom, chemikáliám, pesticídom a ďalším xenobiotikám poškodzovať telesné tkanivá tým, že stimuluje ich vylúčenie z organizmu. Jeden z najdôležitejších telesných antioxidantov glutation vyžaduje horčík pre neutralizáciu voľných radikálov. Tento minerál navyše pôsobí alkalizačne, čím ozdravuje často prekyslený organizmus.
Horčík potrebujú vaše srdce a pľúca
Horčík reguluje schopnosť kontrakcií srdcového svalu, v srdci je ho dokonca 18-krát väčšie množstvo ako v celom krvnom obehu. Znížené množstvo horčíka v srdcovom svale zvyšuje riziko srdcových kŕčov. Jemné svalstvo tento minerál uvoľňuje, môže byť preto prospešným napríklad pri astme a znižovaní krvného tlaku. Znižuje tiež koaguláciu, čím napomáha pravidelnosti srdcového rytmu.
Proti depresii bojujte horčíkom
Nedostatok minerálu zhoršuje symptómy stresu a depresie. "Hormón šťastia" serotonín totiž potrebuje pre svoj vznik, ale aj využitie dostatok horčíka. U osôb vystavených dlhodobému stresu dochádza k úbytku zásobného horčíka kvôli nadprodukcii adrenalínu. Čím viac stresu, tým menej horčíka.
Nedostatok negatívne ovplyvňuje srdcový rytmu a nervový systém, čo môže mať za následok pocity úzkosti, stresu či depresie. Navyše môže horčík pôsobiť ako bariéra brániaca vstupu stresových hormónov do mozgu. Napomáha upokojovať centrálny nervový systém, preto môže byť prospešný aj pri problémoch s nespavosťou. Od nich uľavuje jednak upokojujúcim vplyvom na nervovú sústavu ale aj tým, že znižuje prejavy syndrómu nepokojných nôh. Navyše môže predlžovať spánok a zlepšovať jeho kvalitu.
Nepriberajte, ale schudnite
Nepriamo pôsobí horčík aj proti priberaniu nechcených kíl. Telo ho využíva na absorpciu a využitie živín zo stravy a bez jeho dostatočnej hladiny nemôže organizmus správne využiť cukry, tuky a bielkoviny. V takej chvíli, keď sa organizmu týchto dôležitých makroživín nedostáva, objavujú sa rôzne chute. Trebárs na sladká, alebo naopak tučné jedlá.
Tým, že aktivuje stovky enzýmov, napomáha horčík maximálne využiť všetky živiny, ktoré prijmeme zo stravy. S chudnutím vám pomôže aj to, že zvyšuje senzitivitu mozgu na leptín, hormón, ktorý má za následok, že sa po jedle začneme cítiť sýti.
Ako si vybrať správny multivitamín alebo doplnok stravy?
Prečo užívať multivitamíny? Dôvodov je veľa. Aj ak sa snažíte konzumovať zdravú a vyváženú stravu zahŕňajúcu množstvo ovocia a zeleniny, pokryť nároky organizmu na základné najdôležitejšie živiny nemusíte. Ak ale nemáte chuť do jedla, držíte diétu alebo nad tým, čo jete, zas až tak veľmi nerozmýšľate, máte zamiesené na problém.
Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať presne tieto živiny
Ľudský organizmus má síce rovnaké potreby bez ohľadu na to, či ide o muža alebo ženu, aj napriek tomu tu však existujú jemné nuansy. Aké živiny by rozhodne mali obsahovať doplnky stravy pre mužov?
Jazvy. Čo robiť, aby boli čo najmenšie a najmenej viditeľné?
Jazvy a jazvičky sa objavujú, keď dôjde k traume kože, či už sa jedná o úraz, alebo o lekársky zákrok. Hojivé procesy v koži možno podporiť, a tým viditeľnosť jaziev úplne minimalizovať.
Nabite svoju ochranu pred slniečkom kyselinou ferulovou
S príchodom jari nám slniečko svojimi lúčmi začína dodávať nielen väčšiu dávku vitamínu D, ale nesie so sebou aj riziko predčasného starnutia pleti, nadmernej pigmentácie alebo ďalších nežiaducich prejavov spojených s expozíciou UV žiarenia.
Metabolický syndróm alebo všetci plazivo priberáme. Prečo je to zle?
Viete, čo je to metabolický syndróm? Ak ste sa s týmto termínom doteraz nestretli, potom vedzte, že ide o v súčasnosti najbežnejšie civilizačné ochorenie, ktoré v sebe prepája niekoľko lekárskych diagnóz.