Pravidelne si doprajte riasy a sinice. Podporia imunitu aj chudnutie!

Pravidelne si doprajte riasy a sinice. Podporia imunitu aj chudnutie!

Hoci si možno hovoríte, aké sinice a riasy máme na mysli, keď zmienime dvoch najznámejších zástupcov, určite budete vedieť - spirulina a chlorella!

Modrozelené riasy sú jednou z nutrične najvýživnejších potravín na Zemi. Medzi najznámejšie typy týchto rias patrí spirulina a chlorella. Aké výhody má konzumácia rias?
 
Označenie riasy zahŕňa širokú skupinu eukaryotických rastlín. Hoci ich zastrešuje spoločný názov, neznamená to, že by si boli blízko príbuzné. Obsahujú chlorofyl, ale nedostáva sa im stoniek, koreňov, listov ani cievnych tkanív. Energiu získavajú najmä z fotosyntézy a príjmu organického uhlíka. Hlavné typy sú zeleno-žlté riasy, zelené riasy, zlato-hnedé riasy, hnedé riasy, červenéj riasy, zelené riasy a pre človeka najprospešnejšie modro-zelené riasy (sinice).
 
Sinice, či modrozelené riasy, ako sa tiež môžu nazývať, sú tvorené zo 70% rastlinnou bielkovinou a sú priamo nabité vitamínmi. Napríklad beta-karoténom, ktorý sa v organizme premieňa na vitamín A, obsahuje oveľa viac ako brokolica a mrkva, ďalej sú bohaté na vitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín E. Riasy obsahujú cez 65 vitamínov, minerálov, enzýmov a kompletné spektrum ôsmich esenciálnych aminokyselín a desiatich neesenciálnych aminokyselín. Všetky tieto živiny sa navyše do tela ľahko vstrebávajú!
 
 riasy 

Proti únave, stresu a "únave kmeňových buniek"

Sinice sú navyše bohaté na antioxidanty, ktoré znižujú riziko poškodenia plynúceho z oxidatívneho stresu, najmä krvnej plazmy a krviniek, a spomaľujú vyčerpávanie potrebných enzýmov. Podľa štúdie uskutočnenej v Japonsku obsahujú antioxidant, ktorý napomáha telu vyrovnať sa a prispôsobiť vplyvu stresorov.
 
U dospelých ľudí v organizme slúžia kmeňové bunky k oprave poškodených buniek. Bohužiaľ, s rastúcim vekom sa ich schopnosť takto pôsobiť znižuje a kmeňové bunky sú náchylnejšie k poškodeniu oxidatívnym stresom. Výsledkom je nižšia schopnosť regenerácie organizmu. Podľa americkej štúdie z roku 2010 je však možné, že sinice podporujú proliferáciu kmeňových buniek, a tým pádom stimulujú regeneráciu organizmu.
 

Spirulina

Spiruline po práve patrí členstvo v skupine tzv. superfoods, teda superpotravín. Spirulina je mimoriadnym zdrojom bielkovín, v porovnaní s ňou blednú aj také "bielkovinové zásobárne" ako sójové bôby, hovädzie mäso či vajcia, obsahuje však aj radu vitamínov a minerálov.
 

Aké sú podľa vedeckých štúdií jej účinky?

  • Prečistí organizmus od ťažkých kovov
  • Podporuje rast zdravých baktérií, a tým pádom napomáha úľave v prípade kvasinkových infekcií
  • Podľa niektorých štúdií zamedzuje reprodukciu buniek vírusu HIV a narúša interakciu vírusu
  • Podporuje imunitu a vďaka ďalším mechanizmov pravdepodobne pôsobí proti rozvoju rakovinového bujnenia
  • Znižuje krvný tlak, hladinu krvného cukru a reguluje hladinu krvných lipidov (cholesterolu)
  • Má ochranné účinky v prípade chemoterapie a rádioterapie
  • Zamedzuje bunkovému rastu v prípade oparov a chrípky, pôsobí proti vírusom a bunkovým mutáciám
  • Stimuluje regeneráciu a ochranu orgánov a tkanív
  • Podporuje chudnutie
  • Dodáva energiu
  • Znižuje zápal, a vďaka tomu uľavuje v prípade opuchu nosa spôsobeného alergickou nádchou
 

Chlorella

Ako už sám názov napovedá, chlorella je plná chlorofylu. Jedná sa o najbohatší zdroj tohto farbiva, ktoré môže organizmus využiť na prečistenie a podporu regenerácie. Popri tom je plná vitamínov a minerálov, najmä beta-karoténu, selénu, zinku, vitamínu B 12, C a E a tzv. chlorellového rastového faktora, ktorý stimuluje regeneráciu tkanív, najmä delenie a rast buniek, posilňuje schopnosť likvidovať cudzorodé baktérie a vďaka tomu má pozitívny vplyv na celkovú obranyschopnosť.
 

Aké sú teda účinky chlorelly na ľudský organizmus?

  • Napomáha detoxikácii organizmu vrátane prečistenie ťažkých kovov, jej pravidelná konzumácia bráni pred ich ukladaním v tele
  • Napomáha odstráneniu rádioaktívnych častíc z organizmu, ktoré sú spôsobené chemoterapiou alebo rádioterapiou, a podporuje regeneráciu organizmu počas užívania imunosupresívnych liekov
  • Stimuluje obranyschopnosť
  • Podporuje chudnutie, má vplyv na metabolizmus, zlepšuje prekrvenie a dodáva energiu
  • Ako silný antioxidant znižuje negatívny účinok oxidatívneho stresu, a tým napomáha celkovému omladeniu organizmu
  • Pôsobí proti rakovinovému bujneniu vďaka podpore obranyschopnosti, odstráneniu ťažkých kovov z organizmu a stimuláciu aktivity T-lymfocytov, ktoré bojujú proti vznikajúcim abnormálnym bunkám
  • Znižuje hladinu cholesterolu a krvného cukru
Staršie články:
Prevencia rakoviny či Alzheimera? Aj tu pomôžu antioxidanty. Poznáme 5 najsilnejších
Zdravý život16.11.2016

Prevencia rakoviny či Alzheimera? Aj tu pomôžu antioxidanty. Poznáme 5 najsilnejších

Máte strach z rakoviny, Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby, bojíte sa šedého zákalu? U mnohých ochorení a telesných stavov, nielen u týchto závažných, je lepšie ako následok riešiť ich prevenciu. A sú to práve antioxidanty, ktoré proti týmto ochoreniam preventívne pôsobia. Ako? A aké z nich sú najúčinnejšie?

Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor
Zdravý život8.11.2016

Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor

Artritída je jedným z najbežnejších ochorení na svete. Ide o autoimunitné ochorenie kĺbov spôsobené zápalom. Práve zázvor dokáže v jeho prípade uľaviť.

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy
Zdravý život21.10.2016

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy

Pokiaľ ľahko podliehate stresu, nedokážete nájsť a užiť si pohodu a uvoľniť sa alebo by ste napríklad len rada zhodila pár urputných kilogramov, ktoré vás už pár rokov trápia, extrakt z tohto afrického kríka je presne to, čo potrebujete.

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!
Zdravý život20.10.2016

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!

Mladosť by si chcel zachovať každý. Keď sa budete riadiť týmito radami, nestanete sa síce priamo nesmrteľnými, ale zachováte si mladosť a životnú vitalitu. A o to predsa ide!

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky
Zdravý život1.9.2016

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky

Jednou z najčastejších mystifikácií je, že by človek mal všetky dôležité živiny získavať zo stravy. Pretože podľa mnohých je samozrejme lepšie jesť čerstvé jedlo, než do seba "pchať" tabletky. Ale je tomu naozaj tak? Precitaj si hlavné dôvody, prečo je vhodné užívať výživové doplnky!