Prevencia rakoviny či Alzheimera? Aj tu pomôžu antioxidanty. Poznáme 5 najsilnejších

Prevencia rakoviny či Alzheimera? Aj tu pomôžu antioxidanty. Poznáme 5 najsilnejších

Máte strach z rakoviny, Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby, bojíte sa šedého zákalu? U mnohých ochorení a telesných stavov, nielen u týchto závažných, je lepšie ako následok riešiť ich prevenciu. A sú to práve antioxidanty, ktoré proti týmto ochoreniam preventívne pôsobia. Ako? A aké z nich sú najúčinnejšie?

Antioxidanty sú molekuly, ktoré sú svojou aktivitou schopné potláčať oxidáciu ostatných molekúl. V organizme cirkuluje veľa rôznych živín, práve z dôvodu ich antioxidačného pôsobenia. Popri tomu sám organizmus produkuje niektoré antioxidanty, a vďaka tomu má pod kontrolou vznik reťazových reakcií voľných radikálov. Produkcia vlastných antioxidantov v organizme sa však s vekom znižuje a navyše niektoré typy antioxidantov organizmus nie je schopný vytvoriť.
 
Antioxidanty hrajú významnú úlohu v zdraví človeka a svojím "bojom" proti voľným radikálom pôsobia proti starnutiu organizmu. 
 

Ako je to s voľnými radikálmi?

Tieto vysoko reaktívne metabolity vznikajú prirodzene v organizme ako výsledok bežného metabolizmu a produkcie energie. Sú prirodzenou biologickou odpoveďou organizmu na toxíny zo životného prostredia ako je cigaretový dym, ultrafialové a umelé žiarenie alebo chemikálie. Sú tiež kľúčovou zložkou niektorých liekov. Telo produkuje voľné radikály napríklad pri cvičení, ale aj v prípade prítomnosti zápalu kdekoľvek v tele.
 
Voľné radikály postrádajú jeden alebo viac elektrónov, a tento chýbajúci elektrón je zodpovedný za biologickú oxidáciu. Necelé molekuly agresívne útočia na ostatné molekuly vo svojej blízkosti, aby vyplnili svoju chýbajúcu časť. Voľné radikály "kradnú" elektrón z bielkovín v organizme, čo má za následok poškodenie DNA a ďalších bunkových štruktúr. Naviac môže vzniknúť tzv. "efekt snehovej gule", kedy molekuly kradnú elektrón jedna od druhej a stávajú sa novými voľnými radikálmi, pričom za sebou samozrejme nechávajú biologickú stopu.
 
 antioxidanty 
 

Môžu za mnoho ochorení a starnutie organizmu

Voľné radikály majú tendenciu združovať sa v bunkových membránach, čo činí bunkové lipidy náchylnejšie k oxidatívnemu poškodeniu. Keď k nemu dôjde, membrána je krehkejšia a prederaví sa, ba dokonca sa môže oddeliť a odumrieť. Voľné radikály vážne poškodzujú DNA, kedy prerušujú jej duplikáciu a zasahujú priamo do jej štruktúry.
 
Voľné radikály majú väzbu na rozvoj viac ako 60 ochorení vrátane niektorých typov rakoviny, Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby, aterosklerózy a šedého zákalu. Pokiaľ nie je organizmus dostatočne chránený, voľné radikály zhoršia fungovanie buniek, čo môže viesť až k rozpadu tkanív a rôznym ochoreniam.
 
Tu na scénu prichádzajú antioxidanty! Sú to v podstate darcovia elektrónu. Prerušujú reťazovú reakciu formovania voľných radikálov vďaka tomu, že im poskytnú chýbajúci elektrón, bez toho aby sa však sami premenili na voľné radikály. Kým je teda v organizme dostatok antioxidantov, je všetko v poriadku a organizmus dokáže sám vzdorovať predčasnému starnutiu a poškodeniu v dôsledku prebytku voľných radikálov. Už mnoho vedeckých prác potvrdilo túto dôležitú úlohu antioxidantov pre zachovanie zdravia, zníženie rizika rozvoja niektorých ochorení a spomalenie procesu starnutia.
 

Antioxidanty sú nám treba!

Mnoho ľudí sa domnieva, že organizmu stačí dodať jednu či dve veľké dávky jedného či dvoch typov antioxidantov, a to pre ochranu organizmu stačí. Nestačí! Pre zachovanie zdravia je potrebné organizmu dodať ich široké spektrum.
 
Niektoré z antioxidantov si organizmus tvorí sám a nie je možné mu ich nijako dodať. Tie nás však momentálne nezaujímajú, pretože ich produkciu bohužiaľ nie sme schopní nijako ovplyvniť. Čo však môžeme ovplyvniť a organizmu dodať, to sú tzv. neenzymatické antioxidanty. Ideálne prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov.
 

Aké sú najsilnejšie antioxidanty?

  • Resveratrol

Resveratrol sa nachádza v niektorých druhoch ovocia, najčastejšie však býva spájaný s červeným vínom a modrými hroznom. Tento antioxidant dokáže prestúpiť prostredníctvom krvi až do mozgu, vďaka čomu poskytuje ochranu jemu i nervovému systému. Bráni tiež rozvoji chorôb súvisiacim so starnutím organizmu, niekedy sa preto tiež prezýva "fontána mladosti".
 
Popri tom, že poskytuje ochranu pred voľnými radikálmi, podľa niektorých vedeckých prác spomaľuje rozvoj rakoviny, najmä potom rakoviny prostaty, znižuje krvný tlak, udržuje zdravé srdce a podporuje vyššiu elasticitu ciev a pôsobí preventívne proti rozvoju Alzheimerovej choroby.
 
Resveratrol nájdete vo výživovom doplnku YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic určenom pre zachovanie mladosti a vitality. Okrem neho je nabitý dôležitými živinami!
 
  • Karotenoidy

Karotenoidy sú prirodzene sa vyskytujúce pigmenty, ktoré majú výrazné antioxidačné vlastnosti. Sú to práve ony, kto prepožičiava ovociu a zelenine ich živé žlté, oranžové a červené sfarbenie. Karotenoidov existuje vyše 700 typov a v krvnom obehu každého z nás sa ich práve teraz keď čítate tento článok nachádza minimálne desať rozličných druhov.
Možno ich rozdeliť do dvoch skupín:
  • Karotény neobsahujú žiadne atómy kyslíka. Príkladom môže byť napríklad lykopén, ktorý sa nachádza v červených paradajkách alebo beta-karoténe, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A
  • Xantofyly obsahujú atómy kyslíka. Za príklad môžu poslúžiť luteín, kantaxanthin, zeaxantín a astaxantín. Ten produkujú morské riasy a v súčasnosti je považovaný za jeden z najsilnejších antioxidantov. Tieto závery však vyžadujú ďalšie vedecké skúmanie.
 
  • Vitamín C

Tento "dedko" tradičných antioxidantov má mnoho rozličných prínosov pre ľudské zdravie. Ako antioxidant napomáha vitamín C bojovať proti oxidácii, zachováva optimálny tok elektrónov v bunkách, chráni bielkoviny, tuky a ďalšie životne dôležité prvky a napomáha metabolizovať cholesterol. Je tiež nevyhnutný pre syntézu kolagénu. Ten sa v organizme nachádza v pleti, kostiach, kĺboch, cievach, šľachách a väzivách.
 
Okrem toho zvyšuje vitamín C využitie ostatných antioxidantov. Napríklad napomáha organizmu regenerovať vitamín E z jeho oxidovanej podoby. Na rozdiel od iných vitamínov si ho navyše človek nie je schopný utvárať sám, je preto potrebné ho telu dodávať.
 
  • Vitamín E

Vitamín E nie je jediný vitamín, je to skôr rodina vitamínov pozostávajúcich z ôsmich jednotlivých zložiek - štyroch tokoferolov a štyroch tokotrienolov. Získať ich môžete z vyváženej stravy, organizmu však môžete pomôcť aj konzumáciou výživových doplnkov. Podporuje správne fungovanie krvného obehu, zúčastňuje sa produkcie červených krviniek, ktoré kyslík prenáša do všetkých telesných orgánov a tkanív a rozširuje krvné cievy. Je veľmi silným antioxidantom a silným darcom elektrónu.
 
  • Selén

Selén býva ako jediný minerál zaraďovaný k antioxidantom. Telu napomáha produkovať antioxidačné enzýmy, bielkoviny brániace bunkovým poškodeniam. Môžu tiež pôsobiť preventívne proti rakovinovému bujneniu a znižovať poškodenie v dôsledku konzumácie kovov. Dajte si však pozor na predávkovanie selénom, ktoré môže mať za následok vypadávanie vlasov a problémy s nechtami a nervové a žalúdočné ťažkosti.
 
Vitamín E i selén a mnoho ďalších živín nájdete v doplnku LIFE ENERGY by Brandeis Clinic určenom pre doplnenie energie a životnej vitality!
Staršie články:
Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor
Zdravý život8.11.2016

Proti zápalom aj bolestiam kĺbov: ázijský zázrak zázvor

Artritída je jedným z najbežnejších ochorení na svete. Ide o autoimunitné ochorenie kĺbov spôsobené zápalom. Práve zázvor dokáže v jeho prípade uľaviť.

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy
Zdravý život21.10.2016

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy

Pokiaľ ľahko podliehate stresu, nedokážete nájsť a užiť si pohodu a uvoľniť sa alebo by ste napríklad len rada zhodila pár urputných kilogramov, ktoré vás už pár rokov trápia, extrakt z tohto afrického kríka je presne to, čo potrebujete.

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!
Zdravý život20.10.2016

Zostaňte mladí. Poznáme receptúru!

Mladosť by si chcel zachovať každý. Keď sa budete riadiť týmito radami, nestanete sa síce priamo nesmrteľnými, ale zachováte si mladosť a životnú vitalitu. A o to predsa ide!

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky
Zdravý život1.9.2016

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky

Jednou z najčastejších mystifikácií je, že by človek mal všetky dôležité živiny získavať zo stravy. Pretože podľa mnohých je samozrejme lepšie jesť čerstvé jedlo, než do seba "pchať" tabletky. Ale je tomu naozaj tak? Precitaj si hlavné dôvody, prečo je vhodné užívať výživové doplnky!

Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy
Zdravý život6.8.2016

Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy

Nedostatok energie často nebýva spôsobené len nabitým diárom, ale niečím úplne iným. Čítajte ďalej, aké sú možné dôvody vašej únavy a ako proti nim bojovať!