V starostlivosti o jazvy vyskúšajte silikón
Vedeli ste, že silikón sa pre liečbu a redukciu jaziev využíva už dlhšie ako 30 rokov? Zďaleka ho ale nemusia využívať len plastickí chirurgovia a lekári, jeho pozitívneho účinku na jazvy rôzneho veku si môžete užiť aj v pohodlí vášho domova. Silikón zjemňuje, povrchovo vyrovnáva a zosvetľuje jazvy.
Silikóny sú polyméry tvorené opakujúcimi sa jednotkami siloxanu, reťazce, kde sa striedajú atómy kremíka a kyslíka, ktoré často dopĺňajú uhlík a vodík. Objavovať sa môžu aj pod názvom polysiloxány.
Silikón na jazvy, nielen pre zväčšenie pŕs
Silikóny v lekárskej kvalite (v angličtine "medical grade silicones") sa využívajú okrem iného do produktov pre starostlivosť o jazvy a ich redukciu. Tento typ silikónov musí prejsť radom testov zameraných na ich biokompatibilitu a bezpečnosť voči organizmu.
Keď sa silikónový gél aplikuje na kožu, v tenkej vrstve k nej priľne a počas štyroch až piatich minút kompletne vyschne vďaka technológii rýchleho vysušenia.
Medzi hlavné výhody používania silikónu na jazvy patrí jeho jednoduché použitie, minimálne riziko podráždenia, a to aj u citlivej alebo detskej pleti. Aplikovať ho možno aj na tvár, pohyblivé lokality, ako sú kĺby, a na oblasti akýchkoľvek rozmerov.
Ako vzniká jazva
Ak dôjde k poraneniu kože, či už úrazom alebo zámerných chirurgickým zákrokom, vlastnou hojivou aktivitou organizmu sa začne formovať jazvovité tkanivo. Proces jeho vzniku je komplexný a začína v dermis, strednej vrstve kože, ktorá je poškodená. Bunky kože fibroblasty vrastajú do granulačného tkaniva (stratum granulosum), kde produkujú kolagén zaisťujúci zhojenie zranenia a zrast rany.
Táto štruktúrna bielkovina koži prepožičiava pevnosť a elasticitu, je tým pádom dôležitá. Pokiaľ ale dôjde k jej nadprodukcii, objavuje sa problém v podobe vyvýšenej jazvy, odlišne sfarbenie od okolitého tkaniva (keloidná či hypertrofická jazva).
Gél na báze silikónu zlepšuje hydratáciu stratum corneum, vrchnej vrstvy kože. Tým uľahčuje reguláciu produkcie fibroblastov, a tiež znižuje nadmernú produkciu kolagénu. Koža vďaka tomu môže lepšie dýchať, a výsledkom je jemnejšia a povrchovo zjednotená jazva, ktorá nie je vystúpená nad povrch okolitej kože. Silikónový gél takto vyvíja na koži rad akcií, ktoré pozitívne ovplyvňujú proces tvorby jazvy.
Proti keloidom
Silikónový gél navyše navodzuje rovnováhu expresie rastových faktorov. Niektoré z nich totiž stimulujú fibroblasty k výraznejšej syntéze kolagénu, iné typy rastových faktorov na druhú stranu zvyšujú hladinu enzýmov kolagenázy, ktoré prebytočný kolagén rozkladajú. Silikónový gél dokáže normalizovať syntézu kolagénu. Vedľa toho tiež chráni tkanivo jazvy pred bakteriálnou infekciou. Baktérie môžu byť ďalšie z príčin nadmernej produkcie kolagénu v tkanive jazvy.
Silikónový gél možno preto tiež použiť na redukciu keloidných a hypertrofických jaziev. Druhé spomínané sú vyvýšené oproti okolitému povrchu kože a mávajú začervenaný odtieň, keloidy sa rozrastajú za hranice pôvodnej jazvy, pričom sú výrazne vyvýšené s hrboľatým povrchom. Ako načrtáva táto štúdia, pri každodennej aplikácii po dobu pol roka dvakrát denne došlo v 86% k redukcii textúry jazvy, zníženie vyvýšených jaziev o 68% a zlepšenie farebného odtieňa pleti o 84%.
Účinok podložený štúdiami
Účinok silikónového gélu značky New Gel + dokladá rad štúdií, napríklad jedna zahŕňajúca 46-ročná pacientku, ktorá podstúpila chirurgický zákrok, pri ktorom jej plastický chirurg odstránil rakovinovú léziu na tvári a vykonal rekonštrukciu tváre. Po siedmich dňoch od zákroku, keď už bola rana úplne zacelená, začala na pleť dvakrát denne aplikovať silikónový gél. Po siedmich týždňoch aplikácie bola jazva viditeľne minimalizovaná, bez začervenania a povrchového vyvýšenie.
Fotografie ilustrujú ako aplikácia silikónového gélu ovplyvnila vzhľad jazvy
Silikón ako bežná súčasť kozmetiky
Viac ako 50% všetkej kozmetiky obsahuje aspoň jeden typ silikónu. Ten zlepšuje pocit po aplikácii, vzhľad i funkčnosť produktov. Látky na báze silikónu zjemňujú, hydratujú, pôsobia ako rozpúšťadlo a umožňujú lepší priestup ďalších aktívnych látok do kože. Napríklad silikónové vosky môžu brániť strate vody z kože, silikónové polyestery zlepšujú hydratáciu pleti tým, že k nej viažu vodu a elastoméry môžu minimalizovať viditeľnosť rozšírených pórov, jemných liniek a vrások.
Podľa niektorých hlasov môžu ale silikóny spôsobovať podráždenie a sčervenanie pleti. Podľa Americkej akadémie dermatológie American Academy of Dermatology (AAD) je ale opak pravdou, a teda že silikóny môžu naopak redukovať začervenanie pleti či podráždenie pleti cystickým akné a rozaceou. To je možné vďaka ich nízkemu povrchovému napätiu, vďaka ktorému sa môžu ľahko rozprestrieť po koži, a na nej utvoriť ochrannú vrstvu pozostávajúcu ako z látok, ktoré vodu viažu, tak z látok, ktoré ju odpudzujú.
Pre lepšiu hydratáciu kože
Látky viažuce v silikónových produktoch vodu sú zlúčeniny na báze kremíka a kyslíka, ktoré viažu vlhkosť zo vzduchu a zadržujú ju v pleti. Tento mechanizmus navyše podporuje vznik ochranného vodeodolného štítu, ktorý bráni nežiaducemu výparu vody z kože, transepidermálnej strate vody, jednej z hlavných príčiny suchej pleti a jej dehydratácie.
Pretože majú silikóny medzi jednotlivými molekulami veľké rozmery, utvára sa molekulárna mriežka, ktorá pleti umožňuje dýchanie a vstup / výstup kyslíka, dusíka a vodnej pary z kože a do nej.
Ak sa teda snažíte o minimalizáciu čerstvých jaziev alebo zlepšenie vzhľadu jaziev starších, silikónové gély a náplasti sú na to vhodným prostriedkom. Podľa veľkosti a tvaru jazvy môžete tiež vyberať tiež rôzne tvary náplastí, ktoré sú dostupné vo viacerých prevedeniach.
Depresia nie je len zlá nálada, ale je to skutočná lekárska diagnóza
Padá na vás s príchodom jesene a nástupom zimy clivota? Nie ste sami! Jesenná depresia je dokonca označenie reálnej diagnózy, o ktorej lekári hovoria ako o sezónnej afektívnej poruche, tzv. SAD (z anglického označenia Seasonal Affective Disorder).
Veľký súpis adaptogénov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa so stresom
Úzkosti, nespavosť, nedostatok energie, "umŕtvené" libido, ale aj nadúvanie alebo problémová pleť, s tým všetkým vám môžu pomôcť adaptogény.
Dohnala vás únava, ste bez energie a najradšej by ste si išli ľahnúť?
Možno práve preto, že je leto obdobím dovoleniek, na nás často dopadá únava. Je potrebné stihnúť návaly práce pred dovolenkou, či už v práci alebo doma v rámci prípravy na vysnívaný týždeň či dva voľna, a po návrate dovolenke na nás obvykle tiež čakajú hromady povinností, ktoré musíme zvládnuť, aj keď by sme sa potrebovali skôr pár dní v pokoji "rozpozerať". Do toho vysoké letné teploty a my sme bez energie a unavení ...
Glukosamín na kĺby, ale nielen na ne. Čím prospieva organizmu?
Glukosamín nie je len doplnok stravy, bežne sa vyskytuje v ľudskom tele v chrupavkách. Tvorí ho reťazec cukrov a bielkovín, ktoré sú pevne previazané. Telu napomáha absorbovať nárazy a lubrikuje kĺby. Umožňuje tak bezbolestný pohyb kĺbov, kostí i svalov.
Zmáha vás únava a bez energie sa vám do ničoho nechce? Na vine môže byť ochorenie
Nedostatok energie môže prameniť z mnohých príčin. Na vine môžu byť zdravotné problémy, užívanie liekov, ale aj zlá výživa, stres alebo jednoducho len príliš nabitý diár. Ktoré ochorenia majú ako jeden z hlavných symptómov únavu?