Zmáha vás únava a bez energie sa vám do ničoho nechce? Na vine môže byť ochorenie

Zmáha vás únava a bez energie sa vám do ničoho nechce? Na vine môže byť ochorenie

Nedostatok energie môže prameniť z mnohých príčin. Na vine môžu byť zdravotné problémy, užívanie liekov, ale aj zlá výživa, stres alebo jednoducho len príliš nabitý diár. Ktoré ochorenia majú ako jeden z hlavných symptómov únavu?

Medzi najvážnejšie príčiny únavy patria zdravotné problémy. Ak sa imunitný systém potýka s ochorením, vyžaduje na svoju "prevádzku" dávku energie. Preto si pripadáte tak unavení pri prechladnutí, chrípke alebo angíne. Nemusí sa však jednať len o akútne ochorenie. Vyčerpanie a letargia je znakom viacerých chronických ochorení, môže sa vyskytnúť napríklad pri cukrovke, srdcových ochoreniach, artróze, anémii, ochorení štítnej žľazy či spánkovej apnoe.

Únava kvôli štítnej žľaze

Jednou z najbežnejších zdravotných komplikácií, ktorá má za následok vyčerpanie, je hypotyreóza, porucha spôsobujúce zníženú aktivitu štítnej žľazy. Štítna žľaza, malý orgán s vnútornou sekréciou, umiestnený na konci priedušnice, je životne dôležitý. Produkciou tyroidných hormónov (tyroxínu a trijódtyronínu) ovplyvňuje mnoho telesných pochodov, okrem iného energetický metabolizmus, telesný metabolizmus (látkovú výmenu), rast a vývoj, spotrebu kyslíka alebo aktivitu imunitného systému.

Nedostatok energie je preto jedným z prvých príznakov jej ochorenia, ďalej sa môže objaviť neprimerané priberanie, zápcha, suchá pleť a zimomravosť.

Bez energie? Na vine môže byť endokrinný system

Popri zníženej aktivity štítnej žľazy je únava typická aj pre druhú najbežnejšiu endokrinnú poruchu. Pri nej nie je postihnutá štítna žľaza, ale nadobličky, ktoré neprodukujú dostatok hormónov kortizolu, adrenalínu a noradrenalínu. Tieto hormóny organizmu zvyčajne pomáhajú vyrovnať sa so stresom, ak sú ale "vyhorené", my stres nezvládame a reagujeme na neho apatiou, objaviť sa môžu aj úzkosti.

So zníženou aktivitou nadobličiek sa ale spája aj ďalší nepríjemný symptóm. Hormón aldosterón, ktorý nadobličky produkujú, napomáha obličkám regulovať vylučovanie tekutín. V prípade jeho nedostatku sa preto môže objaviť časté nutkanie na močenie a s tým súvisiaci úbytok dôležitých minerálov, ako je horčík, sodík a draslík. Mimochodom, nedostatok horčíka býva často sám o sebe príčinou únavy!

Paradoxné u tohto ochorenia je, že vzhľadom k nevyrovnanej produkcii hormónov sa môže stať veľmi zaujímavý jav - zatiaľ čo sme počas dňa ako telo bez duše, večer, kedy máme ísť spať, sa môžu naopak objaviť návaly energie. Medzi ďalšie príznaky vyčerpania nadobličiek patrí neprimerané chudnutie, bolesti brucha, hnačky, hyperpigmentácia.

Chronický únavový syndróm, ale aj depresie

Ďalším pôvodcom únavy môže byť chronický únavový syndróm, predtým známy aj pod označením myalgická encefalomyelitída. Hoci stále neboli stanovené jasné príčiny ani liečebné postupy pre chronický únavový syndróm, väčšina lekárov už v súčasnosti túto diagnózu s jasnými symptómami začína uznávať.

Nejde pritom o bežnú únavu, ale skutočné vyčerpanie, ktoré dokáže natoľko ovplyvniť postihnutého, že jeho život začína pozostávať iba zo spánku a odpočinku, pričom ale nedochádza k úľave od únavy a dobitiu energie. Vedľa únavy sa môžu objaviť aj bolesti kĺbov, hlavy, hrdla či svalov, závraty, podráždenosť, zdurenie krčných uzlín alebo poruchy spánku. Tiež depresia znižuje telesnú vitalitu a uberá na energii. Podobne ako u chronického únavového syndrómu nie sú zatiaľ presne objasnené príčiny ani biológia depresie.

Pozor na krv

Vplyv na hladinu energie má aj kvalita krvi. Anémia, teda stav, kedy krv nemá dostatok červených krviniek pre transport kyslíka po organizme, existuje niekoľko druhov, všetky sa ale vyznačujú výraznou únavou. Anémia môže spôsobovať všeličo, od nedostatku železa, vitamínu B12 alebo kyseliny listovej, cez silnú menštruáciu až po autoimunitné ochorenia. Existujú aj ďalšie formy, ako napríklad kosáčikovitá anémia, pre ktorú je charakteristický atypický tvar hemoglobínu. Vedľa únavy sa môžu objaviť aj ďalšie príznaky ako bledá pleť, lámavé nechty, vypadávanie vlasov, závraty či bolesti hlavy. Ako zistiť, či netrpíte anémiou? Požiadajte svojho lekára, aby vám urobil rozbor krvi.

S krvou a hormónmi súvisí aj ďalšie ochorenie, ktoré môže zapríčiňovať únavu, a to cukrovka. Pre ňu je charakteristická častá potreba močenia a neustály smäd, jej primárnym príznakom je však tiež únava. Organizmus vyčerpáva snaha poradiť si s množstvom krvného cukru.

To, že krv a kardiovaskulárne sústava má na únavu veľký vplyv, potvrdzuje aj ďalšie ochorenia, endokarditída čiže infekčný zápal srdcovej blany. Ten spôsobia baktérie, ktoré krvným obehom prestúpia až k srdcovej blany a osídlia ju. Ohrozené sú osoby s existujúcim kardiovaskulárnym ochorením alebo umelou chlopňou. Vedľa únavy sa ochorenie prejavuje bolesťou srdca, symptómami podobnými chrípke či zápalu ciev.

Vyčerpanie kvôli nekvalitnému spánku

Tiež spánková apnoa, teda stav, kedy počas spánku dochádza k zástavám dychu, môže zapríčiňovať únavu. Prestávky v dychu sa môžu vyšplhať až k jednej minúte, čím narušujú spánok a znižujú príliv energie, ktorý organizmu zvyčajne dodáva.

Zďaleka to však nie sú len choroby, ale aj lieky, z ktorých môže únava prameniť. Ak užívate lieky na úpravu krvného tlaku, diuretiká či antihistaminiká, môžu byť na vine práve ony. Ak máte podozrenie, konzultujte ich užívania so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý môže medikáciu tiež zmeniť.

Vitamíny proti únave

S cukrovkou alebo anémiou toho sami príliš nezmôžete a je lepšie sa vydať k lekárovi. Existuju však nejaké odporúčania, ktoré proti únave fungujú aj v domácich podmienkach? Samozrejme, zamerajte sa na vyváženú stravu, kedy by nemali chýbať základné živiny.

Ktoré to sú?

Vitamín B12

Vo vode rozpustná "be dvanástka" ovplyvňuje fungovanie mozgu a nervového systému. Napomáha produkcii energie, pretože sa zúčastňuje premeny sacharidov na glukózu. S jeho nedostatkom sa môže objaviť brnenie prstov, únava, hnačky, nervozita, otupenosť a krátky dych.

Kde tento vitamín zo skupiny B nájdete? Vegáni môžu mať trochu problém a mali by uvažovať o užívaní obohatených potravín či doplnkov stravy, "všežravci" ho získajú z mliečnych produktov, vajec a rýb. Pozor na jeho príjem si dajte, ak užívate antibiotiká, antikonvulzíva, kolchicín, H2 blokátory, inhibítory protónovej pumpy, chemoterapeutické lieky, sekvestranty žlčových kyselín a metformín. Môžu totiž jeho obsah v organizme znižovať a zároveň pri ich užívaní nie je vhodné konzumovať doplnky stravy s jeho obsahom. to, či ho máte dostatok, preto konzultujte v prípade užívania tejto medikácie s lekárom. Vitamíny a rastlinné extrakty podporujúce energiu, vrátane vitamínu B12, nájdete v doplnku stravy proti únave LIFE ENERGY by Brandeis Clinic.

Vitamín C

Kyselina L- askorbová, ako sa svojím správnym chemickým názvom vitamín C nazýva, býva spájaná s dobrým stavom slizníc, hojením, regeneráciou a výrazným antioxidačným účinkom. Znižuje dobu, po akú sa organizmus vysporiada s prechladnutím a chrípkou, a užívanie doplnkov stravy s jeho obsahom posilňuje obranyschopnosť v boji s baktériami a vírusmi.

Ak sa teda cítite unavení a máte pocit, že by na vine mohli byť všade sa vyskytujúce patogény, ako je tomu práve teraz na jar, pridajte si vitamín C, ktorý posilní organizmus a dodá vám energiu. Medzi hlavné zdroje patria ovocie a zelenina, popri tradičných citrusoch napríklad i brokolica, papriky, ananás či jahody. 250% odporúčanej dennej dávky vitamínu C získate z doplnku stravy pre zachovanie telesnej vitality YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.

Horčík

Nedostatok tohto minerálu býva s únavou spájaný snáď najčastejšie. Ovplyvňuje fungovanie kardiovaskulárnej sústavy, zdravie kostí a svalov a optimálnu aktivitu nervovej sústavy, reguluje tiež hladinu krvného cukru. Stres, zápalové procesy, prekyslenie organizmu alebo cukrovka II. typu môžu viesť k vyčerpaniu jeho telesných zásob. Pritom väčšina populácie neprijíma v strave dostatok horčíka.

Aby ste mali istotu, že skonzumujete dosť horčíka, pridajte si na tanier ku každému jedlu niektorý z jeho zdrojov, napríklad mandle, tmavozelenú zeleninu, avokádo či čierne fazule. Prípadne sa môžete spoľahnúť na doplnky stravy, napríklad ANTI-ACID by Brandeis Clinic proti prekysleniu organizmu, ktorý okrem horčíka obsahuje aj sodík, draslík a vápnik, teda dôležité minerály, ktorých pri prekyslení organizmu rapídne ubúda.

Staršie články:
Vitamíny v tehotenstve. Prečítajte si, ktoré potrebujete a ktoré vám možno chýbajú
Zdravý život9.5.2018

Vitamíny v tehotenstve. Prečítajte si, ktoré potrebujete a ktoré vám možno chýbajú

Vitamíny pre tehotné hrajú dôležitú úlohu, majú totiž vplyv na správny vývoj plodu, rovnako ako na zdravie nastávajúce mamičky. Získať ich možno z vyváženej stravy, čoraz častejšie ale budúce mamičky siahajú po výživových doplnkoch, u ktorých majú istotu, že splnia všetky výživové nároky organizmu.

Parabény v kozmetike môžu byť nebezpečné. Dokonca v nižších dávkach, než sa predpokladalo
Zdravý život2.5.2018

Parabény v kozmetike môžu byť nebezpečné. Dokonca v nižších dávkach, než sa predpokladalo

Počuli ste už niekedy o parabénoch, tušíte, že by ste ich nemali používať, a že s nimi niečo nie je v poriadku, ale stále neviete čo presne? Alebo sa im naopak vyhýbate, ale skôr len tak pre istotu? Potom pre vás bude dobrým zdrojom informácií tento článok týkajúci sa parabénov v kozmetike a ich rizík.

Prečítajte si návod, ako predĺžiť riasy. Tým, čo jete
Zdravý život30.4.2018

Prečítajte si návod, ako predĺžiť riasy. Tým, čo jete

Husté, dlhé riasy nemá od prírody bohužiaľ každý. Najčastejšie sa preto uchyľujeme k riasenkám či umelým riasam ako k jedinému spôsobu, ako im pridať na objeme a dĺžke. Existujú pritom oveľa sofistikovanejšie riešenia, ako riasy skrášliť - správnou výživou.

Doplnky stravy na chudnutie: Je lepšie zelená káva alebo Griffonia?
Zdravý život27.4.2018

Doplnky stravy na chudnutie: Je lepšie zelená káva alebo Griffonia?

Spôsobov, ako podporiť chudnutie, existuje veľa. Od diét, cvičenia či meditácie až po doplnky stravy. Medzi najobľúbenejšie doplnky stravy na chudnutie patria tie s obsahom zelenej kávy či veľká novinka posledných rokov, Griffonia.

Vo vitamínoch pre tehotné je najdôležitejšia kyselina listová, ale dôležitých vitamínov je ich oveľa viac
Zdravý život18.4.2018

Vo vitamínoch pre tehotné je najdôležitejšia kyselina listová, ale dôležitých vitamínov je ich oveľa viac

Dostatočný príjem vitamínov je kľúčový pre správne fungovanie organizmu. V období očakávania dietatka sú však ešte dôležitejšie. Na ktoré vitamíny by ste v tehotenstve nemali zabúdať?