Veľký súpis adaptogénov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa so stresom
Úzkosti, nespavosť, nedostatok energie, "umŕtvené" libido, ale aj nadúvanie alebo problémová pleť, s tým všetkým vám môžu pomôcť adaptogény.
Prírodná medicína využíva odnepamäti benefity byliniek a ďalších rastlín. Vynikajúcim príkladom sú adaptogény či adaptogénne rastliny. Ako adaptogény označujeme skupinu látok, ktorá má vplyv na reakciu organizmu na stres.
Kortizol, hormón stresu a starnutia
Ľudský organizmus je naprogramovaný tak, že pri vystavení stresovej udalosti začne vyplavovať hormón kortizol. Lenže chronický stres a dlhodobo zvýšená hladina kortizolu už zďaleka na organizmus nepôsobí pozitívne, ale naopak celé telo vrátane štítnej žľazy, nadobličiek a ďalších orgánov s vnútornou sekréciou negatívne ovplyvňuje.
Okrem označenia stresový hormón je kortizol známy aj ako hormón starnutie. Ako sa jeho hladina v tele zvýši, telo prepína do režimu "bojuj alebo uteč", ktorý stimuluje sympatický nervový systém a nadobličky. Vzrastie krvný tlak, k útlmu naopak dôjde v tráviacom ústrojenstve. V bežnom živote sa po tom, čo stres a stresová reakcia odznie, organizmus vráti späť k normálnemu fungovaniu.
Chronický stres zdraviu nesvedčí
Problém ale nastáva v momente, keď sa stresové situácie a režim "bojuj alebo uteč" objavujú v živote na každodennej báze. Pri konštantnom vystavovaní organizmu stresu môže dôjsť k opotrebeniu nadobličiek, problémom s tráviacim traktom a predčasnému starnutiu organizmu. Dlhodobý chronický stres vedie k adrenálnej únave, teda vyčerpaniu nadobličiek a ďalším potenciálne nebezpečným stavom.
Nadobličky majú pritom zásadný vplyv na chod celého tela, vedľa reakcia na stres udržujú hladinu energie, posilňujú obranyschopnosť, kardiovaskulárnu sústavu, regulujú tiež krvný cukor a distribúciu minerálnych látok, stimulujú rovnováhu tekutín a upravujú krvný tlak.
Možností, ako od stresu uľaviť, je celý rad, od psychohygieny, cez šport až po meditáciu. Jedným zo spôsobov, ako telo voči návalom stresorov podporiť, môže byť aj užívanie adaptogénov, ktoré pozitívne ovplyvňujú dlhodobo vysokú hladinu kortizolu.
Adaptogény navodia rovnováhu
Adaptogény obnovujú hormonálnu rovnováhu v tele, stimulujú jeho regeneráciu a obranyschopnosť. Táto skupina látok však nie je charakteristická svojím jedným účinkom, čo majú ale spoločné - napomáhajú mu reagovať na všetky možné vplyvy a stresory a normalizujú v takýchto prípadoch jeho fyziologické fungovanie. Navyšujú tak toleranciu organizmu voči stresu. Okrem toho ale majú aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov: stimulujú libido, uľavujú od úzkosti, dodávajú energiu, znižujú nadúvanie, a dokonca podporujú zdravie pleti.
Ktoré adaptogény sú najúčinnejšie?
Koreň sladkého drievka proti PMS
- Uľavuje od symptómov PMS
- Napomáha úľave od bolestí
- Znižuje únavu nadobličiek
- Reguluje hladiny kortizolu
- Podporuje zdravie pečene
- Optimalizuje črevný mikrobiom
Rozchodnica ružová namiesto kávy
- Zbystrí mozog a sprísni zmysly
- Navyšuje hladinu serotonínu, čím podporuje dobrú náladu
- Napomáha úľave od symptómov depresie
- Znižuje únavu nadobličiek
- Pôsobí stimulačne
"Indický ženšen", ashwagandha čiževítania uspávajúca
- Môže uľaviť v prípade úzkosti
- Stimuluje dobrú náladu
- Napomáha znižovať stres
- Môže podporovať chudnutie tým, že reguluje hladinu kortizolu
- Pozitívne pôsobí na štítnu žľazu
Schizandra čínska nielen pre pečeň
- Podporuje zdravie nadobličiek
- Bohatá na antioxidanty, vďaka ktorým chráni pred poškodením voľnými radikálmi
- Napomáha prevencii onkologických ochorení
- Znižuje negatívny vplyv stresu na organizmus
- Navodzuje hormonálnu rovnováhu
Maca vám dodá energiu
- Stimuluje libido
- Podporuje fyzický výkon
- Môže zlepšiť kvalitu sexuálneho života
- Dodáva vitalitu a zlepšuje náladu
Špeciálne huba Cordyceps
- Bohatá na antioxidanty, chráni pred oxidatívnym stresom
- Rejuvenační účinok
- Pôsobí protizápalovo
- Podporuje detoxikáciu organizmu
Zázvor proti zápalom a na imunitu
- Zlepšuje trávenie
- Pôsobí proti nevoľnostiam
- Uľavuje od bolestí svalov a kĺbov
Ženšen proti únave mozgu
- Nabitý antioxidantami
- Stimuluje mozgovú aktivitu
- Znižuje krvný tlak
- Reguluje hladinu krvného cukru
Astralagus čiže Kozinec blanitý
- Podporuje imunitu
- Zlepšuje trávenie
- Podporuje zdravie srdca a ciev
- Spomaľuje starnutie organizmu
Bazalka posvätná na imunitu
- Pôsobí proti únave a stresu
- Podporuje prevenciu onkologických ochorení
- Stimuluje obranyschopnosť
- Reguluje krvný tlak a hladinu cholesterolu
- Podporuje trávenie, uľavuje od nadúvania
Stavikrv alebo He Shou Wu
- Môže podporovať rast vlasov, redukuje ich šedivenie a vypadávanie
- Stimuluje libido
- Podporuje obranyschopnosť
Perlový prášok pre anti-aging
- Bohatý na antioxidanty a minerály, predovšetkým vápnik
- Zdroj aminokyselín
- Posilňuje pleť a vlasy
Ako adaptogény zahrnúť do stravy?
Niektoré z nich môžete konzumovať napriamo, ako napríklad zázvor, iné v podobe extraktov, ktoré si môžete pridávať do ranných smoothie či jogurtu, alebo ich užívajte v podobe doplnkov stravy obsahujúcich ich štandardizované extrakty, ktoré zaručujú ako ich účinnosť, tak dostatočné množstvo.
Dohnala vás únava, ste bez energie a najradšej by ste si išli ľahnúť?
Možno práve preto, že je leto obdobím dovoleniek, na nás často dopadá únava. Je potrebné stihnúť návaly práce pred dovolenkou, či už v práci alebo doma v rámci prípravy na vysnívaný týždeň či dva voľna, a po návrate dovolenke na nás obvykle tiež čakajú hromady povinností, ktoré musíme zvládnuť, aj keď by sme sa potrebovali skôr pár dní v pokoji "rozpozerať". Do toho vysoké letné teploty a my sme bez energie a unavení ...
Glukosamín na kĺby, ale nielen na ne. Čím prospieva organizmu?
Glukosamín nie je len doplnok stravy, bežne sa vyskytuje v ľudskom tele v chrupavkách. Tvorí ho reťazec cukrov a bielkovín, ktoré sú pevne previazané. Telu napomáha absorbovať nárazy a lubrikuje kĺby. Umožňuje tak bezbolestný pohyb kĺbov, kostí i svalov.
Zmáha vás únava a bez energie sa vám do ničoho nechce? Na vine môže byť ochorenie
Nedostatok energie môže prameniť z mnohých príčin. Na vine môžu byť zdravotné problémy, užívanie liekov, ale aj zlá výživa, stres alebo jednoducho len príliš nabitý diár. Ktoré ochorenia majú ako jeden z hlavných symptómov únavu?
Vitamíny v tehotenstve. Prečítajte si, ktoré potrebujete a ktoré vám možno chýbajú
Vitamíny pre tehotné hrajú dôležitú úlohu, majú totiž vplyv na správny vývoj plodu, rovnako ako na zdravie nastávajúce mamičky. Získať ich možno z vyváženej stravy, čoraz častejšie ale budúce mamičky siahajú po výživových doplnkoch, u ktorých majú istotu, že splnia všetky výživové nároky organizmu.
Parabény v kozmetike môžu byť nebezpečné. Dokonca v nižších dávkach, než sa predpokladalo
Počuli ste už niekedy o parabénoch, tušíte, že by ste ich nemali používať, a že s nimi niečo nie je v poriadku, ale stále neviete čo presne? Alebo sa im naopak vyhýbate, ale skôr len tak pre istotu? Potom pre vás bude dobrým zdrojom informácií tento článok týkajúci sa parabénov v kozmetike a ich rizík.