Algae

Skupina morských rias, ktorá má pozitívny vplyv na kožu

Algae sú jednoduché rastlinné organizmy, medzi ktoré sa radia ako mikroskopické (tzv. mikroalgae) i veľké vodné riasy (markoalgae) ako napríklad obria chaluha, ktorá je viac ako tridsať metrov dlhá.
 
Väčšina algae rastie vďaka fotosyntéze, kedy slnečné žiarenie, CO2 a niektoré živiny vrátane dusíka a fosforu premieňa na biomasu (autotrofný rast), existujú však aj riasy s heterotrofným rastom, kedy využívajú cukry a škroby. Algae môžete nájsť takmer všade na zemi. Hrajú dôležitú úlohu v ekosystémoch, sú členom vodného potravinového reťazca a produkujú na 70% vzduchu, ktorý dýchame.
 

Pozitívny vplyv na kožu

Algae obsahujú chlorofyl. V kozmetickom priemysle sa využívajú pre svoje zhusťujúce vlastnosti, pretože viažu vodu a pôsobia antioxidačne. Všetky typy algae sa však pre starostlivosť o pleť nedajú využívať, pretože niektoré z nich môžu kožu podráždiť alebo spôsobiť dermatitídu.
 
 
Ďalšie formy algae ako napríklad írsky mecha akaragenan obsahuje bielkoviny, vitamín A, cukor, škrob, vitamín B1, železo, sodík, fosfor, horčík, meď a vápnik. Väčšina z týchto živín pôsobí pozitívne na pleť, ktorú zvlhčuje, pôsobí antioxidačne alebo proti zápalom. Podľa niektorých štúdií pôsobia algae proti vzniku vrások a podporujú hojenie pleti.
 
 algae