Jedna z najpopulárnejších alfa-hydroxykyselín
Kyselina mliečna je považovaná za veľmi silnú látku, ktorá napomáha vysporiadať sa s výskytom akné i vrások a ďalšími známkami starnutia pleti.
Kyselina mliečna sa získava z mlieka, ovocia, zeleniny a ďalších rastlinných zdrojov. Využíva sa ako v prípravkoch pre omladenie pleti, tak v chemických peelingoch. Je výrazne jemnejšia než jej "kolegyňa" kyselina glykolová, ďalšia obľúbená AHA-kyselina, navyše pleť hydratuje a zvyšuje ochrannú lipidovú bariéru vrchných vrstiev kože. Tiež rozjasňuje a zosvetľuje starecké škvrny a ďalšie prejavy hyperpigmentácie.
Peeling alebo krém
Jej použitie funguje na princípe exfoliácie, kedy je po odstránení odumretých kožných buniek odhalená mäkšia, mladšia pleť, a podporuje bunkovú regeneráciu.
Chemické peelingy s obsahom kyseliny mliečnej sú obľúbené pre svoju šetrnosť oproti silnejším AHA či BHA kyselinám. Tento typ peelingu napomáha odstrániť jemné vrásky, prejavy akné a zjednocuje farebný tón pleti. Nejedná sa však o jednorazové ošetrenie a pre skutočné výsledky je nutné ošetrenie opakovať. Vedľajším efektom chemického peelingu s kyselinou mliečnou je zvýšená citlivosť pleti na ultrafialové žiarenie, preto je potrebné po ošetrení používať na pleť prípravky s SPF ochranou.
Ak je pre vás chemický peeling príliš silným ošetrením, môžete zvoliť krém či pleťovú vodu s kyselinou mliečnou, najmä ak chcete pleť skôr hydratovať a exfoliovať, než sa zbaviť jaziev po akné. Krémy s kyselinou mliečnou bývajú spravidla hutné a ideálne pre suchú pleť. Z kože väčšinou odstraňujú odumreté kožné bunky. Pretože kyselina mliečna stimuluje produkciu kolagénu, tieto krémy redukujú výskyt jemných vrások a pleť po nich vyzerá mladšie. Krémy s kyselinou mliečnou často pomáhajú uľaviť od prejavov ekzémov. Ale aj v prípade používania krémov s kyselinou mliečnou je vhodné používať prípravky s SPF faktorom.