Typ kyselín, ktoré hrajú významnú úlohu vo výžive človeka
Rozdiel medzi nenasýtenými mastnými kyselinami a nasýtenými mastnými kyselinami tkvie predovšetkým v ich chemickej štruktúre. Kým nasýtené tuky obsahujú uhlík saturovaný atómom vodíka, nenasýtené pozostávajú z atómov uhlíka, ktoré utvárajú dvojité väzby a nie sú nasýtené atómy vodíka. Polynenasýtené tuky sú typom nenasýtených mastných kyselín.
Nevyhnutné pre zdravie organizmu
Dva hlavné typy polynenasýtených mastných kyselín sú omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny. Obe tieto polynenasýtené tuky patria k esenciálnym mastným kyselinám. Toto označenie prezrádza, že sú pre organizmus vysoko dôležité a organizmus sám si ich nedokáže syntetizovať, a je naopak potrebné ich získavať zo stravy. Medzi najznámejšie omega-3 mastné kyseliny radíme kyselinu alfa-linoleovú (ALA), kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a kyselinu dokozahexaénovú (DHA).
Kyselina linolová (LA) a kyselina arachnidová (AA) sú zástupkyňami omega-6 mastných kyselín. Vo výžive je dôležitý ich správny pomer, najväčším rizikom z hľadiska správnej výživy je nadmerný príjem omega-6 kyselín a nedostatok omega-3, ktorý môže zapríčiniť ochorenie srdca, artrózu aj diabetes.
Dôležitý pomer omega-3 a omega-6
Nahradenie nasýtených mastných kyselín a tzv. "trans-tukov" zdravšími mono- a polynenasýtenými tukmi znižuje riziko ochorenia srdca a ciev. Polynenasýtené mastné kyseliny napomáhajú znižovať hladinu "škodlivého" LDL cholesterolu. Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre vývoj mozgu u novorodencov a detí a môžu pôsobiť ako prevencia úpadku kognitívnych schopností vo vyššom veku.
Medzi hlavné zdroje omega-3 mastných kyselín patria tučné ryby a niekoľko málo rastlinných tukov. Ide napríklad o lososa, tresku, sardinku, haringy a ančovičky v prípade EPA a DHA, ktorej zdrojom sú tiež morské riasy, medzi stravu bohatú na ALA patria ľanové semienka, vlašské orechy a olivový, repkový, ľanový, tekvicový a konopný olej.
Na omega-6 mastné kyseliny je bohatý napríklad slnečnicový, arašidový, kukuričný, sójový olej v prípade LA, medzi zdroje AA patria mliečne výrobky, vajcia, arašidový olej a mäso.