Chystáte sa na chemický peeling? Takto na neho pripravíte pleť
Okrem aplikácie produktov na domáce použitie nie je občas od veci zveriť sa do rúk odborníkov. Najlepšie je potom prepojiť kozmetické produkty s profesionálnymi ošetreniami rovnakej značky, tak ako v prípade britskej značky Medik8, ktorá okrem účinných kozmetických produktov ponúka aj profesionálne ošetrenie vo forme peelingov.
Chemické peelingy vám pomôžu zlepšiť vzhľad pleti, poradia si s jazvičkami, poškodením pleti UV lúčmi i s nadmernou pigmentáciou. Osviežujú a rozžiaria pleť, jej vzhľad pomôžu zlepšiť okamžite. To sa vám môže hodiť napríklad pred nejakou zvláštnou príležitosťou. Chemický peeling môže vypomôcť aj s akné, pehami, vráskami a jemnými ryhami, rozšírenými pórmi a unaveným, a šedým vzhľadom kože.
Ako funguje chemický peeling
Pri chemickom peelingu dochádza k čiastočnému narušeniu vrchnej ochrannej bariéry (kožného plášťa) prostredníctvom pôsobenia špeciálnych enzýmov, niekedy v kombinácii s chemickými exfoliantmi. Dochádza tým k rozkladu vrchnej vrstvy kože, a tým k odhaleniu spodnej zdravej, novej pleti. Tú tvoria mladé kožné bunky, ktoré utvárajú nový, súdržný a zdravší kožný plášť a ochrannú bariéru kože.
I napriek tomu, že dochádza k čiastočnému odstráneniu kože, je potrebné sa o pleť pred a po ošetrení peelingom náležite starať, aby ste sa mohli radovať z toho najlepšieho účinku.
Aký chemický peeling vybrať
Najprv je potrebné zamyslieť sa nad intenzitou, respektíve hĺbkou samotného ošetrenia. S tou by vám mal poradiť profesionál, ktorý bude peeling vykonávať. Hĺbku by mal stanoviť na základe typu pleti, problému, ktorý chcete peelingom riešiť, aj aktuálneho stavu kože.
Pravidelný ľahký peeling tváre, hrudníka a krku je ideálny pre každého, kto nemá príliš času na rekonvalescenciu, ale zároveň chce zachovať mladistvý vzhľad pleti. Zvyčajne sa využívajú slabšie koncentrácie alfa-hydroxykyselín, ako je kyselina glykolová, citrónová či mliečna.
Peeling dokáže zlepšiť vzhľad jaziev po akné, zjednocuje tón a textúru pleti, redukuje jemné ryhy a vrásky, znižuje tiež negatívne následky pôsobenia UV lúčov. Keď sú koncentrácie kyselín nižšie, nemusíte mať obavy z dlhodobého začervenania pleti alebo jej olupovania sa.
Silnejšie peelingy
Peelingy strednej intenzity využívajú typicky tie isté druhy kyselín ako peelingy ľahké, len v silnejších koncentráciách. Popri nich je pre tento typ peelingov vhodná tiež kyselina trichlóroctová. Pri hlbších peelingoch však musíte počítať s dlhším obdobím rekonvalescencie - koža je dlhšie začervenaná, opuchnutá, objavujú sa na nej pľuzgiere, olupuje sa, a to môže trvať po dobu jedného až dvoch týždňov.
Pred alebo po chemickom peelingu Vám preto môže profesionál odporučiť preventívne užívanie antivirotík, a to najmä ak máte tendenciu k tvorbe oparov.
Na čo sa hlbšie typy peelingov hodia?
Na pleť výrazne poškodenú UV lúčmi a s výraznejšími vráskami, prípadne s hlbšími jazvami po akné a rozšírenými pórmi.
Hĺbkové peelingy využívajú najsilnejšiu koncentráciu aktívnych látok, a ako ich názov napovedá, cielia na redukciu najhlbších vrások, na zjednotenie farebného tónu pleti a odstránenie výrazných pigmentácií. Viditeľne zlepšujú vzhľad nosolabiálnych rýh, fajčiarskych vrások nad hornou perou alebo hlbších vrások na čele. Pretože sa jedná o skutočne hĺbkové ošetrenie, možno pred jeho vykonaním aplikovať tiež lokálnu anestéziu.
Pripravte sa na peeling
Pre najlepšie výsledky peelingu je vždy dobré vybaviť sa produktami, ktoré pleť na peeling najprv pripravia, a po jeho podstúpení urýchlia jej regeneráciu.
Čo sa týka prípravnej starostlivosti o pleť, voľte také aktívne látky, ktoré urýchlia obnovu buniek kože, čo v dôsledku urýchli jej hojenie. Zvoľte preto produkty s vitamínom C a vitamínom A, medzi najvhodnejšie patria koncentrované séra. V prípade vitamínu C napríklad základné sérum C-Tetra, prípadne jeho intenzívnejšiu verziu C-Tetra + Intense, prípadne Pure C15 alebo Super C30, podľa toho, či je vaša pleť na aplikáciu vitamínu C zvyknutá.
V prípade vitamínu A môžete voliť klasiku - retinolové séra Retinol 3TR alebo intenzívnejšie, prípadne séra retinalová, teda Crystal Retinal s rôznou intenzitou.
Rovnako ako v prípade vitamínu C platí, že intenzitu by ste mali voliť podľa toho, či a ako je vaša pleť privyknutá na aplikáciu daného vitamínu. So starostlivosťou by ste mali začať aspoň 14 dní pred plánovaným ošetrením, aplikáciu vitamínu A a vitamínu C však odporúčame na prevenciu starnutia pleti v rámci protivráskovej filozofie CSA bez ohľadu na to, či plánujete podstúpiť chemický peeling alebo nie.
Prečítajte si o tom v článku o boji proti vráskam:
Vďaka filozofii CSA budete vyzerať o desať rokov mladšie. O čo ide? Filozofia CSA je najnovším počinom britskej firmy Medik8. Kombinuje v sebe ochranu pred slnečným žiarením s vitamínmi A a C.
Pretože sa pleť po peelingu, v závislosti na jeho intenzite, môže olupovať, svrbieť alebo byť začervenaná, je nutné myslieť aj na starostlivosť po ošetrení. Tá by mala pleti zaistiť obnovu kožnej bariéry, hydratáciu, protizápalové účinky a upokojenie. Po peelingu teda odporúčame zinkovú masku Ultimate Recovery, ktorá okamžite upokojuje a zjemňuje namáhanú pokožku, číslom dva by potom mal byť krém z rovnakej série, a to Ultimate Recovery Intense.
Po zákroku by ste aj napriek podráždeniu pleti nemali rezignovať na jej čistenie, ktoré by malo byť síce dôkladné, ale zároveň aj jemné. Na to poslúži jemný, upokojujúci čistič s chlorofylom Calmwise Soothing Cleanser. Novo odhalenú vrstvu pleti je tiež potrebné chrániť pred UV lúčmi, aby nedošlo k vzniku hyperpigmentácie. Vzhľadom k minimálnej dráždivosti je vhodná fyzikálna širokospektrálna ochrana Physical Sunscreen, ktorá je založená na účinnosti oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého.
Pretože pleť býva po chemickom peelingu presušená, úľavu jej prinesie hydratácia kyselinou hyalurónovou, napríklad tou v sére Hydr8 B5, ktoré okrem nej obsahuje kyselinu pantoténovú. Sérum je ľahké, rýchlo sa vstrebáva a nemastí, na pleti neutvára nepriedušný film, čím podporuje jej rýchlejší zahojenie.
Využiť môžete napríklad kompletný balíček produktov Medik8 určený na starostlivosť o pleť po dermokozmetickom ošetrení:
Kyselina hyalurónová proti vráskam a na hydratáciu. Ako omladzuje pleť?
Aj keď je kyselina hyalurónová obľúbenou zložkou kozmetických produktov aj doplnkov stravy, je predovšetkým prirodzenou súčasťou ľudského organizmu. Okrem toho má jednu výnimočnú vlastnosť - priťahuje k sebe veľké množstvo vody, dokonca až tisícnásobok svojej váhy. V koži potom priebežne navyšuje jej hydratáciu a dodáva jej svieži vzhľad a pružnosť.
Máte radi sladké? Vytvárate si vrásky
Za hlavnú príčinu vzniku vrások a starnutia pleti býva považované UV žiarenia, ktoré sa na ňom podieľa medzi 70 až 80%. Ani glykácia však nie je bez viny, na starnutie pleti sa podieľa zhruba z 10 až 20%. Čo to glykácia je, ako v tele vzniká a ako ju redukovať? Omladenie pleti zvládnete v pohode správnou starostlivosťou.
Antioxidácia pleti s copper PCA je ideálna proti vráskam aj akné
Výraz antioxidácia pleti sa v súvislosti s vráskami objavuje čoraz častejšie. Zoznámte sa s tým, ako môžu pleť poškodiť voľné radikály a ako proti ich negatívnemu pôsobeniu môže zakročiť aktívna látka copper PCA.
Bobule nie sú len chutné. Chránia pleť a odstraňujú vrásky
Kto ide s aktuálnym trendom zdravého stravovania, určite si niekoľkokrát do týždňa dopraje rôzne druhy bobúľ. Tie sú nabité vitamínmi, minerálmi, antioxidantmi a ďalšími zdraviu prospešnými látkami, a organizmu len prospievajú. Benefity ale prinášajú aj pleti pri topickej aplikácii.
Ako doručiť peptidy do kože, aby vás zbavili vrások? Špeciálnym systémom
Peptidy sú v kozmetických produktoch pomerne bežnou zložkou s mnohými preukázanými účinkami na pleť. Problematické býva však ich doručenie do pleti do miesta pôsobenia. Pretože sa jedná o väčšie molekuly hydrofilného charakteru, pre svoju najvyššiu účinnosť potrebujú špeciálny systém doručenia, ktorý im pomôže prestúpiť vrchnou vrstvou kože stratum corneum a zaistí to, že ich efektivitu nezníži ich obmedzená penetrácia do pleti.