Tajomne znejúca látka pycnogenol sa získava z extraktu borovice morskej. Na ľudský organizmus má veľmi pozitívny vplyv, z ktorého môžu ťažiť dámy (podporuje mladistvý vzhľad pleti) i páni (podporuje mužskú plodnosť a pôsobí proti erektilnej dysfunkcii).
Pycnogenol je aktívna látka, ktorá sa derivuje z borovice morskej. Avšak nie len tak z hocijakej, ale z borovíc vo francúzskom Biskajskom zálive neďaleko "vinárskej Mekky" Bordeaux. Ide o zmes aktívnych bioflavonoidov, takých ako sa nachádzajú v čerstvom ovocí a zelenine. Už pár desiatok rokov sa vedci zameriavajú na to, ako ďaleko pycnogenol pozitívne ovplyvňuje ľudský organizmus.
Klinické skúšky potvrdili, že pôsobí protizápalovo, zlepšuje krvný obeh a má
antioxidačné vlastnosti. Proti oxidačnému stresu pôsobí tak, že "vyhľadáva" reaktívne druhy kyslíka a dusíka (
voľné radikály), ktorých zneškodňuje mimoriadne širokú škálu. Je totiž známe, že spôsobujú bunkové poškodenie a môžu sa podieľať na rozvoji
predčasného starnutia a ďalších ochorení.
Pycnogenol obsahuje malé aj veľké molekuly
flavonoidov, ktoré sú vďaka tomu organizmom využiteľné vo veľkej miere. Malé molekuly prenikajú bunkami a chránia ich zvnútra, veľké molekuly pôsobia liečebne v krvnom riečisku.
Pycnogenol obsahuje oligomerické prokyanidy (OPC). Sú to práve ony, ktoré majú protizápalové, antioxidačné, protivírusové a antimikrobiálne vlastnosti.
Na čo všetko sa pycnogenol používa?
Jeho použitie je naozaj široké. Nachádza využitie pri liečbe problémov krvného obehu, astmy, zvonenia / pískania v ušiach, vysokom krvnom tlaku, bolestiach svalov, osteoartróze, diabetu, ADHD, endometrióze, menopauze, bolestivej menštruácii, erektilnej dysfunkcii a retinopatii (ochorenie očí).
Preventívne pôsobí proti ochoreniu kardiovaskulárnej sústavy (vrátane vzniku varixov a mŕtvice), rovnako ako jeho príbuzný, fytonutrient
resveratrol. Vedľa toho znižuje nebezpečnú oxidáciu "zlého" LDL cholesterolu a čo bude zaujímať hlavne dámy, znižuje množstvo tuku, ktoré sa ukladá do tukových buniek. Predpokladá sa, že zlepšuje isté metabolické procesy a posilňuje imunitný systém.
Využíva sa tiež pre spomalenie procesu starnutia, zachovanie zdravej
kože, zlepšenie vytrvalosti a pre podporu mužskej plodnosti. Napomáha vyživovať mozgové bunky, a tým pádom zlepšuje ich fungovanie, čo sa prejavuje najmä na pamäti.
Navyše flavonoid katechín a taxifolin podporujú syntézu oxidu dusnatého. Ten pôsobí ako relaxant na hladkosvalové bunky v stenách ciev (vasorelaxační účinok), najmä okolo srdca, v obehových cievach a pľúcach. Dochádza tak k zlepšeniu krvného obehu. Popri týchto flavonoidov obsahuje pycnogenol ešte mnohé ďalšie fytonutrienty.
Štúdie preukázali: Dokáže omladiť pleť
V poslednej dobe sa veľká pozornosť zameriava na to, ako výživové doplnky môžu ovplyvňovať kvalitu pleti. Nedávno sme sa v
Magazíne krásy rozpisovali, ako pôsobí ústna konzumácia
kyseliny hyalurónovej.
Prečítajte si o tom článok!
Dnes sa však zaoberáme antioxidantom pycnogenolom a jeho vplyvom na kvalitu pleti. A pretože výsledky sú naozaj ohromujúce, dovolíme si vám predstaviť hneď dve štúdie.
Lepšia elasticita a hydratácia
Prvá z nich sa zaoberala vplyvom konzumácie výživového doplnku s pycnogenolom na dvadsať žien po menopauze po dobu 12 týždňov. To, že išlo o ženy po menopauze, je dôležité. Práve v tomto období totiž v pleti začína rapídne ubúdať kyselina hyalurónová,
kolagén i
elastín, teda bielkoviny nutné pre mladistvo vypnutý vzhľad pleti bez
vrások.
Stav pleti žien bol vyhodnocovaný pred začatím suplementácie, počas nej i po nej s využitím neinvazívnych biofyzikálnych metód vrátane korneometrie, kutometrie, visioscanu (skenera pre snímanie vzhľadu), ultrazvukovej analýzy, biopsie a následného vyšetrenia PCR.
Nielen, že bol pycnogenol u všetkých žien bez problémov tolerovaný, ale významne zlepšil
hydratáciu a
elasticitu pleti. Bolo to viditeľné najmä u žien, ktoré mali pred začiatkom štúdie suchú pleť. Zlepšenie kvality pleti sprevádzalo zvýšenie syntézy jedného z enzýmov v mRNA, ktorý je kľúčový pre syntézu kyseliny hyalurónovej v pleti, a syntézy kolagénu.
Toto zvýšenie syntéz molekúl v medzibunkovej hmote (kyselina hyalurónová, kolagén) je pravdepodobne priamo dôvodom, prečo kvalitu pleti konzumácia pycnogenolu zlepšila. Možno tak otvorene tvrdiť, že konzumácia pycnogenolu je schopná zvrátiť klinické známky starnutia kože.
Jemnejšia a elastickejšia pleť
Druhá zo štúdií bola navyše dvojito zaslepená, kontrolovaná placebom. Zaoberala sa najmä vplyvom pycnogenolu a ďalších orálne konzumovaných aktívnych látok na elasticitu a hrubosť pleti. Podieľalo sa na nej 62 žien vo veku 45 - 73 rokov. Okrem pycnogenolu boli ženám podávané aj
vitamín C a
vitamín E, karotenoidy,
selén,
zinok, aminokyseliny a glykosaminglykány.
Meranie optickým kutometrom preukázalo štatisticky výrazné zlepšenie elasticity pleti o 9% po šiestich týždňoch konzumácie výživového doplnku v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo. Čo sa týka pleti, došlo k jej zjemneniu o 6% v porovnaní s kontrolnou skupinou po dvanástich týždňoch liečby (vyhodnocované s využitím trojdimenzionálneho mikrotopografického zobrazenia).