Odstráňte mílie v očnom okolí. Nadobro! Poznáme aj najlepšiu prevenciu ich vzniku
Publikované:29.1.2017
Mílie v očnom okolí dokážu potrápiť. Je zložité sa ich zbaviť, a čo horšie, keď už sa do ich odstraňovania sami pustíme, často skončíme s pleťou síce bez "bielych bodiek", ale za to s poškodenou.
Mílie je označenie pre malé, tvrdé, biele pupienky, ktoré sa môžu v krajných prípadoch zapalovať či opúchať. Zvyčajne ich, však žiadny z týchto javov nesprevádza. Akonáhle sa raz (väčšinou na tvári) objavia, nijako dramaticky sa nemenia. "Objaviť" sa môžu komukoľvek - dojčatám, u ktorých sú veľmi časté, teenagerom i dospelým. A na tvári môžu vydržať pokojne aj niekoľko týždňov až mesiacov!
Najčastejším miestom, kde sa mílie objavujú, je oblasť očného okolia. Tu tiež bývajú veľmi odolné voči odstráneniu. Pri ich eliminácií je navyše potrebné postupovať v tejto lokalite obzvlášť obozretne, pretože koža tu je veľmi tenká a náchylná k poškodeniu.
Čo v oblasti pod očami mílie vôbec spôsobuje?
Mílie vznikajú v momente, keď sa odumreté kožné bunky namiesto, aby sa od kože odlúčili, zhluknú a uviaznu pod povrchom kože, čím zapríčinia vznik malých, tvrdých cýst. Tie nie sú nijako bolestivé, ani nezapríčiňujú vznik trvalých jaziev ako napríklad akné, ale sú len vizuálnou vadou na kráse.
Keď vylúčime dojčenské mílie, dospelých postihujú dva typy mílií, a to primárne a sekundárne.
Primárne mílie sú bežnejšie, a je to ten istý typ, ktorý sa objavuje aj na pleti novorodencov. Vznikajú v dôsledku odumretých buniek, ktoré uviaznu v stenách pórov a nemožno ich správne odlúčiť.
Sekundárne milie sa objavujú v dôsledku infekcie ako napríklad herpesu pleti, ktorá spôsobí pľuzgieriky a vlastné poškodenia stien kožných pórov. Poškodenie pleti spôsobené spaľovaním alebo niektorými typmi laserových ošetrení môže mať tiež za následok vznik sekundárnych mílií.
Na vzniku mílií sa podieľa aj slnečné žiarenie, respektíve poškodenie pleti ultrafialovým žiarením, ktoré robí pleť hrubou a tuhou. Pre takúto pleť je zložitejšie odumreté kožné bunky riadne odlúčiť zo svojho povrchu. Upchaté póry potom zapríčinia vznik mílií, ktoré na pleti pretrvajú až do momentu, kedy ich odstránite.
Ako sa zbaviť mílií okolo očí?
Mílie pod očami často zmiznú aj bez vonkajšieho zásahu, takže jednou z možností je aj vyčkať. Lenže čakanie nie je pre každého, navyše keď je občas potrebné čakať v rade mesiacov, než sa miliám "uráči" zmiznúť ...
Pretože mílie vznikajú z nedostatočnej prirodzenej exfoliácie pleti, prvým pomocníkom môžu byť práve exfolianty, ako napríklad kyselina salicylová (BHA). Jej pravidelným používaním už počas krátkej doby docielite výrazného zlepšenia stavu. Sama o sebe navyše podporuje "rozpustenie" mílií ako takých a preventívne pôsobí proti ich ďalšiemu formovaniu.
Ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť mílií, je aplikácia retinolu. Ten ovplyvňuje ako spôsob vzniku nových kožných buniek, tak mieru exfoliácie odumretých, má vplyv aj na ich priechod kožnými póry. Znižuje tak riziko upchatia pórov v oblasti očného okolia, a tým pádom redukuje aj riziko vzniku mílií na minimum.
RETINOL 3TRVitamínové sérum obsahujúce Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky. Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii.40 €
Chemické peelingy, ktoré využívajú alfa-hydroxykyseliny ako je napríklad kyselina glykolová alebo beta-hydroxykyseliny ako kyselina salicylová tiež môžu uľaviť od mílií, avšak ich aplikácia v oblasti citlivého očného okolia je problematická. Ak sa teda rozhodnete podstúpiť chemický peeling, potom jedine u profesionálne vyškoleného odborníka.
Môže aplikácia očných krémov zhoršiť mílie?
Veľa ľudí verí, že očné krémy, séra, podklady pod očné tiene, kontúrovacie ceruzky či dokonca korektory aplikované na oblasť očného okolia sú príčinou vzniku mílií. To je však vysoko nepravdepodobné! Dôvodom pre toto tvrdenie je fakt, že sa objavujú ako u malých detí, tak u mužov, teda skupín populácie, u ktorých je používanie podobných produktov takmer vylúčené.
Čo sa týka dekoratívnej kozmetiky, pokiaľ ju dôsledne odličujete (čo my dôrazne odporúčame), podiel na tvorbe mílií je vylúčený. U produktov starostlivosti o pleť ako sú očné krémy a séra je súvislosť tiež nepreukázaná, tieto produkty naopak často obsahujú skôr látky pôsobiace proti problémom s pleťou.
Sú tie biele bodky milie, alebo niečo iné?
Ak sa vám na pleti na očných viečkach a okolo očí objavujú pupienky, ktoré sú zafarbené mierne dožlta, nejedná sa o mílie, ktoré majú typicky bielu farbu, ale o iný problém - pravdepodobne o xantómy. Tieto vyrážky sa zvyčajne objavujú o osôb s vysokým cholesterolom alebo vysokou hladinou triglyceridov. Ak máte pocit, že máte xantóm, potom sa obráťte na svojho lekára, ktorý vám pri odberoch krvi zmeria ich hladiny. Vysoký cholesterol a triglyceridy totiž môžu mať za následok aj mnohé horšie zdravotné ťažkosti ako zažltnuté pupienky na pleti. Pozor, xantom sa môže objavovať zároveň s míliami!
Na rozdiel od akné sú milie tvrdé a "vytláčanie" na nich nemá takmer žiadny alebo vôbec žiadny vplyv. Na rozdiel od akné sa tiež objavujú v lokalitách, kde nie sú aktívne mazové žľazy. Ďalšou odlišnosťou mílií od akné je fakt, že nijako nebolia, nemajú tendenciu sa zapalovať či hnisať.
Najlepšia prevencia mílií:
Každodenná ochrana pleti pred ultrafialovým žiarením: Voľte minimálne SPF 15. Prečo je tak dôležité? Sekundárne mílie predsa vznikajú z poškodenia pleti slnečným žiarením!
Ochranná kožná bariéra, kožný plášť, kožný film či hydrolipidová vrstva - niekoľko označení toho istého - vrchnej vrstvy pleti, ktorá pleť chráni pred negatívnymi vplyvmi prostredia. V jej ochrane hrá doslova kľúčovú úlohu!
Hyperpigmentácia alebo nadmerná pigmentácia, starecké, slnečné alebo pečeňové škvrny, melazma - to je niekoľko označení jedného a toho istého - tmavých škvŕn, ktoré sa objavujú na pleti. Farebný tón pleti ani farba kože nehrá úlohu, v tomto je hyperpigmentácia úplne rovnocenná, objaviť sa môže skrátka u každého.
Odborníci vzývajú probiotiká už roky kvôli pozitívnemu účinku na črevnú mikroflóru, či už vo forme výživových doplnkov alebo ich konzumáciou napríklad v podobe kefíru či kombuchy. Pre ešte lepšie výsledky však teraz dermatológovia a kozmetičky odporúčajú aplikáciu probiotík priamo na pokožku.