Zima je najlepší čas na to začať bojovať proti hyperpigmentácii. Tak sa pridajte!

Zima je najlepší čas na to začať bojovať proti hyperpigmentácii. Tak sa pridajte!

Hyperpigmentácia alebo nadmerná pigmentácia, starecké, slnečné alebo pečeňové škvrny, melazma - to je niekoľko označení jedného a toho istého - tmavých škvŕn, ktoré sa objavujú na pleti. Farebný tón pleti ani farba kože nehrá úlohu, v tomto je hyperpigmentácia úplne rovnocenná, objaviť sa môže skrátka u každého.

Hyperpigmentáciu má na svedomí ultrafialové žiarenie, ktoré stimuluje pigmentové bunky melanocyty v epidermis k produkcii kožného farbiva melanínu. Vďaka produkcii melanínu sa pleť stmavuje a áno, my sa opaľujeme. Lenže keď je produkcia melanínu nadmerná a opakovaná, môže dôjsť k tomu, že tmavé škvrny na našej pleti už zostanú. A tak vzniká hyperpigmentácia.
 
Najviac problematické je to, že väčšina tmavých škvŕn, ktoré sa na pleti objavia, začalo vznikať napríklad už pred dvadsiatimi rokmi. Zvyčajne totiž trvá minimálne desať rokov, aby sa poškodenie pleti slnečným žiarením prejavilo v podobe permanentných tmavých fľakov na koži. A každé ďalšie osvietenie UV žiarením ich ešte stmavuje a zhoršuje.
 

Nielen jeden pôvodca hyperpigmentácie

Medzi ďalšie príčiny vzniku hyperpigmentácie patrí príliš veľký žiar, ktorý môže tiež spustiť produkciu melanínu. Aj keď svoju pleť chránite ako môžete pred ultrafialovým žiarením, zaskočiť vás môže teplo. Výrazné teplo totiž dokáže úplne rovnako vybudiť melanocyty k produkcii melanínu.
 
zbavte sa hyperpigmentácie
 
Druhou veľmi významnou príčinou sú hormonálne zmeny - či už ako dôsledok užívania hormonálnej antikoncepcie alebo po tehotenstve. Rovnako tak môže nadmerná pigmentácia prameniť z poranenia pleti. Predstavte si, keď si "dorýpete" pupienok. Často po ňom zostane červeno-hnedá jazvička, ktorá nie a nie zmiznúť, aj keď sa ju snažíte poriadne vyživiť vitamínom E alebo iným produktom na jazvy po akné. Ale viete, prečo nezmizne? Pretože to nie je jazvička po akné, ale pozápalová hyperpigmentácia, ktorá sa objavuje na pleti v mieste poškodenia či zápalu ...
 
Prečo by vás vôbec mala nadmerná pigmentácia zaujímať? No minimálne preto, že vás tmavé škvrny na pleti robia opticky staršie! Dokonca staršie, než robia bežné vrásky a jemné linky.
 

Múdre produkty vám pomôžu

Preto je vhodné zamerať sa na produkty, ktoré proti hyperpigmentácii bojujú. Väčšinou sa nejedná vyložene o "bieliace" produkty, ale také produkty, ktoré podporujú exfoliáciu pleti - vďaka nej dôjde k odstráneniu vrchných odumretých kožných buniek, vrátane tmavých škvŕn, a pleť tak získa rozjasnený vzhľad. Okrem toho tieto produkty cielia na miesta, kde sa produkuje melanín, a pozastavujú jeho produkciu. Dôsledkom je redukcia tmavých škvŕn.
 
Ak sa zameriate na odstránenie tmavých škvŕn a to, aby vaša pleť bola svetlá a prežiarená, nemusíte sa už starať o vrásky či jemné linky, mladistvý vzhľad bude samozrejmosťou.
 

Pravidlá odstránenia nadmernej pigmentácie

1. trpezlivosť

Pretože tmavé fľaky na pleti nevznikli počas jedného dňa, nejde ich ani počas pár dní odstrániť. U väčšiny produktov je potrebné ich dôsledne používať aspoň štyri týždne, aby sa ich účinok prejavil ... Aj keď našu novinku, ultradepigmentačné sérum White Balance Brightening Serum.
 

2. dôslednosť

Je síce pekné, že si nakúpite plno produktov proti hyperpigmentácii alebo dokonca podstúpite kozmetická ošetrenie, ale kým nebudete maximálne dôslední v každodennom používaní SPF, tak je každá aktivita zbytočná. Hyperpigmentácia totiž neustále "čaká" v pleti na to, aby sa mohla po ožiarení ultrafialovými lúčmi zase vyšplhať na povrch kože. Tak ju nenechajte!
 

3. kvalitný pomocníci

Hyperpigmentácia nikdy sama nezmizne, je potreba jej trošku pomôcť. A akí sú pre vás najlepší pomocníci?
 

Blokátor pigmentu

Existuje mnoho rôznych typov látok, ktoré blokujú produkciu melanínu, a vďaka tomu pôsobia proti formovaniu tmavých škvŕn. Patria medzi nich tyrozinázové inhibítory (napríklad známy hydrochinón, kyselina kojová), ktoré blokujú aktivitu enzýmu tyrozinázy, ktorý je pre produkciu melanínu nevyhnutný.
 
Potom existujú tzv. PAR-2 ​​inhibítory ako je niacínamid alebo sójový olej, ktoré znižujú pohyb a distribúciu melanozómov, čo vedie k zosvetleniu existujúcej pigmentácie.
 
Blokátor pigmentu je vhodné používať každé ráno aj večer na vyčistenú pleť alebo podľa inštrukcií u produktu.
 

Exfoliátor

Exfoliácia je pre mladistvo rozžiarenú pleť nutná. Vyberajte, ale na chemickej bázy, teda s využitím jemných AHA a BHA kyselín, ktoré vás zbavia odumretých kožných buniek aj s nežiaducim melanínom. Poobzerajte sa po látkach ako je kyselina glykolová, kyselina mliečna, citrónová či salicylová. Hodiť sa vám bude aj retinol! Exfoliátor môže mať podobu tonera, séra, pleťového krému aj produktu na čistenie pleti, nenechajte sa zmiasť.
 
Ak je koncentrácia kyselín v produkte nízka, bez obáv ho môžete používať každý deň. Ak je však vyššia, zostaňte u frekvencie používania dvakrát až trikrát do týždňa. Ak by ste totiž exfoliovali príliš, mohlo by dôjsť k podráždeniu pleti, vzniku zápalu ... a vzniku hyperpigmentácie!
 
Vyskúšať môžete aj profesionálne ošetrenie, teda hlbší chemický peeling. Napríklad peeling WhitePeel je priamo určený na ošetrenie pleti, ktorú trápi hyperpigmentácia. Túto procedúru však musíte podstúpiť u odborníka, pretože sami by ste si kvôli silnejšej koncentrácii aktívnych látok mohli naopak ublížiť. Teda nie sebe, ale skôr svojej pleti.
 

Prípravok s SPF a fyzikálne ochranou

Oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý sú trefa do čierneho! Táto minerálna (fyzikálna) ochrana pred slnečným žiarením totiž pleť chráni výraznejšie, než samotná ochrana chemická. Prípravok používajte skutočne každý deň, po aplikácii blokátora pigmentu, však pred nanesením make-upu. Ochrana pred UV žiarením sa vám bude hodiť nielen ako prevencia hyperpigmentácie, ale tiež ju využijete po exfoliáciu. Pleť je totiž po exfoliácii či používanie retinolu náchylnejšie na spálenie a poškodenie slnečným žiarením.
Vedľa toho siahnite tiež po topicky aplikovaných antioxidantoch, ktoré proti vzniku tmavých škvŕn tiež bojujú. Ako najúčinnejší sa potom javí topicky aplikovaný vitamín C.
Staršie články:
Prečítajte si presný návod ako odstrániť mílie!
Problémy s pleťou30.10.2016

Prečítajte si presný návod ako odstrániť mílie!

Tieto malé biele "bodky" na tvári sú dosť urputné. Ale my pre vás máme krok za krokom návod, ako sa ich zbaviť. Bez bolesti a bez jaziev!

Probiotiká vám pomôžu zbaviť sa akné. Musíte si ich však dať, nielen na jedlo či pitie, ale rovno aj na pleť
Problémy s pleťou29.10.2016

Probiotiká vám pomôžu zbaviť sa akné. Musíte si ich však dať, nielen na jedlo či pitie, ale rovno aj na pleť

Odborníci vzývajú probiotiká už roky kvôli pozitívnemu účinku na črevnú mikroflóru, či už vo forme výživových doplnkov alebo ich konzumáciou napríklad v podobe kefíru či kombuchy. Pre ešte lepšie výsledky však teraz dermatológovia a kozmetičky odporúčajú aplikáciu probiotík priamo na pokožku.

Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť čiernych kruhov pod očami. Nadobro!
Problémy s pleťou19.10.2016

Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť čiernych kruhov pod očami. Nadobro!

Tmavé kruhy pod očami môžu mať mnoho príčin, od dedičnosti cez alergiu až po zlú životosprávu alebo nedostatok spánku.

Poznáte najčastejšie príčiny „dospelého akné“?
Problémy s pleťou14.10.2016

Poznáte najčastejšie príčiny „dospelého akné“?

Akné bohužial nie je z ďaleka záležitosť len puberťákov a môže sa objaviť i vo vyššom veku. Preto je vhodné poznať jeho najčastejšie spúšťače.

Prečo vám cukor prirába vrásky?
Problémy s pleťou12.10.2016

Prečo vám cukor prirába vrásky?

Slovo glykácia možno ešte nepoznáte. Ale vedzte, že s tým, aká pozornosť sa tomuto fenoménu začína venovať, sa s ním zoznámite čoskoro. A jej následky možno nevedomky vnímate na svojej koži už teraz!