Prečítajte si: Najčastejšie dôvody, prečo vypadávajú vlasy
Dôvodov, prečo vlasy vypadávajú, je mnoho. Vplyv majú rôzne ochorenia, hormóny, ale aj zlá strava či starostlivosť.
Životný cyklus vlasu sa delí do troch fáz:
- Anagénna - aktívny rast vlasu trvajúci od dvoch do šiestich rokov
- Katagénna - prechodná fáza, ktorá trvá od dvoch do troch týždňov
- Telogénna - oddychová fáza trvajúca od dvoch do troch mesiacov, na konci ktorej vlas vypadne, je nahradený novým vlasom a vlasový cyklus začína znovu od začiatku
Navyše vypadávanie vlasov môže mať príčinu v týchto stavoch:
- Involučná alopécia je prirodzený stav, keď sa vlasy starnutím stenčujú. Viac vlasov zároveň prechádza do telogénnej fázy, a zvyšné vlasy sú kratšie a je ich menej.
- Androgénna alopécie je geneticky podmienený stav, ktorý môže postihovať mužov aj ženy. U mužov sa nazýva mužské plešatenie (male pattern baldness) a objaviť sa môže už v období puberty alebo okolo dvadsiateho roku života. Typické sú pre ňho ustupujúce línie vlasov a postupné miznutie vlasov od koruny a prednej línie. Ženy postihuje ženské plešatenie (female pattern baldness) zvyčajne až okolo štyridsiateho roku veku a je pre neho typická strata vlasov na celom skalpe, pričom najviac je úbytok vlasov pozorovateľný na korune hlavy.
- Alopécia areata sa zvyčajne objavuje náhle a má za následok vznik lyzín, najmä u detí a mladých dospelých. Vyvinúť sa môže dokonca aj v alopéciu totalis, teda kompletnú stratu vlasov. U 90% osôb postihnutých alopéciou areata však dochádza počas niekoľkých rokov k zlepšeniu stavu a opätovnému návratu vlasov.
- Alopécia universalis spôsobuje stratu všetkého telesného ochlpenia, vrátane obočia, rias a pubického ochlpenia.
- Trichotillománia sa najčastejšie objavuje u detí a je následkom psychologickej poruchy. Dieťa si v jej prípade samo vytrháva vlasy.
- Telogénne efluvium je dočasná strata vlasov spôsobená zmenami v rastovom cykle vlasu. Dôjde k nej, keď zároveň vstúpi veľký počet vlasov do telogénnej fázy, čo má za následok ich vypadávanie a stratu objemu účesu.
- Jazviaca alopécia má za následok trvalú stratu vlasov. Zápalové ochorenia kože a ďalšie kožné problémy často spôsobujú jazvy, ktoré znižujú alebo úplne bránia schopnosti vlasu regenerovať. Vinníkmi môžu byť aj žehličky na vlasy a príliš tesný cop.
Čo spôsobuje vypadávanie vlasov?
Lekári si nie sú stále istí, prečo sú niektoré vlasové folikuly programované ku kratšiemu životnému cyklu ako iné. Každopádne ale vieme, aké faktory sa na vypadávaní vlasov podieľajú:
- Hormóny, najmä abnormálna hladina androgénov (mužské pohlavné hormóny produkované mužmi i ženami)
- Gény od otca aj matky môžu ovplyvňovať predispozície k mužskému či ženskému plešateniu
- Stres, choroby a pôrod môžu mať za následok dočasnú stratu vlasov, rovnako ako mikroorganizmy môžu spôsobiť typ plešatenia zvaný dermatofytóza
- Chemoterapia, lieky na riedenie krvi, beta-blokátory na kontrolu krvného tlaku aj hormonálna antikoncepcia a ďalšie lieky môžu mať za následok dočasnú stratu vlasov
- Popáleniny, zranenia a laserové žiarenie môžu tiež vyústiť v dočasnú stratu vlasov, pričom sa normálny rast vlasov obnoví po zahojení zranení. Nesmie sa však vytvoriť jazva, v tom prípade už vlasy z oblasti nikdy nevyrastú
- Autoimunitné ochorenia môžu spôsobovať alopéciu areata, pri ktorej imunitný systém z neznámeho dôvodu napáda vlasové folikuly. U väčšiny ľudí vlasy dorastajú späť, hoci môžu byť dočasne veľmi jemné a svetlejšej farby, než sa ich pevnosť a farba úplne vráti
- Kozmetické procedúry ako príliš časté umývanie vlasov zle zvolenými produkty, trvalá, odfarbovanie a farbenie vlasov sa môže podieľať na celkovom stenšení vlasov, pretože ich oslabuje a robí náchylnejšie k lámaniu. Rovnako tak pevne utiahnuté copy či používanie kulmy môžu vlasy poškodiť a lámať. K plešateniu však z týchto dôvodov našťastie zvyčajne nedochádza. Vo väčšine prípadov vlasy dorastú normálne, ak sa vyhnete pôvodcom problému. Veľmi výrazné poškodenie však môže spôsobiť vznik permanentných lysinek.
- Príliš veľa slnka môže spôsobiť zvýšenú lámavosť a rozštiepené konečky vlasov. Najčastejšie sa tento problém objavuje u osôb s blond či sivými vlasmi. Okrem toho v prípade už chýbajúcich vlasov môže dôjsť k výraznému spáleniu vlasovej časti hlavy
- Zdravotné komplikácie ako ochorenie štítnej žľazy, lupus, diabetes, nedostatok železa, poruchy príjmu potravy a anémia môžu byť príčinou straty vlasov. Vo väčšine prípadov, ak sa lieči zdravotný stav, dochádza aj k zlepšeniu stavu vlasov
- Nevyvážená strava s nedostatkom bielkovín alebo extrémne nízkym príjmom kalórií môže spôsobiť dočasné vypadávanie vlasov.
Prečo vám padajú vlasy? Na vine môže byť nedostatok vitamínov a živín
Vlasy môžu nadmerne padať z mnohých dôvodov. Dôvodom bývajú hormóny, dedičnosť, stres alebo dokonca lieky. Častou príčinou je však nesprávna strava a nedostatok dôležitých živín.
Prečo mi na jaro padajú vlasy?
Sezóna padania vlasov nás postihuje najviac na jeseň a na jaro. Namiesto straty 50 až 100 vlasov denne, čo je bežne každodenná strata, s ktorou tak nejak musíme počítať, sa môže stať, že vlasov stratíme oveľa viacej. Dobrá správa na koniec? Toto vypadávanie vlasov nie je navždy.
10 jedál, ktorá si dajte na obed, aby ste mali krásne a zdravé vlasy
Losos pre žiarivé vlasy, jogurt pre ich rast a mäso proti padaniu vlasov ... Niektoré potraviny a živiny majú na vlasy priamo magický vplyv.
Trápi vás padanie vlasov alebo ich nezdravý vzhľad? Pravdepodobne máte nedostatok niektorých živín
Krásne a pokiaľ možno husté vlasy by chcel mať asi každý. Lenže matka príroda nebola, čo sa vlasov týka, ku každému rovnako štedrá. Poďme sa teda pozrieť, ako môžete svojim vlasom pomôcť stravou. Presne totiž vieme, akú výživu vaše vlasy potrebujú. Čo by vám teda nemalo chýbať?
Vypadávajú vám vlasy? Riešte tento problém i ďalší rok
Stratu vlasov môžete pozorovať z mnohých dôvodov. Na vine môže byť napríklad nedostatok živín, problémy so štítnou žľazou alebo menopauza. Ak je príčinou padania vlasov zdravotný stav, tak je potrebné jeho príčiny skutočne liečiť vhodnými liekmi.