Vitamíny v tehotenstve. Prečítajte si, ktoré potrebujete a ktoré vám možno chýbajú
Vitamíny pre tehotné hrajú dôležitú úlohu, majú totiž vplyv na správny vývoj plodu, rovnako ako na zdravie nastávajúce mamičky. Získať ich možno z vyváženej stravy, čoraz častejšie ale budúce mamičky siahajú po výživových doplnkoch, u ktorých majú istotu, že splnia všetky výživové nároky organizmu.
Na príjem akých vitamínov v tehotenstve by si mali dať nastávajúce mamičky pozor?
Vitamín B12
2.5 - 6 mg
Dostatok vitamínu B12 je dôležitý pre všetkých, nielen pre tehotné. U žien je pre zdravie plodu treba, aby jeho hladina bola dostatočná pred počatím aj v čase tehotenstva.
U niektorých živín je veľmi zložité, takmer nemožné získať ich každý deň dostatočné množstvo zo stravy. Patrí medzi ne najmä kyselina listová a vitamín D, rovnako ako jód a práve vitamín B12.
Užívanie vitamínu B12 spolu s kyselinou listovou je účinnejšie ako samostatné užívanie kyseliny listovej čoby prevencii vrodených porúch ako je rázštep chrbtice (spina bifida) alebo anencefália, ktoré najmä v prípade druhej spomínanej nemusí byť zlučiteľná so životom.
Vitamíny pre tehotné by ženy mali užívať aspoň tri mesiace pred plánovaným počatím a následne aj počas prvých troch mesiacov tehotenstva.
Jód
150 - 250 mg
Deti žien, ktoré pred a počas tehotenstva neprijímali dostatočné množstvo jódu, sú podľa zistení britských vedcov náchylnejší k tomu mať nižšiu verbálnu inteligenciu, problémy s čítaním aj porozumením písaného textu.
Jód je kľúčový pre rozvoj mozgu, okrem toho je ho v organizme treba dostatočné množstvo aj pre produkciu hormónov. Naopak jeho nedostatok je jednou z hlavných, ak nie hlavnou príčinou vzniku poškodenia mozgu, ktorému sa dá vyhnúť. Objaviť sa môže hluchota a spomalenie vývoja dieťaťa. Nedostatok jódu v tehotenstve môže mať za následok aj potrat či predčasný pôrod.
Dve porcie morských rýb týždenne a k tomu tri porcie mliečnych produktov denne (pohár mlieka, jogurt, kúsok syra) pokryjú dennú potrebu jódu organizmu.
Selén
60 - 75 mg
Nedostatok selénu môže negatívne ovplyvniť imunitný systém a podľa názoru niektorých lekárov môže zvýšiť riziko samovoľného potratu. Ženy často prijímajú až o 30% selénu menej, než by podľa odporúčania lekárov mali.
Pritom nie je tak zložité ho do stravy zahrnúť, para orechy sú jeho významným zdrojom. Ak si ich dáte hrsť (asi 25g) denne, pokryje to nároky organizmu na túto živinu počas tehotenstva aj v období dojčenia.
Horčík
270 - 320 mg
Počas tehotenstva napomáha horčík budovať, ale aj opravovať a hojiť telesné tkanivá. Jeho nedostatok môže byť spätý so spomalením vývoja plodu a preeklampsiou. Počas tohto pre matku i dieťa nebezpečnom stave dochádza k prudkému rastu tlaku ženy, kedy môže dôjsť k zlyhaniu pečene a obličiek a kvôli zmenám v prietoku krvi v cievach placenty k ďalším poruchám rastu plodu v maternici.
Dobrým zdrojom horčíka sú rovnako ako v prípade selénu para orechy, pre pokrytie potrieb organizmu v tehotenstve i počas dojčenia taktiež postačí ona hrsť orechov denne. Okrem toho sa môžete spoľahnúť aj na minerálne vody s obsahom tohto minerálu.
Kyselina listová
400 - 600 mg
Kyselina listová patrí medzi vitamíny z B-komplexu a čo sa týka tehotenstva, patrí medzi najdôležitejšie živiny vôbec. Jej dostatočné množstvo pôsobí preventívne proti vrodeným poruchám nervového systému, ktoré ovplyvňujú zdravie a vývoj mozgu a miechy. Preventívne pôsobí tiež proti anémii.
Zo stravy získate kyselinu listovú zo zelenej listovej zeleniny, napríklad zo špenátu, mangoldu alebo rímskeho šalát či kelu. Ďalšími zdrojmi sú vajcia, zemiaky a celozrnné pečivo. Tie dokážu pokryť bežné denné požiadavky organizmu, teda asi 200 mg denne.
Pri snahe otehotnieť je však potrebné tento príjem navýšiť o ďalších 400 mg denne. Vhodné je preto zaradiť užívanie doplnkov stravy s dostatočným množstvom kyseliny listovej.
Vitamín D
10 mg
Nastávajúce mamičky potrebujú dostatok vitamínu D, aby nenarodenému bábätku odovzdali tento vitamín do zásoby. Počas prvých mesiacov života by v opačnom prípade mohlo dôjsť k poruchám tvorby kostí v dôsledku nižšieho obsahu minerálnych látok v nich, ktoré môžu vyústiť až do ich mäknutie. Dôjsť pritom môže aj k mäknutiu lebečných kostí. Objaviť sa tak môže ochorenie nazývané krivica (rachitída).
Medzi hlavné zdroje vitamínu D patria ryby bohaté na tuky ako losos, makrela a sardinky, ďalej potom vajcia. Najlepším spôsobom, ako získať vitamín D, však zostáva vystaviť svoju pleť slnečnému žiareniu aspoň na pätnásť minút denne. Aby ste mali istotu, že máte tohto významného vitamínu dostatok, vyberte doplnok stravy, ktorý vám v dennej dávke dodá 10 mg.
Riboflavín (vitamín B2)
1.4 - 2 mg
Riboflavín telo potrebuje, aby jeho bunky mohli vyrábať energiu. Bez jeho príjmu sa objavuje únava a malátnosť, v prípade tehotenstva môže dôjsť k zhoršeniu symptómov tehotenské anémie. Tehotné ženy ale riboflavínu často prijímajú málo.
Nie je pritom nič zložité ho zo stravy získať, stačí zaradiť aspoň tri porcie mliečnych produktov denne.
Železo
14 - 17 mg
V priebehu tehotenstva organizmus žien potrebuje utvoriť väčšie množstvo krvi, k čomu je nutné aj dostatočné množstvo železa. Nedostatok železa čiže anémia môže spôsobiť počas tehotenstva nejeden problém vrátane predčasného pôrodu. Železo je tiež dôležité, aby sa k plodu mohol dostať kyslík.
Dostatočné množstvo železa získate konzumáciou červeného mäsa, orechov (najmä kešu), zelenej zeleniny, sardiniek a strukovín. Pretože nedostatkom železa trpí nezanedbateľné percento žien i mimo tehotenstva, v stave očakávania odporúčajú niektorí lekári užívať aj doplnky stravy, ktoré zaistia jeho adekvátny príjem.
Vápnik
200 - 300 mg
Vápnik napomáha rastu kostí dieťaťa a pôsobí preventívne proti úbytku kostnej hmoty u matky. Napomáha tiež správnemu fungovaniu obehovej, svalovej a nervovej sústavy.
Medzi hlavné zdroje vápnika v strave patria mliečne produkty, tmavo zelená listová zelenina, mandle a morské ryby.
Užívanie každého doplnku stravy konzumujte so svojím obvodným lekárom, gynekológom alebo pôrodníkom.
Parabény v kozmetike môžu byť nebezpečné. Dokonca v nižších dávkach, než sa predpokladalo
Počuli ste už niekedy o parabénoch, tušíte, že by ste ich nemali používať, a že s nimi niečo nie je v poriadku, ale stále neviete čo presne? Alebo sa im naopak vyhýbate, ale skôr len tak pre istotu? Potom pre vás bude dobrým zdrojom informácií tento článok týkajúci sa parabénov v kozmetike a ich rizík.
Prečítajte si návod, ako predĺžiť riasy. Tým, čo jete
Husté, dlhé riasy nemá od prírody bohužiaľ každý. Najčastejšie sa preto uchyľujeme k riasenkám či umelým riasam ako k jedinému spôsobu, ako im pridať na objeme a dĺžke. Existujú pritom oveľa sofistikovanejšie riešenia, ako riasy skrášliť - správnou výživou.
Doplnky stravy na chudnutie: Je lepšie zelená káva alebo Griffonia?
Spôsobov, ako podporiť chudnutie, existuje veľa. Od diét, cvičenia či meditácie až po doplnky stravy. Medzi najobľúbenejšie doplnky stravy na chudnutie patria tie s obsahom zelenej kávy či veľká novinka posledných rokov, Griffonia.
Vo vitamínoch pre tehotné je najdôležitejšia kyselina listová, ale dôležitých vitamínov je ich oveľa viac
Dostatočný príjem vitamínov je kľúčový pre správne fungovanie organizmu. V období očakávania dietatka sú však ešte dôležitejšie. Na ktoré vitamíny by ste v tehotenstve nemali zabúdať?
Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI
Chrániť sa pred slnečným žiarením je povinnosť, bez ohľadu na počasie. Zďaleka totiž nejde "len" o estetické záležitosti ako sú vrásky, jemné linky a nadmerná pigmentácia. Nedostatočná ochrana pred ultrafialovým žiarením môže vyústiť aj v rakovinu kože a dokonca jej najagresívnejší formu, melanóm.