Zelený čaj podporí zdravie srdca a zníži cholesterol. Je lepšie si dať šálku alebo výživový doplnok?

Zelený čaj podporí zdravie srdca a zníži cholesterol. Je lepšie si dať šálku alebo výživový doplnok?

Zelený čaj milujú východné kultúry pre jeho pozitívny vplyv na celý organizmus po stáročia. Lístky tohto čaju neprechádzajú procesom fermentácie tak ako u čierneho čaju, zostáva v ňom preto zachovaný vysoký obsah zdraviu prospešných látok. Ak vám však zelený čaj z nejakého dôvodu nechutí (veľa ľudí ho opisuje ako veľmi horký či bez chuti), spoľahnúť sa na jeho účinky môžete aj prostredníctvom výživových doplnkov.

Žiadne jedlo, nápoj či výživový doplnok vás samozrejme neochráni pred negatívnym vplyvom toxického životného štýlu a silou vašich vlastných génov, avšak môžu aspoň čiastočne tieto negatívne vplyvy zvrátiť. Jedným z nich je zelený čaj.
 
Jeho blahodarný vplyv na organizmu býva pripisovaný vysokému obsahu katechínov. Tieto antioxidanty nazývané polyfenoly (konkrétne flavonoidy) napomáhajú ochrane pred bunkovým poškodením. Zďaleka to však nie je všetko, čo zelený čaj obsahuje.
 

Čo presne obsahuje zelený čaj?

  • Polyfenoly: katechíny, fenolové kyseliny, taníny, flavonoly
  • Xantíny: kofeín a jemu podobné stimulanty (teobromín a teofylín)
  • Vitamíny: vitamín C a vitamíny zo skupiny B
  • Aminokyseliny: L-theanín
  • Esenciálne oleje
  • Mikroelementy: hliník, fluór, mangán
 zelený čaj  
 
Medzi najaktívnejšie látky v zelenom čaji patria popri špecifických flavonolov a kofeínu spomínané katechíny. Patrí medzi nich najmä epikatechín, epikatechín-galát a epigalokatechin-galát. Posledne menovaný je najsilnejší a z veľkej časti zodpovedný za antioxidačnú, protizápalovú a anti-karcinogénne aktivitu zeleného čaju.
 
Práve vďaka tomu, že neprejde fermentáciou, je zelený čaj na tieto katechíny oveľa bohatší ako čaj čierny. Podporujú ochranu organizmu pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré pramenia okrem iného z ultrafialového žiarenia, znečistenia alebo radiačného žiarenia. Napomáhajú tiež ochrane buniek a DNA pred oxidáciou. Voľné radikály sa podľa vedcov z University of Maryland podieľa významnou mierou na starnutí organizmu rovnako ako rozvoji zdravotných problémov, ako sú ochorenia kardiovaskulárne sústavy a onkologické ochorenia.
 
Polyfenoly neutralizujú tieto vysoko reaktívne častice, a vďaka tomu pravdepodobne pôsobia preventívne proti poškodeniu, ktoré voľné radikály spôsobujú.
 
Vyskúšajte výživový doplnok pre zachovanie telesnej i duševnej mladosti s obsahom zeleného čaju YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic!
 
 

Ochrana srdcového svalu a kardiovaskulárnej sústavy

Mnoho štúdií potvrdilo pozitívny vplyv katechínov na srdce. Pôsobia proti kôrnateniu tepien a hromadeniu arteriálneho plaku, teda procesom, ktoré môžu v dôsledku viesť až k srdcovému zlyhaniu a infarktu. Katechíny napomáhajú ochrane srdca mnohými spôsobmi vrátane zníženia krvného tlaku a vyrovnávania hladín cholesterolu.
 
To, čo je dobré pre srdce, býva obvykle dobré aj pre mozog a ani zelený čaj nie je výnimkou. Pre svoje správne fungovanie totiž potrebuje zdravé cievy, aby ho zásobovali krvou, kyslíkom a živinami. Vo Švajčiarsku vykonaný výskum naznačuje, že ľudia konzumujúci pravidelne zelený čaj majú vyššiu aktivitu pracovnej pamäti v mozgu (tá časť pamäte, ktorá nám umožňuje udržať "v hlave" po veľmi krátku dobu určitú informáciu). Prieskumy tiež naznačujú, že zelený čaj zamedzuje vzniku depozícií, ktoré sa vzťahujú k rozvoju Alzheimerovej choroby.
 

Diabetes aj rakovina

Zelený čaj tiež napomáha udržať stabilnú hladinu krvného cukru u osôb postihnutých cukrovkou. Pretože katechíny znižujú cholesterol a krvný tlak, napomáha chrániť pred negatívnym vplyvom stravy založené na vysokom obsahu živočíšnych tukov.
 
V súčasnosti sa vedci a lekári zaoberajú možným vplyvom zeleného čaju na rakovinu a onkologické ochorenia. O zelenom čaji už vieme, že podporuje zdravé bunky vo všetkých fázach ich rastu. Existujú však náznaky, že zelený čaj napomáha taktiež ničenia rakovinových buniek. To je však potrebné overiť.
 

Šálka ​​čaju alebo skôr výživový doplnok?

Robiť si zelený čaj skutočným zalievaním jeho listov je síce efektný obrad, avšak čo sa týka konzumácie aktívnych látok z tohto čaju, ich množstvo ovplyvňuje rad faktorov, okrem iného teplota vody, čas lúhovania, množstvo čajových lístkov aj to, o aký čaj sa vlastne jedná . Jednoducho povedané, pri klasickom lúhovaní nikdy nemáte istotu, že zo zeleného čaju skutočne získavate to, čo chcete.
 
Mnoho ľudí navyše zelený čaj obohacuje o citrónovú šťavu alebo mlieko a vedci si doteraz nie sú istí, či to, čo sa do čaju pridá, nakoniec neovplyvňuje nejako zloženie jeho aktívnych látok, rovnako ako schopnosť organizmu ich vstrebať.
 
Naopak výživové doplnky s obsahom zeleného čaju zvyčajne obsahujú koncentrované extrakty polyfenolov a katechínov. Čajové lístky sa väčšinou rozdrvia na prášok a vystavia organickým rozpúšťadlám, ktoré polyfenoly z listov izolujú. V porovnaní s horúcou vodou sú čajové polyfenoly lepšie rozpustné v organických rozpúšťadlách - často sa jedná o kombináciu etanolu a vody. Extrakt sa navyše bežne prečisťuje od neesenciálnych a potenciálne škodlivých látok ako je hliník a ťažké kovy.
Staršie články:
Tipy na najlepšie nielen Veľkonočné darčeky z nášho e-shopu
Zdravý život14.4.2017

Tipy na najlepšie nielen Veľkonočné darčeky z nášho e-shopu

Veľká noc síce ohľadom darčekov a ich darovania nie je tak intenzívna ako Vianoce, avšak už naše babičky hovorievali, že na Veľkú noc by sme tiež mali dostať nejaký, aspoň malinký darček. A to aby nás "nepokakal" veľkonočný baránok.

Saw palmetto chráni prostatu a navyše pôsobí proti vypadávaniu vlasov
Zdravý život12.4.2017

Saw palmetto chráni prostatu a navyše pôsobí proti vypadávaniu vlasov

Pozitívne účinky saw palmetto sú známe už po stáročia, čoby liečivo ho využívali treba americkí indiáni na juhovýchode súčasných Spojených štátov amerických. Na začiatku 20. storočia začal bobule saw palmetto využívať aj "biely muž", a to pre liečbu problémov urinárneho traktu a pre zvýšenie tvorby spermií.

Dajte si pozor na rednutie kostí, trpí ním cez milión Čechov a Slovákov
Zdravý život17.3.2017

Dajte si pozor na rednutie kostí, trpí ním cez milión Čechov a Slovákov

V Českej republike postihuje osteoporóza čiže rednutie kostí približne 7 až 8% populácie. Aká je najvhodnejšia prevencia tohto ochorenia, ktoré môže mať za následok okrem iného frekventované fraktúry a zhoršenú kvalitu života?

Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok
Zdravý život12.3.2017

Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok

Ak zvážime, aké dôležité role hrá v ľudskom organizme horčík, a navyše aj fakt, že jeho nedostatok je jedným z najbežnejších medzi nedostatkami živín v populácii, ponúka sa myšlienka, či by nebolo vhodné pravidelne užívať výživový doplnok s jeho obsahom a tiež konzumovať potraviny , ktoré sú na horčík prirodzene bohaté. Prečítajte si, prečo je dostatočná hladina horčíka pre organizmus kľúčová.

Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu
Zdravý život10.3.2017

Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu

Za objav enzýmu telomerázie a popísanie starnutia získal v roku 2009 vedecký tím Nobelovu cenu za fyzilogiu a medicínu. Niet sa čomu čudovať. Tento popravde revolučný objav totiž nielen, že osvetľuje proces starnutia organizmu, ale dokonca má aj vysoký potenciál ohľadne toho, ako starnutie prirodzene spomaliť.