Extrakt z tohto exotického stromu má mnoho zdravotných benefitov na ľudský organizmus
Moringa olejodarná (Moringou oleifera) je rastlina, ktorú využívajú tradičné kultúry pre jej výnimočné zdravotné benefity po tisícročia. Je bohatá na antioxidanty a bioaktívne rastlinné látky.
Tento pomerne veľký strom pochádza zo severnej Indie. Takmer všetky súčasti rastliny možno využiť ako súčasť ľudového liečiteľstva. Listy a plody sa bežne konzumujú v niektorých častiach Indie a Afriky.
Nabitá vitamíny
Predovšetkým listy sú totiž veľmi výživné a sú skvelým zdrojom mnohých vitamínov (predovšetkým vitamín B6, vitamín C, riboflavín) a minerálov (železo), rovnako ako bielkovín.
Moringa olejodarná je tiež veľmi bohatá na rôzne typy antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom, nestabilným kyslíkovým molekulám poškodzujúcim telesné tkanivá. Veľké množstvo voľných radikálov má za následok oxidatívny stres, stav, ktorý sa môže podieľať na rozvoji chronických ochorení, ako je diabetes II. typu alebo srdcovo-cievne choroby.
Popri vitamíne C a beta-karoténe sa jedná o antioxidant quercetin (príbuzný resveratrolu, pravdepodobne napomáha znižovať krvný tlak) a kyselinu chlorogenovú (reguluje hladinu krvného cukru). Vďaka antioxidačným vlastnostiam možno extrakt z listov moringy olejodarnej využívať ako konzervant potravín.
Proti vysokému cholesterolu
Čo sa týka vplyvu na kardiovaskulárnu sústavu, podľa niektorých výskumov dokáže extrakt z moringy olejodárnej znižovať aj vysokú hladinu krvného cholesterolu, ktorá môže byť príčinou závažných srdcovo-cievnych ochorení.
Práve vďaka obsahu kyseliny chlorogenovej a ďalším aktívnym zložkám, ako sú izotiokyanáty môže moringa olejodarná regulovať hladinu krvného cukru. Tá býva riziková, pretože môže spôsobovať rad zdravotných problémov vrátane ochorení srdca. Navyše zvyšuje riziko a je hlavným znakom diabetu.
Aktívne látky v moringe olejodarnej pôsobia tiež proti zápalovým procesom v organizme. Tie sú síce bežnou reakciou organizmu na infekcie alebo poranenia, ak sú však dlhodobé, môžu byť príčinou zdravotných chronických ťažkostí. Sú to opäť izotiokyanáty zodpovedné za tento účinok.