7 najčastejších kozmetických hlúpostí, s ktorými sa stretnete v časopisoch
Publikované:20.5.2016
Z rôznych magazínov, online blogov či videí na YouTube sa na nás hrnie kopa rôznych tvrdení. Nanešťastie je mnoho z nich dosť neodborných. Poďme sa pozrieť na najčastejšie chyby, mýty a nepresnosti, s ktorými sa v médiách môžeme stretnúť, a prebrať si aj to, čo skutočne funguje.
1. Produkty by ste si mali vyberať na základe svojho veku
Mnoho produktov na trhu je označených nálepkou, že sú určené pre konkrétny vek, najmä pre zrelú pleť (teda 50+), ale pozor, vek nie je typ pleti a na ňom záleží oveľa viac!
Nie každý v rovnakej vekovej skupine má rovnaký typ kože, a práve preto nie je najvhodnejšie vyberať si starostlivosť o pleť len na základe veku. To, že oslávite 50. narodeniny, neznamená, že sa vaša pleť stane okamžite suchou a mali by ste siahnuť po bohatých upokojujúcich prípravkoch pre zrelú pleť. Teda, neplatí to pre každého. Napríklad keď je pleť mastná, podobné produkty jej stav naopak zhoršia. Namiesto veku by ste mali svoje produkty starostlivosti o pleť vyberať na základe typu pleti, prípadne vašich kožných problémov.
2. Starecké škvrny vznikajú v dôsledku starnutia pleti
Starecké škvrny už to je nepresné označenie. Tieto tmavé nepravidelne sfarbené oblasti na koži nie sú spôsobené rastúcim vekom, ale sú výsledkom vystavovania pleti slnečnému žiareniu bez adekvátnej ochrany, vrátane opaľovania v minulosti.
Hyperpigmentácia, slnečné škvrny či pečeňové škvrny sa môžu objaviť v akomkoľvek veku, v podobe pieh na detskom nose alebo farebných nerovností, ktoré nás začínajú obťažovať po dvadsiatom roku života, najmä v závislosti na tom, nakoľko sa daná osoba v priebehu života slnila. Preto je nutné ,v akomkoľvek veku, aby sme sa zbavili tmavých farebných nerovností vzniknutých v dôsledku ultrafialového žiarenia, využívať overené látky ako hydrochyninon, niacínamid, vitamín C či vybrané rastlinné extrakty v kombinácii s každodenným používaním prípravkov s dostatočne vysokým SPF.
3. Pre citlivú pleť sú najlepšie hypoalergénne produkty
Neexistuje žiadna metóda testovania, zoznam povolených či zakázaných ingrediencií, regulácia, pravidlá alebo procedúry, ktoré by určili, že je produkt možno kvalifikovať ako hypoalergénny.
Termín hypoalergénny má naznačovať, že produkt by nemal spôsobiť alergickú reakciu, a preto je jeho používanie vhodné aj pre pleť náchylnú k alergiám alebo pre citlivú pleť. A aký je teda problém? Mimo to, že termín "hypoalergénny" nie je nijako regulovaný, na trhu sa vyskytuje veľa produktov, ktoré sú označené ako hypoalergénne či vhodné pre citlivú pleť, a pritom obsahujú skutočne problematické látky ako parfumy, či už prírodné alebo syntetické, ktoré môžu spustiť alergickú reakciu alebo podráždiť suchú pleť.
4. Z akné vyrastiete s vekom
Keby len toto bola pravda! Čo by za to dali tí, ktorých trápi akné aj v dospelosti rovnako ako teenagerov.
To, že ste mali čistú pleť v období puberty, neznamená, že s akné nebudete zápasiť v neskoršom veku. Často sa tak stáva hlavne u žien, keď vysadia hormonálnu antikoncepciu alebo v období tehotenstva či menopauzy. Vtedy je na vine hormonálna nerovnováha. Muži z akné zvyčajne skutočne vyrastú a väčšinou sa im po puberte už nevracia, pretože sa u nich hormóny dostanú do stabilnejšej rovnováhy, zatiaľ čo hladiny hormónov u žien v priebehu života kolíšu. Práve preto sa ženy mnohokrát stretávajú s vypuknutím akné aj v dospelosti.
CLARIFYING FOAMVysoko-účinná antibakteriálna exfoliačná čistiaca pena pre aknóznu pokožku. Čistí póry hĺbkovo, napomáha redukovať prejavy akné a znižuje tvorbu mazu. Výhodou je jednoduchá aplikácia, obsah prírodných a upokojujúcich látok, hĺbková čistiaca schopnosť.27 €
5. Drahá kozmetika je lepšie ako lacnejšia
Faktom je, že dobré a zlé produkty existujú vo všetkých cenových kategóriách. Všetko záleží na zložení, nie na cene.
Možno by vás prekvapilo, koľko veľmi drahých produktov obsahuje len niečo málo viac ako vodu a vosk. A koľko relatívne lacnejších produktov má skvelé zloženie. To, koľko utratíte za prípravok nemusí nutne znamenať jeho prínos pre vašu pleť. Skutočne viac záleží na zložení, než na cene.
6. Make-up spôsobuje akné
To vôbec nie je pravda, ak ho dôsledne a správne odličujete. Neexistuje jediný výskum, ktorý by naznačoval, že make-up či iné produkty starostlivosti o pleť spôsobujú akné, rovnako tak u odbornej verejnosti nepanuje ani zhoda v tom, aká látka či kombinácie produktov by mala byť problematická.
Make-upy sú navrhnuté tak, aby zostali na povrchu pleti, póry ich neabsorbujú, a teda nespôsobujú podobné problémy ako ťažké, zvláčňujúce hydratačné prípravky. Čo však skutočne môže spôsobiť akné, je zlé odličovanie make-upu na noc. Než aby ste vinu zvádzali na make-up, radšej nebuďte večer leniví a riadne sa odlíčte.
7. Prírodné látky v produktoch sú lepšie pre pleť
Pre toto tvrdenie neexistuje jediné vedecké podloženie. Aj prírodné ingrediencie môžu mnohokrát urobiť pleti viac zlého, ako dobrého.
Rovnako ako u termínu hypoalergénne nie je ani pri termíne "prírodné" nijako regulované, čo to vlastne znamená. Akákoľvek kozmetická firma teda môže látky vo svojich produktoch označovať ako prírodné, či už to znamená čokoľvek. Napríklad mnoho antioxidantov sa získava prírodne, ale v momente extrakcie, čistenia a spracovania sú už veľmi ďaleko od svojej prírodnej podstaty. Navyše, len preto, že látka rastie v pôde alebo sa nachádza v prírode, nerobí ju to automaticky dobrú pre pleť. A platí to aj naopak - len preto, že je zložka syntetická, nemusí byť pre pleť nutne škodlivá.
Rovnako ako celý organizmus aj pleť starne. Okrem zvyšujúceho sa veku starnutie pleti výrazne ovplyvňuje ešte jeden faktor a to slnečné žiarenie. Aký má starnutie pleti priebeh a prečo má na ňho slnko tak veľký vplyv, to sa dozviete v článku.
Existuje veľa produktov a metód, ako zlepšiť celkový vzhľad pleti a redukovať prejavy jej starnutia. Niektoré z nich sú k dispozícii pre domáce použitie, iné musí vykonať doktor či iný odborne vyškolený personál. My sme pre vás pripravili súpis toho najlepšieho, čím môžete v domácich podmienkach bojovať proti vráskam a jemným linkám.