Oxyresveratrol vás zbaví hyperpigmentácie. Šancu dajte tiež vitamínu C!
Nadmerná pigmentácia je nezbedník. Ak sa na pleti raz objaví, je dosť ťažké sa jej zbaviť. Kľúčová je v jej vzniku prevencia, teda dôsledná ochrana pred ultrafialovým žiarením. Keď už ale tmavé škvrny na pleti máte, prevencia nie je dostačujúca a je treba pristúpiť k akčnému plánu.
Viete, ako vzniká nadmerná pigmentácia? Nezaobídeme sa bez pigmentu melanínu a enzýmu tyrozináza. Melanín je farbivo, ktoré určuje našu farbu vlasov, ale tiež odtieň pleti. Potiaľ je všetko v poriadku. Problém však nastáva v momente, kedy dochádza k navýšeniu produkcie tohto farbiva. Potom sa v koži začínajú utvárať tmavé pigmentové škvrny.
Problematický ale nie je len nárast produkcie melanínu, ale aj jeho nerovnomerná distribúcia v koži a jeho hromadenie sa na jednotlivých miestach - v miestach hyperpigmentácie, či ak chcete, v miestach stareckých škvŕn. Áno, tiež starecké škvrny sú nadmernou pigmentáciou a ich vznik nesúvisí ani tak s rastúcim vekom, ako skôr slnečným žiarením.
Kde sa berie pigmentácia?
Pigmentové škvrny spôsobuje slnko i teplo. Našťastie sa ich dá zbaviť! Tmavé škvrny sú hneď po vráskach jedným z najčastejších problémov s pleťou, ktoré ženy v dospelosti riešia. Bohužiaľ sa jedná aj o jeden z najzložitejších problémov. Kožné bunky totiž majú vlastnú pamäť a čím dlhšie hyperpigmentáciou trpíte, tým náročnejšie je jej zosvetlenie. Čo je však ešte horšie, stačí len trochu ultrafialových lúčov a tmavé škvrny sú späť. Vedeli ste, že ich vzhľad ešte zhoršuje teplo spôsobujúce prehriatie pleti?
Bez enzýmu ani ranu
Biosyntéza melanínu je zložitý proces, v ktorom sa zúčastňuje rad bunkových organel a predovšetkým enzýmov. Prebieha v bunkách melanocytoch vo vrchnej vrstve kože, epidermis. Hlavné slovo má enzým tyrozináza, ktorý spúšťa proces melanogenézy (tvorby melanínu) tým, že hydroxyláciou premieňa tyrozín na 3,4-dihydroxyfenylalanín. V niekoľkých ďalších krokoch potom aktivitou enzýmu tyrozináza a s nimi súvisiacich bielkovín dôjde k syntéze eumelanínu, hnedo-čierneho farbivá, môže však dôjsť aj k produkcii červeno-hnedého farbivá feomelanínu.
Z hľadiska výskytu nadmernej pigmentácie je však zásadný práve eumelanín, ktorý sa začína v často nepravidelných štruktúrach hromadiť vo vrchných vrstvách kože. Ako pleť a organizmus starne, stáva sa aj sieť melanocytov nepravidelná. V lokalitách, kde je ich výskyt väčší, sa môže začať formovať okom viditeľná nadmerná pigmentácia a pleť získava nejednotný farebný odtieň.
Stop tyrozináze
Tyrozináza je jednou z najdôležitejších molekúl súvisiacich s nadmernou pigmentáciou a produkciou melanínu. Jedná sa o látku na báze medi, na ktorú je naviazaný glykoproteín. Vzhľadom k tomu, že vlastne sama priamo spúšťa syntézu eumelanínu, v prevencii nadmernej pigmentácie a redukcii existujúcich pigmentácií je kľúčová jej inhibícia. Práve preto je jedným z najobľúbenejších a v zosvetľujúcich produktoch najčastejším mechanizmom boja proti pigmentácii. K inhibícii dochádza, keď topicky či orálne dodaná látka zabráni premene tyrozínu na melanín.
Okrem toho existuje ešte jedna stratégia, ako hyperpigmentáciu redukovať, a to zabrániť presunu melanozómov z melanocytov (buniek produkujúcich pigment melanín) do buniek keratinocytov, v ktorých lokalizáciách sa hyperpigmentácia formuje. Tým, že sa v keratinocytoch zníži množstvo melanínu, dochádza k zosvetleniu tmavých škvŕn a zjednoteniu farby pleti.
Ako to docieliť?
Trebárs topickou aplikáciou účinných antipigmentačných látok, ako je oxyresveratrol. Oxyresveratrol či hydroxyresveratrol je prírodná látka, ktorú nájdeme napríklad v plodoch moruší či chlebovníka druhu Artocarpus lakoocha.
Pri dôslednej topickej aplikácii oxyresveratrolu dvakrát denne dochádza k zníženiu množstva nahromadeného melanínu, a tým pádom k zosvetleniu hyperpigmentácie. Oxyresveratrol je navyše bohatý na antioxidanty. Tie svojim pôsobením bránia vzniku reťazovej reakcie voľných radikálov, ktoré svojou aktivitou môžu stimulovať produkciu melanínu, a tým pádom podnecovať vznik tmavých škvŕn na pleti a nerovnomerného farebného tónu. Oxyresveratol nájdete v sére na zosvetlenie pleti White Balance Brightening Serum.
Problém s oxyresveratrolom
Oxyresveratrol je bohužiaľ vysoko reaktívna štruktúra. V roztoku v kozmetickom produkte preto degraduje počas týždňov. Jeho rozpad urýchľuje ultrafialové žiarenie, vyššia teplota alebo vysoké pH roztoku. Oxyresveratrol, ktorý rozpadu podľahne, už nie je účinný a nadmernú pigmentáciu zosvetliť nedokáže. Ako spoznáte degradáciu? Typicky zažltnutou farbou oxyresveratrolu či roztoku s jeho obsahom.
Aby degradácii roztoku zamedzili, pri výrobe séra White Balance Brightening Serum v Medik8 zvolili "klikací" obal, ktorý zaistí stabilitu oxyresveratrolu vo vysokej koncentrácii 0,5% po dobu 6 týždňov od prvého použitia. Celé balenie obsahuje dve fľaštičky séra.
Ak hľadáte ďalšie látky na redukciu nadmernej pigmentácie, okrem oxyresveratrolu vám budú dobrými pomocníkmi aj vitamín C a extrakt z kurkumy, ktoré spoločne pôsobia v synergii a tiež zabraňujú formovaniu melanínu činnosťou enzýmu tyrozináza. Vitamín C navyše zlepšuje stabilitu oxyresveratrolu a pôsobí antioxidačne. Aj tieto dve látky nájdete v sére White Balance Brightening Serum.
Alkohol v starostlivosti o pleť. Škodí alebo pomáha?
S alkoholom v starostlivosti o pleť to nie je jednoduché, názorov naň sa vyskytuje celá rada. Je teda pre pleť naozaj tak zlý, ako tvrdia niektorí, alebo je to celé trochu inak?
Suchá pleť trápi veľkú časť populácie. Jej stav sa s jeseňou a zimou zhoršuje
Jeseň a zima sú pre pleť náročné obdobie. Dokonca aj normálnu pleť je počas nich často suchá a napnutá. A čo potom majú hovoriť nositeľky a nositelia suchého typu pleti... Suchá pleť sa našťastie neradí k neriešiteľným problémom.
Rozaceou trpí viac než 415 miliónov ľudí. Mnohí z nich však na liečbu rezignujú
Včasná diagnóza a následná terapia je pritom jedinou možnosťou, ako progresiu tohto kožného ochorenia, ktoré sa v rozvinutých štádiách spája aj s výrazne negatívnym psychosociálnym dopadom, zastaviť či spomaliť.
Ceramidy v kozmetike zbavia vašu citlivú či suchú pleť vrások
Ceramidy sú súčasťou pleti, to ale neznamená, že nie je potreba ich už do pokožky dodávať. Napomáhajú totiž zadržiavať vlahu, posilňujú ochrannú bariéru pokožky a podporujú jej vypnutý a spevnený vzhľad.
Tmavé škvrny, suchá pleť, vrásky ... Zbavte sa ich s kyselinou glykolovou
Čoby najznámejšia alfa-hydroxykyselina je kyselina glykolová obľúbenou zložkou kozmetických produktov už pekných pár rokov. S akými nedostatkami pleti si poradí a v akej koncentrácii je najúčinnejšia?