Stres má vplyv na ekzémy i akné. Môže totiž v pleti vyvolávať zápal
Keď ste v strese, na pleti sa môže objavovať akné, rosacea či ekzémy. Okrem toho stresové situácie tiež zhoršujú stav existujúcich problémov s pleťou.
Stres na pleť pôsobí mnohými spôsobmi. Jedným z mechanizmov je podpora rozvoja zápalových procesov v koži. Rad negatívnych prejavov na pleti je totiž spätý práve so zápalom a nesprávnym uvoľnením prozápalových látok. Zápal je reakciou organizmu na potenciálne ohrozenie zdravia. Takže vo svojom základe nie je vlastne vôbec zlý.
Organizmus sa samozrejme potrebuje hrozbám typu infekcie brániť. Lenže niekedy môže reagovať prehnane alebo na látky, ktoré až takou hrozbou nie sú. Na tomto princípe "fungujú" napríklad alergie. Príčinou neadekvátnej reakcia organizmu pritom môže byť práve stres.
Podporí vlastné dispozície organizmu
Reakcia tela na stresovú situáciu je vždy rovnaká - imunitný systém sa pripraví na možný boj, napríklad tým, že spustí produkciu chemických látok, ako sú interleukíny. Tie, okrem toho, že napomáhajú v istých ohľadoch ochrane zdravia, môžu zapríčiniť aj zápal. Takýto zápal potom môže spustiť problémy s pleťou, ku ktorým sme náchylní, či už našou genetickou výbavou alebo vplyvom vonkajšieho prostredia.
Stres je proste univerzálny spúšťač akejkoľvek neplechy, ku ktorej má naša koža tendenciu. A zhoršuje samozrejme problémy, ktorými už trpíme. Môže tiež z našej relatívne normálnej pleti utvoriť pleť citlivú.
Príkladom môžu byť predispozície k ekzémom. Nadbytok stresu môže dermatitídu spustiť v plnej sile v podobe suchších lokalít na celom tele, ktoré sú červenkasté a svrbia. Obdobná je situácia s rosaceou alebo lupienkou, autoimunitnými ochoreniami kože. V prípade rosacei koža začervená a objavujú sa na nej vyvýšené pevné hrbolčeky, pri lupienke dochádza k nadmernej suchosti pleti, podráždeniu, jej olupovaniu a narušeniu jej celistvosti. Tiež s akné je to rovnaké.
Stres môže aj za problémy s vlasmi
So stresom sú späté aj ďalšie kožné ochorenia ako seboroická dermatitída, pre ktorú sú charakteristické mastnejšie lokality na koži, najčastejšie vo vlasovej časti hlavy, kde sa môže prejavovať podobne ako lupy. Tiež vypadávanie vlasov s názvom telogénne efluvium má priamu nadväznosť na prežitý stres, ktorý prepne vlasy z rastovej fázy do fázy terminálnej, keď vypadnú.
Prečítajte si o tom v článku na tému vypadávanie vlasov:
Typy plešatenia: Telogénne efluvium spôsobuje šok a stres. Takže radšej relaxujte! Efluvium je strata vlasov, ktorú definuje neprirodzený vývoj rastového cyklu vlasu. Rozlišujeme dva druhy: - telogénny - anagénny. My sa dnes zamieriame na ten telogénny druh.
So stresom však súvisia aj ďalšie faktory, ktoré sa na pleti negatívne podieľajú, ako neurotické poruchy majúce za následok škrabanie pleti či trichotillománia (chorobné vyšklbávanie vlasov). Tieto impulzívne prejavy sa typicky zhoršujú práve počas zvýšeného stresu. Stres zvyčajne tieto prejavy priamo nespúšťa, avšak ich opäť môže zhoršiť či navýšiť ich intenzitu.
Chcete sa vyvarovať akné? Nesiahajte si na tvár
Ono správanie celkovo má na kvalitu pleti vplyv. Keď sme nervózni, máme tendenciu častejšie si siahať na pleť, čo veľmi svedčí akné. Nečistoty, ktoré máme na pleti, sa môžu dostať na pokožku a dovnútra kožných pórov, kde sú živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné, ako je Propionibacterium acnes.
A keď sme v strese, máme samozrejme tendenciu zanedbávať našu bežnú starostlivosť - pleť si nečistíme, o hydratáciu alebo aplikáciu séra často nemôže byť reč. To všetko sa na kvalite a zdraví pleti negatívne podpisuje, rovnako ako zhoršená kvalita spánku či nezdravá strava. Tiež máte chuť na sladké a tučné, keď nie ste psychicky v pohode?
Tmavé škvrny po akné a jazvičky. Ako sa ich zbaviť?
Ako by nestačilo, že sa nám na pleti čas od času vysemení pupienok akné, ale ešte po ňom na koži väčšinou zostáva nepekná spomienka v podobe jazvičky alebo tmavého fleku - tzv. pozápalová hyperpigmentácia.
Kde sa berie akné a mastná, lesklá pleť?
Mastná pleť, jej neustály lesk, ktorému sa nedá zabrániť ani opakovaným pudrováním, a k tomu čas od času pár pupienkov - typický problém, ktorý niekedy v priebehu života potrápi cez tri štvrtiny ľudí.
Bomba pre suchú a citlivú pleť? To sú ceramidy
Poznáte ceramidy? Tieto zložky kozmetických produktov sú dokonale multifunkčné. Nielen, že podporujú hojivé a regeneračné procesy v pleti, ale navyše stimulujú aj jej omladenie. Nájdete ich väčšinou v pleťových krémoch.
7 krokov proti stareckým škvrnám a nadmernej pigmentácii
Hyperpigmentácia a starecké škvrny sa veľakrát javia ako nevyhnutná súčasť rastúceho veku. Vďaka pokrokom vo vede však už teraz presne vieme, ako sa pigmentácie formujú, a vďaka tomu vieme, akým spôsobom ich vzniku zabrániť. Cielená starostlivosť by mala obsahovať 7 základných krokov.
Za starecké škvrny a nadmernú pigmentáciu môže slnko. Rovnako ako za 80% prejavov predčasného starnutia pleti
Aj keď sa tmavé fľaky na pokožke prezývajú starecké škvrny, neformujú sa v dôsledku starnutia pleti, ale vďaka jej nedostatočnej ochrane pred slnečným žiarením. Koža si totiž pamätá každé poškodenie slnkom, a dá vám to po rokoch poriadne najavo. A zďaleka to nie je len nadmerná pigmentácia, na čo má slniečko vplyv. Je tiež príčinou vrások, úbytku pevnosti i elasticity pleti.