Výťažok z listov čajovníka čínskeho, často je nazývaný extraktom zo zeleného čaju
Čajovník čínsky je rastlina, z ktorej je produkovaný biely, zelený a čierny čaj. Rozdiel medzi druhmi čajov je daný tým, akým spôsobom sa spracovávajú čajové lístky. Pôvodca lístkov však zostáva stále rovnaký - čajovník čínsky. Prirodzene rastie v Ázii, predovšetkým v Indii, Číne, Tibete, Kambodži a Japonsku, domovom tejto rastliny je juhovýchodná Ázia. Jeho lístky dorastajú veľkosti medzi 3 až 14 centimetre v dĺžke a zhruba do 5 cm do šírky. Ako mladé majú svetlo zelenú farbu, s dozrievaním tmavnú. To, nakoľko bude daný vyrobený čaj silný, závisí jednak na starobe najmladších listov, ale i na starobe púčikov, ktoré obsahujú najviac aktívnych látok.
Jedlo a zároveň liek
Vôbec prvýkrát sa čajovník čínsky konzumoval čoby jedlo a zároveň liečebný prostriedok v kombinácii s cibuľou a cesnakom. Na území dnešného Mjanmarsku sa dodnes konzumujú nakladané čajové lístky. Tie sú bohaté na polyfenoly katechíny, predovšetkým na epigalokatechin galát (EGCG), silný antioxidant, o ktorom sa predpokladá, že znižuje výskyt rakoviny a zamedzuje rastu rakovinových buniek, bez toho, aby poškodzoval zdravé tkanivo. Konzumácia čaju navyše znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje pomer HDL a LDL cholesterolu. Pretože podporuje oxidáciu tukov, odporúča sa tiež na podporu chudnutia. Podporuje obranyschopnosť a využíva sa na úľavu od reumatoidnej artrózy.
Čajovník čínsky navyše bráni abnormálnemu zhlukovaniu krvi vedúcemu k trombóze, hlavnej príčine srdcového infarktu a mŕtvice. V tomto ohľade je výrazne efektívnejší ako polyfenol resveratrol obsiahnutý predovšetkým v červenom víne.
Nabitý látkami
Čajovník čínsky obsahuje prirodzený fluór a katechín glukosyl transferáza, ktorý bráni vzniku zubných kazov a pôsobí proti činnosti kariogénnych baktérií, ktoré sú pôvodcom zubného plaku, rovnako ako rozvoju ďalších baktérií v ústach.
Pôsobí strerilizačne na rad baktérií, bez toho, aby pôsobil negatívne na zdraviu prospešné baktérie v črevnom trakte. Obsahuje menej kofeínu ako káva, preto vzpružuje predovšetkým centrálny nervový systém, kostrové svalstvo, srdce a pečeň. Bráni usadzovaniu LDL a VDLD cholesterolu v cievach, vedúcemu k ateroskleróze. Okrem toho v krvi znižuje aj hladinu krvného cukru, redukuje zápaly spojené s Crohnovou chorobou či ulceróznou kolitídou a napomáha ochrane pečene pred poškodením toxínmi, napríklad alkoholom.
Nemožno zabudnúť ani topickú aplikáciu extraktu z čajovníka čínskeho, ktorý pôsobí antioxidačne a zlepšuje stav pleti ožiarenej UV lúčmi. Redukuje tiež podráždenie a zápal daný rosaceou či ekzémy a podporuje upokojenie pleti. Popri tom napomáha zachovaniu kolagénu v koži, stimuluje tak spevnenie pleti a vyplnenie vrások a jemných liniek.